Kdy jste v Česku oficiálně považováni za chudého. Stát v tom má zcela jasno
Život v chudobě bylo pro většinu lidí dříve každodenní rutinou. V současné době už jsme jí ohroženi daleko méně. Přesto rozhodně není minulostí. Mnozí Češi jsou ostatně stále považováni za chudé.
Chudoba je dle definice „sociální status člověka, jež se vyznačuje hmotným nedostatkem“. To je však poněkud široké vymezení. Podle zástupců české pobočky EAPN, což je nezávislá síť organizací a skupin bojujících s chudobou a sociálním vyloučením v Evropě, do ní spadá člověk, který nedokáže ze svých příjmů financovat základní potřeby. Jde tedy o bydlení, léky, hygienu či věci pro děti. Níže se každopádně nejprve zaměříme na tzv. příjmovou chudobu a teprve potom na chudobu jako takovou, protože spolu dosti souvisí.
Příjmová chudoba
Příjmová chudoba je indikátor, který udává podíl osob v domácnostech, které nedosahují svými příjmy na stanovenou hranici příjmů. Ta přitom v roce 2024 činila 18 163 Kč. Ovšem pouze pro jednotlivce. Pro domácnost rodičů se dvěma dětmi pod 13 let byla např. 38 142 Kč. Musíme ovšem doplnit, že míra ohrožení příjmovou chudobou nevypovídá o počtu chudých. Spíše může při větším vzorku osob ukázat, které osoby jsou podle typu domácnosti více ohroženy chudobou ohroženy.
Podle statistik Českého statistického úřadu (ČSÚ) příjmová chudob nejvíce ohrožuje jednotlivce ve věku nad 65 let. Jedná se tedy o penzisty, kteří žijí sami. V jejich případě pochopitelně hraje roli výše důchodu, výdaje, případně výše přivýdělku. Na druhé příčce se objevují neúplné rodiny s dětmi, tedy typicky samoživitelky. U obou těchto skupin je přitom příjmovou chudobou ohrožena zhruba třetina osob. Následují jednotlivci mladší 65 let, u nichž už je ovšem daný problém o více než polovinu nižší.

Ačkoli mohou výše zmíněné statistiky působit znepokojivě, musíme doplnit, že míra ohrožení příjmovou chudobou v ČR je ve srovnání s Evropou dlouhodobě na celkem nízké úrovni a navíc klesá. Pro úplnost ovšem doplňme, že ohroženy jsou více ženy než muži. Zatímco vloni se celkově týkala 9,8 % osob, šlo o 11,6 % žen a 7,9 % mužů. Navíc záleží na dosaženém vzdělání. Jedinci se základním vzděláním nebo výučním listem jsou ohroženi v 14,7 % případů, vysokoškoláků se naopak příjmová chudoba týká jen ve 3 % případů.
Reálná chudoba v České republice
Vzhledem k výše zmíněným datům asi nepřekvapí, že skutečnou chudobou jsou v České republice nejvíce ohroženi senioři a samoživitelky. Z předloňských statistik vyplývá, že těsně nad hranicí chudoby žije u nás asi dva miliony obyvatel. Jedná se tedy o pětinu obyvatelstva. Pokud byste chtěli srovnání s dalšími evropskými zeměmi, pak vězte, že taková čísla jsou dosti nezvyklá.
„Česká republika je v Evropské unii unikátní tím, že má obrovské množství lidí žijících těsně nad hranicí chudoby. Podle odhadů jsou to až dva miliony lidí,“ citoval Deník.cz Karla Schwarze, předsedu EAPN ČR.

Sluší se doplnit, že těsně pod hranicí chudoby žije v Česku cca jeden milion lidí. Tyto statistiky lze ještě konkretizovat. Můžeme např. uvést, že zhruba třetina domácností v ČR po zaplacení všech nákladů zůstává finančně na nule či pod ní. Téměř každý sedmý člověk u nás má určité problémy s bydlením, za což mohou i zvyšující se náklady. Přibližně 615 tisíc osob bylo navíc vloni zatíženo exekucí. Budeme-li ovšem chtít skončit pozitivně, můžeme konstatovat, že lidí v exekuci v Česku dlouhodobě ubývá.
Upozorňujeme: i přes všechna zmíněná data a statistiky je ještě nutné doplnit, že vývoj v Česku rozhodně neznamená „pád do propasti“. Stačí srovnat současnou životní úroveň (i chudších) Čechů s minulostí, případně s mnoha jinými regiony světa. Kdo si myslí, že se v porovnání s dneškem někdy dříve žilo skvěle nebo že oproti světu aktuálně zaostáváme, nechť se dovzdělá.
Zdroje: Statistika a my, Český statistický úřad, Deník, Člověk v tísni, ČT24