Imigrace do průmyslových zemí stoupá na rekordní úroveň
V loňském roce se do průmyslových zemí OECD přistěhovalo více lidí než kdykoli předtím. Jedním z důvodů je akutní nedostatek pracovních sil, uvedl deník Spiegel a deník SRF.
Imigrace do zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) dosáhla v loňském roce rekordní úrovně, jak vyplývá z nedávné zprávy. S celkovým počtem 6,1 milionu přistěhovalců se jejich počet oproti předchozímu roku zvýšil o 26 procent, vyplývá z údajů OECD zveřejněných v pondělí. K tomu je třeba připočíst přibližně 4,7 milionu osob z Ukrajiny, které byly v členských zemích registrovány v červnu 2023.
Podle zprávy třetina ze všech 38 zemí OECD zaznamenala v roce 2022 nejvyšší počet přistěhovalců za posledních 15 let, včetně Francie s 301 000, Španělska s 471 000 a Belgie se 122 000 příchozími. Absolutních maxim bylo podle údajů OECD dosaženo ve Velké Británii a Kanadě.
Podle OECD je důvodem masivního celosvětového nárůstu imigrace nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Podle OECD se příliv zahraničních pracovníků zvýšil o 21 % a nyní je na stejné úrovni jako imigrace z humanitárních důvodů. Počet žádostí o azyl podaných v zemích OECD dosáhl v loňském roce rovněž rekordní výše dvou milionů, z toho 730 000 jen v USA. V Německu se počet žadatelů o azyl v roce 2022 zvýšil oproti předchozímu roku o 47 procent na 218 000, přičemž většina žadatelů pocházela ze Sýrie, Afghánistánu a Turecka.
OECD je mezinárodní organizace, do níž patří 38 zemí světa. Organizace sídlí v Paříži a pravidelně zveřejňuje statistické zprávy a studie o situaci ve svých členských zemích.
Míra zaměstnanosti migrantů vzrostla ve více než polovině zemí OECD na nejvyšší úroveň za více než dvě desetiletí.
Zdroj: spiegel.de, srf.ch, redakčně upraveno