Kolik stály věci v roce 2020 a kolik stojí teď. Z tohoto srovnání vám bude smutno nebo dostanete vztek
Není asi nikdo, kdo by netušil, že za nákupy dnes utratíme výrazně více než před několika lety. Stoupají přitom i ceny potravin a nápojů. Z toho, jak zdražily za posledních pět let, se vám ovšem možná protočí panenky.
Zdražování se v posledních letech stalo běžnou součástí našich každodenních životů. I v letošním roce odborníci očekávají podobný jev, byť by po letech mohl být už od letoška vývoj cen poněkud stabilnější. Jejich růst se totiž v loňském roce spíše zastavil. My se však zaměříme na vývoj cen mezi lety 2020 a 2025, protože za těchto pět let došlo k jejich výraznému navýšení. Prostor věnujeme také příčinám zdražování a na závěr se zaměříme i na další na nejbližší budoucnost.
Zdražování potravin
Najdete-li doma účtenku z roku 2020 a srovnáte tehdejší ceny s těmi aktuálními, zřejmě se vám protočí panenky. Dnes totiž stojí jednotlivé položky výrazně více. O kolik? Podle statistik potraviny a nealkoholické nápoje za posledních pět let v průměru zdražily o 32,3 %! Jejich ceny tedy vzrostly téměř o třetinu. Jaké potraviny zdražily nejvíce? Na „nejvyšších příčkách“ se umístily brambory, cibule nebo olivový olej, přičemž výrazně více v roce 2025 zaplatíme rovněž za chléb, vejce nebo máslo.
Mohlo by vás zajímat: balení 10 vajec vyšlo v roce 2020 v průměru na 46,58 Kč, v současné době přitom může být i o více než 20 Kč dražší. Kilogram brambor stál 20,45 Kč, dnes běžně platíme o 5 až 10 Kč více.

Podle výzkumu agentury Median se lidé snaží na potravinách vinou zdražování ušetřit. Platí to pro 6 z 10 dotazovaných. Lze asi předpokládat, že nejvíce omezili nákupy kvůli vzrůstajícím cenám potravin důchodci. Kladně jich odpovědělo 68 %. Podle údajů Českého statického úřadu (ČSÚ) bylo už v roce 2022 patrné, že obecně dochází k poklesům nákupů živočišných produktů, tedy vajec, mléčných výrobků a masa. Takový vývoj je ovšem zase možné kvitovat z etického hlediska.
Upozorňujeme: ačkoli naprostá většina potravin zdražila, došlo i ke zlevňování. V současné době je oproti roku 2020 levnější např. sušené ovoce a ořechy, krystalový cukr nebo filety z lososa.
Příčiny zdražování
Podívejme se na vývoj cen ještě jinou optikou. Za poslední tři roky došlo ke zdražení potravin a nealkoholických nápojů o 25,7 %, takže se v daném období zdražovalo více než v předešlých pěti letech. Z toho vyplývá, co je podstatnou příčinou daného vývoje. Zainteresovaní lidé se shodují na tom, že na vině je především růst nákladů na energie, který nastal po ruském válečném aktu na Ukrajině. To ostatně pociťujeme i při platbách za energie v domácnosti.

Útočná válka Vladimíra Putina je ovšem pouze jednou, nikoli jedinou příčinou, proč se zdražuje. Jaké jsou tedy další důvody, které vedly k současné situaci?
- Příčinou růstu cen byla i inflace. Zvyšování nákladů byl ostatně spojen už s pandemií covid-19.
- V cenách potravin jsou zohledněny i mzdy zaměstnanců, které rostou.
- Podle zemědělců hrají roli rovněž narůstající regulace a byrokracie.
- V neposlední řadě je nutné uvést také cenovou politiku samotných obchodníků. Některé potraviny totiž zdražují více, než by nezbytně museli.
Mohlo by vás zajímat: ceny potravin rostou v České republice o něco rychleji než v Evropské unii.
Jaký bude další vývoj?
Podle odborníků budou ceny potravin i nadále stoupat. Na tom se projeví i klimatická změna, která je aktuálně více než patrná. Nejenže je nutné učinit opatření, která mohou ceny potravin „šponovat“, ale existuje rovněž zvýšené riziko výkyvů počasí, jež budou mít velmi pravděpodobně negativní dopad na zemědělství. Doplňme, že existují názory, které říkají, že by potraviny zlevnily v případě, kdyby zemědělci mohli prodávat přímo nakupujícím bez mezičlánků.
„Protože dlouhý řetězec zvyšuje cenu pro zákazníka a snižuje zisk pro zemědělce,“ cituje web iRozhlas.cz Jaroslava Šebka, předsedu Asociace soukromého zemědělství.
Upozorňujeme: někteří lidé si stýskají po minulosti, a to i v souvislosti s dřívějšími cenami potravin a nápojů. Tyto položky jsou dnes skutečně výrazně dražší než před rokem 1989. Jenže nelze zapomínat, že tehdy byl průměrný plat 3 170 Kčs. I dnes se přitom pouze nezdražuje, ale zároveň rostou i platy.
Zdroje: iRozhlas, České noviny, TN