Nejbohatší rus a nepřítel Kremlu má 36 let. O jeho produkt je nebývalý zájem

Přidat na Seznam.cz
36-letý zakladatel messengeru Telegram a osobní nepřítel Moskvy je nejbohatší Rus. Západní investoři ocenili jeho společnost na 30 miliard dolarů. Paweł Durow nabídku prodeje odmítl.
Konsorcium západních fondů dalo Pavlovi Durovovi nabídku na koupi akcií v telegramovém komunikátoru, dozvěděly se noviny Bell s odvoláním na dva zdroje blízké Durovi. Jde o nákup 5-10 procentního podílu, investoři zároveň odhadli celý Telegram na 30 miliard dolarů. To je více než tržní hodnota největšího ruského internetového koncernu Yandex (22 miliard USD), největšího ruského producenta zlata – Polyus Gold (27,3 miliardy USD) nebo palivového koncernu – Surgutneftegaz (21,9 miliardy USD). 
Na základě tohoto posouzení se Durov, 36-letý ruský IT génius, který opustil zemi poté, co si Kreml vynutil prodej sociální sítě VKontakte, stal nejbohatším mužem v Rusku. Výrazně předběhl současného lídra Forbesova seznamu nejbohatších Rusů – 60-letého Vladimira Potanina, jehož jmění se odhaduje na 19,7 miliard dolarů. Podle zdrojů z The Bell Durow odmítl prodat svůj podíl.
Poté, co opustil Durov Ruskou federaci s výtěžkem z balíčku VKontakte a 2 000 bitcoinů, vylepšil Durov a jeho starší bratr Nikolaj, matematik a programátor, software přesunem ze země do země  a vyhnul se tak donucovacím orgánům. Od ledna 2021 zaznamenává Telegram rekordy popularity. Počet uživatelů přesáhl 500 milionů lidí. Téměř 25 milionů nových uživatelů se k messengeru připojilo od 10.  do 12. ledna. Nový nárůst popularity vyvolala nová politika messengeru WhatsApp (zavazuje ke sdílení osobních údajů s Facebookem) a masivní blokování účtů Donalda Trumpa na Twitteru, Facebooku a YouTube. Příznivci Trumpa začali masivně přecházet na sítích jako je Parler. 
Podle The Information se Telegram chce obejít bez prodeje akcií a získat úvěr na jeho aktivity a rozvoj. Sám Durov připustil, že získání půjčky je jedním ze způsobů, jak získat finanční zdoje. Mluvčí telegramu Markus Ra v rozhovoru pro The Information připustil: jednání s potenciálními investory probíhají. Rozhodnutí „kterou cestou se vydat“ však podle něj ještě nebylo učiněno.