Inflace zrychlí kvůli ukrajinské krizi, říká člen České národní banky

Přidat na Seznam.cz

Podle člena bankovní rady České národní banky Tomáše Holuba inflace v české ekonomice zrychlí, zejména kvůli dopadu ukrajinské krize na ceny energií, a může se dostat nad 11 %, informuje server Yahoo a server IntelliNews.

Je důležité zachovat víru veřejnosti, že se inflace vrátí k dvouprocentnímu cíli centrální banky, uvedl Holub v rozhovoru. „Před časem jsem si myslel, že inflace v dubnu nebo květnu překročí 10 %, ale že určitě nepřekročí 11 %. Nyní tuto jistotu definitivně ztrácím,“ řekl Holub.

„Musíme klást důraz na to, aby lidé ani za těchto extrémních podmínek neztratili víru, že inflace půjde příští rok výrazně dolů,“ dodal.

Česká národní banka od loňského června zvýšila svou základní úrokovou sazbu o 425 bazických bodů na dvacetileté maximum 4,50 %. To zahrnuje zvýšení v hodnotě 375 bazických bodů na posledních čtyřech zasedáních, informuje IntelliNews.

Tím se centrální banka dostala do komfortní situace, kdy bankovní rada může sazby pouze doladit a pro případné další zvýšení sazeb zvolit 25 až 50 bazických bodů, uvedl Holub.

Banka, která je mezi středoevropskými kolegy nejagresivnější v boji proti prudkému růstu cen, signalizovala zpomalení svého zpřísňování i přesto, že inflace v lednu vzrostla na 9,9 %. Při tak rychlém růstu cen mají obavy z inflace přednost před obavami z ovlivnění růstu, řekl Holub.

„Dokud máme 10% inflaci, nemůžeme jednat jinak. To ale neznamená, že půjdeme se sazbami dále brutálně nahoru, protože velký kus cesty jsme již ušli.“

Zdroj: uk.finance.yahoo, intellinews