Evropské státy se pouštějí do boje proti velkým supermarketům. Přidá se i Česko?
Evropské státy žádají Evropskou komisi o úpravu podmínek na trhu s potravinami. Supermarkety údajně zneužívají své postavení, čímž trpí menší zemědělci, další dodavatelé a ve výsledku i zákazníci.
Je nutné oslabit pozici supermarketů
Supermarkety a velké potravinářské firmy zneužívají svých pozic na trhu. Ačkoliv český trh není tak extrémně koncentrovaný, jako je tomu v jiných evropských státech, je i u nás konkurenční boj poměrně výrazný. Jednotliví malí podnikatelé jsou válcovaní velkými řetězci a pokud s nimi chtějí spolupracovat, musí často přistoupit na podmínky, které si markety diktují.
Podmínky spolupráce mohou být ale dost nevýhodné. Může jít například o poplatky za zařazení výrobku do sortimentu, za konkrétní pozici v regálu, ale podnikatelé se někdy potýkají také s neodůvodněným přerušením obchodního vztahu nebo s vracením nespotřebovaného či prošlého zboží.
Zároveň všichni účastníci dodavatelského řetězce pracují s cílem mít co nejnižší náklady. To se projeví zejména u drobných podnikatelů, pěstitelů a dalších pracovníků. V dlouhodobém hledisku ovšem tyto postupy dopadají i na samotné spotřebitele. Může totiž docházet k okleštění výběru zboží, navyšování cen nebo ke stagnující nabídce. Dodavatelé supermarketů zkrátka nemají jistotu ani finance, aby mohli experimentovat a nabízet inovace.
Je nutné upravit právní předpisy EU
V reakci na situaci přišel slovenský ministr zemědělství Richard Takáč s tím, že je třeba zasáhnout proti supermarketům, oslabit jejich pozici na trhu a sjednotit pravidla prodeje potravin v Evropské unii. Návrh vznesl Evropské komisi, od které je očekáváno, že bude pokračovat v řešení situace. V prosinci totiž navrhla nová pravidla týkající se nekalých obchodních praktik.
K výzvě Takáče se připojily další evropské země jako Chorvatsko, Slovinsko, Bulharsko, Maďarsko, Litva nebo Rumunsko. Česko se nepřidalo.
Cílem je posílit ochranu všech ekonomicky slabších aktérů v potravinovém řetězci. Zároveň je nutné si uvědomit, že trpí i spotřebitelé. Všichni obyvatelé žijící v Evropské unii by měli mít rovný přístup k potravinám, a to za stejných podmínek. Richard Takáč rovněž upozorňuje na to, že velké potravinové řetězce uplatňují různé obchodní strategie, jen aby zvyšovaly svůj zisk.
Česko výzvu nepodporuje
Přestože český ministr zemědělství Marek Výborný v minulosti kritizoval supermarkety i zpracovatele potravin, Česko se k výzvě nepřipojuje. Ač na cenovou politiku, která vykazuje značné rozdíly, poukazoval i premiér Petr Fiala.
Mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý vyjádřil pozitivní postoj k výzvě slovenského ministra a k celé iniciativě, avšak dle něj není řešení problematiky v rámci směrnice o nekalých praktikách na místě. Uvedl, že otázka dominantního postavení některých stran nespadá do tématu nekalých praktik.

Některá opatření jsou již zavedena
Některé členské země Evropské unie se již v minulosti uchýlily k regulaci prodejů. Někde například došlo k omezení otevírací doby, a to v neděli a o státních svátcích. To se částečně děje i u nás. Dejte si tedy pozor, kdy můžete nakoupit v jak velké prodejně. Například obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních musí mít během některých svátků zavřeno. Nařizuje to zákon.
Jako další příklad regulace uveďme zavedení povinného zálohového systému na PET lahve a plechovky. Tento krok si slibuje zvýšení míry recyklace a snížení množství odpadu. V Česku došlo v roce 2024 k tomu, že vláda zavedení systému záloh schválila a návrh předložila Poslanecké sněmovně. Je nutné, aby byl schválen co nejdříve. Každý další rok zdržení totiž představuje přibližně 900 milionů lahví a plechovek, co skončí na skládkách, ve spalovnách nebo v přírodě.
Zdroje: politico.eu, nazemi.cz, europa.eu, tretiruka.cz