Ruský ropný gigant Lukoil se začíná stahovat z Evropy. Zvažuje prodej své rafinérie v Bulharsku
Vedení ruské společnosti Lukoil oznámilo, že v návaznosti na oznámení plánu bulharské vlády na ukončení dovozu ruské ropy uvažuje o prodeji své ropné rafinerie v Bulharsku. Přitom Bulharsko je na dovozu této komodity z Ruska už léta závislé. Po vypuknutí války na Ukrajině ale začalo usilovně pracovat na hledání nových zdrojů a dodavatelů, píše server The Moscow Times.
„S ohledem na výraznou změnu provozních podmínek společností skupiny Lukoil v Bulharsku zahájila společnost práce na přezkoumání své strategie. Budou analyzovány různé možnosti, a to včetně prodeje podniku,“ uvedl Lukoil v prohlášení na svých internetových stránkách.
Bulharsko, země historicky blízká Moskvě a před válkou téměř zcela závislá na dovozu ruské ropy a plynu, se v poslední době snaží této závislosti zbavit.
Člen EU získal výjimku z embarga bloku na ruskou ropu, která platí do konce roku 2024, což rafinérii Lukoil umožňuje produkovat ropu pro vlastní spotřebu a také vyvážet ropné produkty na Ukrajinu a do některých dalších evropských zemí.
Bulharsko proti podnikání Lukoilu bojuje
Nová proevropská vláda Bulharska však podle nedávného parlamentního návrhu, který má být ratifikován v příštích týdnech, plánuje ukončení výjimky EU do března příštího roku. Vláda rovněž uvalila 60% daň na zisky ruské ropné společnosti.
Lukoil v úterním prohlášení reagovala na „přijetí diskriminačních zákonů a dalších nespravedlivých, neobjektivních politických rozhodnutí ze strany bulharských státních orgánů vůči rafinerii“. Ruský ropný gigant uvedl, že „nepodléhá sankcím Evropské unie“, a stěžoval si, že se stal obětí „uměle rozdmýchané politické bouře“ kolem své bulharské rafinerie, která poškodila jeho podnikání, informuje na svých stránkách Lukoil.
Největší rafinérie na Balkáně
Lukoil získal ropnou rafinerii Neftochim v černomořském Burgasu v roce 1999 a nyní je největší na Balkáně. Distribuční jednotka společnosti má rovněž kvazimonopolní postavení na bulharském trhu se sítí devíti ropných skladů, 220 čerpacích stanic a také firem zásobujících lodě a letadla.
Podle odborníků, kteří se odvolávají na nedostatečnou přístavní infrastrukturu a přetíženost Bosporské úžiny, může mít Bulharsko, které již nyní postrádá ruský plyn, po ukončení výjimky potíže s dodávkami ropy.
Zdroj: Lukoil, The Moscow Times