Poláci se chtějí mstít za důl Túrow, chtějí kontrolovat české doly
Poté, co Evropský soudní dvůr uložil Polsku pokutu 500 000 eur denně za provozování uhelného dolu Turów, a poté co zkrachovala jednání s Českou republikou, se polské úřady zaměřují na české doly, které mohou Polákům způsobovat ekologické problémy. Informuje na svých stránkách rmx.news.
Polský ministr pro klima a životní prostředí Michał Kurtyka nařídil ministerstvem řízeným institucím, aby prověřily informace o negativním vlivu českého dolu Janschwalde v Německu nedaleko hranic s Polskem. Tento krok poukazuje na to, jak se Polsko možná snaží vyvinout tlak na Česko kvůli jeho odmítnutí povolit provoz dolu Turów, který je pro Polsko považován za životně důležitý zdroj energie, zejména v době současné energetické krize v Evropě.
Mluvčí ministerstva klimatu a životního prostředí Aleksander Brzózka vysvětlil, že vyšetřování vlivů dolu Janschwalde provede Polský geologický ústav a regionální inspekce ochrany životního prostředí.
Brzózka zdůraznil, že vyšetřování se týká prověření mediálních zpráv o negativním vlivu provozu hnědouhelného dolu Janschwalde (který se nachází v Německu) na životní prostředí v polských příhraničních oblastech.
Orgány obcí Gubin a Brody upozornily, že důl funguje již několik let, má škodlivý vliv na místní životní prostředí. Je údajně zodpovědný za snížení hladiny podzemních vod, což nutí regionální samosprávy platit více za získávání a čištění vody. Německý důl před několika lety koupila česká společnost.
Polské místní úřady dodaly, že majitelé dolu Janschwalde odmítli odpovědnost za tento problém a nechtějí polským regionům finančně kompenzovat dodatečné roční výdaje. Gubin a Brody se již několik let snaží věc vyřešit smírnou cestou a získat od majitele dolu kompenzaci, ale bezvýsledně. Obce nikdy nepodaly žalobu, protože nebyly schopny uhradit náklady na nezbytné právní expertízy.
O problémech s dolem Janschwalde nedávno informoval polský portál Money.pl. Podle portálu důl v současnosti patří české společnosti EPH. V roce 2019 byla těžba v dole Janschwalde pozastavena na základě protestů německých ekologů, kteří upozornili, že činnost dolu ohrožuje chráněnou oblast Natura 2000.
Zdroj: rmx.news, money.pl