Toto nesmíte udělat, jinak se dostanete okamžitě do hledáčku finančního úřadu a bude zle
Bankovní účet není místem, kde se může dít cokoliv. Uskutečněné transakce sice nekontroluje finanční úřad, ale u některých operací tak činí samotná banka. Někdy pak k „finančáku“ informace doputují oklikou.
Banky mohou kontrolovat transakce svých klientů. Pokud vás taková věta překvapila, vítejte na Zemi. Podobné věci se zkrátka a dobře dějí, ať se to klientům líbí nebo ne. Na následujících řádcích se tedy zaměříme na situace, ve kterých bude vaši banku zřejmě zajímat původ přijatých peněz. Musíme ovšem doplnit, že je někdy nutné vysvětlit i skutečnost, za co chcete utratit vyšší hotovost, kterou jste vybrali z bankomatu. I to se totiž může zdát bance podezřelé.
Přijetí nezvyklého množství peněz
Co děláte s penězi na svém bankovním účtu je sice vaše věc, na druhou stranu existují transakce, které se mohou zdát podezřelé. Ne, nemusíte se obávat, finanční úřad skutečně nesleduje každého s tím, že ho chce načapat při něčem ilegálním. Na druhou stranu kontrolu provádějí samotné bankovní instituce, a to především v případě, dorazí-li vám na účet neobvykle vysoká částka. Původ takových financí totiž nemusí být úplně legální, takže obezřetnost bank je nasnadě.
Existuje zákon, č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu. Ten je znám rovněž jako zákon proti praní špinavých peněz. Jeho existence je přitom nasnadě. Má bránit zneužívání finančního systému k legalizaci výnosů z trestné činnosti a finanční podpory terorismu. Pokud se vám tedy zdá postup bank jako špehování, ve skutečnosti jednají podle legislativy a nic jiného jim ani nezbývá. Jejich interní předpisy se ovšem mohou lišit.
„Zákon stanoví minimální okruh informací, které musí finanční instituce od klienta vždy zjistit. Konkrétní postup však už vyplývá z jejích vnitřních předpisů, které jsou vypracovány na základě zákona. V případě, že klient při identifikaci nebo kontrole neposkytne bance potřebnou součinnost, může dojít až k ukončení smluvního vztahu,“ uvedla pro Události247 mluvčí ČNB Petra Vlčková.

Mohlo by vás zajímat: zatímco u některých bank existuje limit pro klasický bezhotovostní převod peněz, u jiných není tato částka ničím omezená. Více se dozvíte zde.
Větší výběr hotovosti? Možný problém!
V současné době je zjevné, že se obecně banky svých klientů ptají na původ přijatých peněz čím dál častěji. Zajímat je ovšem může také účel většího množství peněz, které si vyberete v hotovosti. Někdy se přitom jedná i o transakce, jež zahrnují pouze několika desítek tisíc korun. Doplňme, že banky své klienty často kontaktují telefonicky. Jak asi napadne každého, většina případů končí právě u vysvětlení a nic dalšího se nestane. Jak si ovšem kontrolované vlastně vybírají?
„Česká spořitelna provádí kontrolu klienta jak při hotovostních vkladech, tak i výběrech, v závislosti na specifických parametrech, které zohledňují rizikový profil klienta, ale mohou zahrnovat také jeho transakční profil, stáří účtu, způsob jeho založení apod. V jakých situacích provede kontrolu klienta, si určuje v rámci hodnocení rizik každá banka individuálně a přesnější informace jsou z pochopitelných důvodů neveřejné,“ uvedl pro Echo24 Filip Hrubý, tiskový mluvčí České spořitelny.

Jaké mohou následovat sankce?
Některým klientům se pochopitelně takový postup bank příliš nezamlouvá. I těm bychom ovšem doporučovali, aby s danou institucí určitě spolupracovali a vše objasnili. Co může následovat, pokud tak neučiní?
- Jak už jsme naznačili výše, nebude-li klient s bankou spolupracovat, může dojít ke zrušení účtu, a to ještě v tom lepším případě.
- Při nesoučinnosti a nedostatečném vysvětlení některých transakcí může banka kontaktovat příslušné úřady. I pokud se vše následně objasní, celý proces bude pro postiženého minimálně nepříjemný.
Zdroje: Médium, Události247, Echo24