Co je to důchodová past a komu hrozí?
Pokud nechcete, aby se pro vás stal důchod pouhým přežíváním od výplaty penze k další výplatě, neměli byste podléhat některým nepravdám, které se této oblasti týkají. Pak totiž může i nad vámi sklapnout důchodová past.
Za důchodovou past je možné označit situaci, ve které se ocitne senior, který uvěřil některému z tvrzení týkající se penze, jež však tak úplně neplatí. Nakonec tedy může ve stáří od státu dostávat výrazně méně peněz, než s kolika počítal. Pokud se tedy takovému nepříjemnému překvapení chcete vyhnout, měli byste být teoreticky dobře připraveni. Zaměřme se tedy na časté nepravdy, které jsou se stářím a penzemi nedílně spojeny a mohou napáchat opravdu hodně škod.
To chce klid, stát se o mě postará
Snad ano, ale nespoléhali bychom na to. O tom, že peníze na důchody zkrátka a dobře nebudou, se hovoří už dlouho. Česká populace totiž obecně stárne. Vláda se nyní snaží danou situaci způsobenou demografickým vývojem řešit reformou, která však znamená, že budete pracovat déle a peněz s největší pravděpodobností dostanete méně. Proto je na zodpovědnosti každého, aby se na podzim života náležitě připravil. Využít je možné např. penzijní fondy, ale třeba také investice. V každém případě byste si na důchod měli alespoň nějaké finanční prostředky šetřit sami.
Důchodu se stejně nedožiju
Pokud si tohle myslíte, máme pro vás špatnou zprávu – s největší pravděpodobností se mýlíte. Češi se totiž aktuálně dožívají stále vyššího věku. U žen se v průměru jedná skoro o 83 let, u mužů téměř o 77 let. A nezdá se, že by se tento trend měl nějak zásadně měnit. Platí přitom přímá úměra – čím dříve začnete šetřit na stáří, tím lépe. Je-li vám aktuálně pětadvacet, asi vás tak úplně netíží to, co bude za více než 40 let, nicméně rozhodně bychom vám takový přístup příliš nedoporučovali.

Nemohu dostávat méně, než je minimální mzda
Ale ano, můžete. Minimálně podle současné legislativy. Ve skutečnosti totiž není stanovené žádné minimum pro výši osobního vyměřovacího základu. Ten totiž nemusí činit 20 800 Kč, což je částka, která platí od 1. ledna 2025 jako minimální mzda. Důvodů, proč může být suma, kterou budete pobírat nižší, může existovat hned několik. Jedná se např. o platbu minimálních záloh OSVČ na sociálním pojištění či častá práce na zkrácený úvazek s nepříliš vysokou mzdou.
Důchod dostane ve stáří každý
Ne, nedostane! Nárok na vyplácení penze rozhodně nemáte jen z toho důvodu, že jste dosáhli důchodového věku. Pokud jste tedy nepracovali dostatečně dlouho, můžete ve stáří tzv. ostrouhat. Rozhodující je v tomto ohledu délka důchodového pojištění, která aktuálně činí 40 let. Tuto informaci ostatně najdete přímo na webu České správy sociálního zabezpečení. Daná doba přitom neplatí zase tak dlouho. Mohou tedy existovat jedinci, kteří věří, že činí pouze 35 let. To už ovšem od 1. října 2024 neplatí.

Další mýty o důchodech
Existují rovněž další polopravdy a nepravdy, které se týkají penzí. Neměli byste tedy věřit ani jim, pokud se nechcete chytit do důchodové pasti. Zaměřme se na závěr na ty nejběžnější.
- Důchod se vypočítává z výdělků za posledních 10 let práce. Inu, ne. Ve skutečnosti platí, že se výše penzí počítá z celoživotních příjmů, byť se aktuálně do výpočtu důchodu nezahrnují příjmy před rokem 1986. Hodně pracovat před důchodem vám každopádně moc nepomůže.
- Do předčasného důchodu mohu kdykoli. Není tomu tak. Pomineme-li předčasný důchod u náročných profesí, opět je nutných 40 let pojištění. Navíc do něj lze odejít maximálně o tři roky dříve, než je zákonem stanovená věková hranice, jež se bude prodlužovat až na 67 let.
- Do důchodu se započítává doba evidence na úřadu práce. Ano i ne. Doba, po kterou uchazeč o zaměstnání nepobíral podporu v nezaměstnanosti či při rekvalifikaci, se započítává nejvýše v rozsahu tří let. Doba, po níž ji pobíral, ale v celém rozsahu. V obou případech se ovšem jedná o tzv. náhradní doby pojištění a pro výši důchodu se krátí na 80 %.