Čeští senioři přicházejí o tisíce ročně. Děláte stejnou chybu i vy?
Lidé v důchodovém věku často počítají každou korunu. Na druhou stranu mnozí čeští senioři přicházejí o tisíce korun ročně. Některé takové chyby jsou přitom opravdu hodně zbytečné.
Mnozí důchodci nemají žádný finanční plán, ve kterém musí být pochopitelně zahrnut i životní styl. Ne za všechno si většina lidí ve vyšším věku může dovolit bezuzdně utrácet. Někteří senioři navíc, přicházejí o tisíce korun ročně jen tím, že nevyužívají nabízené možnosti. Další pak mohou finančně strádat díky jistým chybám, tedy např. nevýhodným smlouvám nebo podvodným nabídkám. Pojďme se tedy podívat na možnosti, díky nimž je možné ušetřit tisíce korun ročně.
Nevyužité příspěvky a úhrady
Ministerstvo zdraví a sociálních věcí České republiky nabízí lidem v důchodovém věku různé státní příspěvky. Konkrétně existuje příspěvek na mobilitu, bydlení, zvláštní pomůcky nebo na péči. V posledním případě se přitom může jednat o 880 až 27 000 Kč měsíčně. Finanční pomoc pak nabízejí i zdravotní pojišťovny. Senioři tak mají k dispozici např. úhradu doplatků za léky, a to do výše ochranného limitu, tzn. maximální částky, jíž jedinec ročně zaplatí za započitatelné doplatky. U osob od 65 do 69 let činí daný limit 1 000 Kč, u osob nad 70 let dokonce jen 500 Kč. Vše nad tyto částku pojišťovny proplácí.

Falešné slevy
Na slevové akce slyší většina Čechů nezávisle na věku. Všichni bychom ovšem měli být obezřetní. Často se kupříkladu můžeme dočíst o falešných slevách, které nabízejí různé obchodní řetězce. Pokuty za tento prohřešek už jsou v Česku jistým evergreenem. Jednotlivé řetězce lákají na slevy, které ve skutečnosti slevami nejsou. Částka, ze které zlevňují, totiž není reálná. Buďte tedy opatrní a neskákejte obchodníkům na špek. Naštěstí se zdá, že dané praktiky budou brzy postihovány tvrději.
„Osobně jsem rozhodně pro využívání horních hranic pokut, zvlášť u opakujících se provinění. Proto se na toto téma v nejbližší době plánuji sejít s ředitelem inspekce i spotřebitelskými organizacemi a budeme řešit, co s tím,“ uvedl pro Novinky.cz ministr průmyslu Lukáš Válek (STAN).
Přeplácení na energiích
Elektřinu a teplo potřebujeme všichni nezávisle na věku. Ceny za energie ovšem v posledních letech dosti stoupaly, byť se zdá, že je tento trend již naštěstí u konce. Už nyní lze ovšem ušetřit. Snížení teploty v interiéru o 1 °C např. může znamenat úsporu na energiích až o 6 %. Navíc možná nevíte, že některé společnosti poskytují speciální slevy pro seniory nad 65 let a hendikepované jedince. Patří mezi ně např. Pražská plynárenská. Ušetřit je tedy možné i tímto způsobem.
Zbytečné poplatky
Někteří lidé v důchodovém věku platí i zbytečné poplatky. Zaměřme se na jeden jako příklad za všechny. Existuje např. poplatek za výplatu důchodu v hotovosti. Ten se přitom od 1. února 2025 zvýšil z 35 Kč na 78 Kč, což dle kompetentních jedinců odpovídá nákladům na službu, kterou zajišťuje Česká pošta. Ročně vás tak aktuálně výplata důchodů v hotovosti vyjde na 936 Kč. Pokud chcete ušetřit za poplatky, nechte si posílat peníze na účet, a to buď na svůj či svého partnera, případně někoho blízkého, komu důvěřujete.
„Všem klientům doporučujeme zvážit možnost změny způsobu výplaty důchodových dávek na bankovní účet. Tento způsob je pro klienty nejen levnější, ale také pohodlnější. Je to bezpečný způsob výplaty, který využívá stále více klientů. V hotovosti již vyplácíme pouze necelých 20 % důchodů,“ uvedl František Boháček, ústřední ředitel ČSSZ přímo na webu této instituce.

Nevýhodné smlouvy
Mnozí důchodci jsou „uvězněni“ v nevýhodných smlouvách, které mohou ještě nějakou dobu běžet. Pokud je taková smlouva skutečnou finanční zátěží, možná byste si ji měli nechat zkontrolovat odborníkem, abyste měli jistotu, že neplatíte zbytečně. Každopádně je vhodné podepisovat novou smlouvu s velkou obezřetností. Nepodepisujte nic, co si důkladně nepřečtete, případně co nedáte přečíst někomu blízkému. A pozor! Ačkoli jsou už od roku 2022 v ČR zakázány nevyžádané telefonní hovory, různí „šmejdi“ to tímto způsobem zkoušejí i nadále. Hovor, jenž vám připadá nedůvěryhodný či podezřelý, raději ihned ukončete.
Podvodné nabídky
Čteme o tom dnes a denně. I přes neustále upozorňování Policie ČR se stále najdou jedinci, kteří posílají peníze cizím lidem, o kterých ještě před několika desítkami minut nikdy neslyšeli. Ať už vám někdo slibuje společnou budoucnost, nebo fantastické zhodnocení vašich financí, nikdy neposílejte peníze nikomu, koho neznáte. Existují případy, kdy lidé tímto způsobem přišli o celoživotní úspory, které mohly činit i několik milionů korun. Další jedinci se neváhají zadlužit. Proto buďte skutečně opatrní, mnohé nabídky jsou opravdu podvodné!
Zdroje: Neztratit se ve stáří, Novinky, Peníze, Solární magazín, Srovnejto, ČSSZ, Deník