Francie plánuje do roku 2027 vlastní lithiový důl

Přidat na Seznam.cz

Při výrobě chytrých telefonů nebo elektronických automobilů je lithium nepostradatelné. Těžební společnost Imerys nyní oznámila otevření dolu na lithium ve Francii. Evropské společnosti dosud získávaly suroviny ze zahraničí. Projekt by mohl posílit „průmyslovou suverenitu Evropy“.

Ve střední Francii se má do roku 2027 těžit ve významném množství lehký kov lithium, který je důležitý pro elektromobily. Těžební společnost Imerys oznámila otevření dolu na lithium v okrese Allier, informuje deník LePoint. Podle společnosti budou ložiska v regionu stačit na výrobu 34 000 tun hydroxidu lithného ročně od roku 2028, což by stačilo na výrobu 700 000 elektromobilů.

Lithium je potřebné k výrobě baterií a těží se v mnoha zemích, zejména v Jižní Americe, Austrálii a Číně. Zpracování suroviny však v současné době probíhá téměř výhradně v Číně. Vzhledem k přechodu automobilového průmyslu na elektromobily se proto stále častěji objevují varování před novou závislostí na dovozu. Společnost Imerys prohlásila, že důl v Allier „posílí průmyslovou suverenitu Evropy“. Podle společnosti investuje do projektu „Emili“ přibližně jednu miliardu eur, tedy v přepočtu zhruba 24 miliard korun. Lithium se bude těžit pod zemí, aby se omezily škody na životním prostředí na povrchu.

V současné době existuje v Evropě asi tucet takových projektů. Důl ve střední Francii je zatím druhý největší.

Společnost Imerys očekává, že emise CO2 budou činit osm kilogramů na tunu lithia ve srovnání s 16 až 20 kilogramy v Austrálii a Číně, informuje také deník Euronews. „Tento projekt, který je příkladný z hlediska životního prostředí a klimatu, výrazně sníží naši potřebu dovozu lithia,“ uvedl v oznámení těžební společnosti francouzský ministr hospodářství Bruno Le Maire. Vláda podle něj projekt podporuje.

Zdroj: LePoint, Euronews