Dejte PIN k platební kartě! Je to skvělý trik, jak se chránit před zloději
Chtěli jste si napsat PIN na platební kartu? Možná to není ten nejhorší nápad. Když to uděláte chytře, může jít o skvělou past na zloděje.
Myslíte si, že napsat si PIN na kartu by udělal jen ten největší hlupák? Potom se na to zkuste podívat jinak. Vlastně to mohou být i vtipálci, kteří si tímto krokem ochrání bankovní účet a peníze na něm. Jak je to možné?
Tyhle triky využívají zloději nejčastěji
Znáte triky, díky kterým se zloději dostanou až na váš účet? Podvodníci pracují chytře, rychle a stačí jim jen pár minut k tomu, aby vám vybrali celý účet. Které triky využívají nejčastěji?
Skimming
Jestliže zloději využívají shimming, málokdo si toho všimne. Představte si, že si jdete vybrat nebo vložit peníze do bankomatu. Vše se vám zdá jako obvykle. Nezpozorujete žádnou změnu. Jenže zloději před vámi už do bankomatu nainstalovali zařízení, které si krásně okopíruje celou vaši kartu. Než kartu do bankomatu vložíte, ujistěte se, že vstupní otvor pro kartu vypadá běžně a není na něm něco navíc.
Falešná klávesnice
Vzhledem k tomu, že bankomaty stále používáme méně, může pro nás být obtížné poznat pravou klávesnici na bankomatu od té falešné. Pokud je ale na bankomatu umístěna ta falešná, každé stisknuté tlačítko se zaznamenává podvodníkům. Co by ale dělali zloději s vaším PIN bez karty? Jestliže je na bankomatu navíc i skimmovací zařízení, mají lupiči vše, co potřebují.
Malware a spyware
Otevíráte si přílohy e-mailů i od podivných e-mailových adres nebo prostě klikáte na cokoliv, co se nabízí? Možná byste měli být opatrnější. Tímto jednáním si totiž můžete do počítače nebo telefonu stáhnout malware či spyware. Když se tak stane, mohou zloději sledovat, co na zařízení děláte, na co klikáte a co píšete na klávesnici.
Objednáváte často online a platíte online kartou? Potom údaje z platební karty končí v rukou těch nesprávných lidí. A jestliže se přihlašujete i do internetového bankovnictví a nemáte dvoufázové ověření, dáváte tak heslo k vašemu účtu do rukou zlodějů.
Triky, jak si chránit platební kartu
- než začnete bankomat používat, zkontrolujte si, zda u něj není falešná klávesnice, skimmovací zařízení nebo skrytá kamera
- u bankomatu zakrývejte klávesnici při zadávání PIN
- nastavte si denní limit pro platby kartou a výběr
- zapněte si na telefonu upozornění o pohybech na účtu
- stáhněte si mobilní bankovnictví a uložte si číslo na banku, abyste v případě ztráty mohli kartu zablokovat
- nesdělujte nikomu svůj PIN
- používejte jen známé a důvěryhodné bankomaty
- dávejte si pozor na podezřelé SMS zprávy, e-maily nebo chaty
- v počítači / notebooku si pravidelně aktualizujte antivirové programy
- pořiďte si RFID blokátor

Proč si napsat PIN na kartu?
Když už víte o tom, jak vás mohou zloději okrást díky jejich zařízení, měli byste si vymyslet i něco „pikantního“ vy pro ně. Co třeba napsat PIN rovnou na kartu? Ne, neměl by to být skutečný PIN. Zároveň by to ale mělo vypadat jako skutečný PIN.
- Kód by měl vypadat reálně. Ne obyčejné číslo jako 1234, ale něco, co působí důvěryhodně. Třeba datum narození.
- Nepište PIN a dvojtečku, prostě jen číslo.
- Myslete na to, aby byl fake PIN odlišný od toho pravého.
Pokud vám pak někdo kartu ukradne, s velkou pravděpodobností zkusí právě tento kód. A co se stane? Třikrát ho zadá špatně a bankomat kartu zablokuje, v ideálním případě ji rovnou spolkne.
„Je to jednoduchá a účinná past,“ potvrzuje bezpečnostní expert Thomas Weber z německé Sparkasse. Zloděj zadá špatně kód a karta se zablokuje. „Pro zloděje je karta v tu chvíli bezcenná a vaše peníze jsou v bezpečí,“ dodává Weber pro web PoznatSvět.
Pozor, v těchto případech trik nefunguje
Je nutné poznamenat, že při platbách do 500 Kč není na terminálu vyžadován PIN. Pro takový případ je dobré mít nastavený denní limit pro platbu kartou.

Tohle udělejte, pokud máte problém si pravý PIN zapamatovat
Je nám jasné, že ne každý chce mít na kartě falešný nebo opravdový PIN. Pokud jej ale často zapomínáte, můžete si jej na kartu napsat i tak. Podívejte se na příklady níže a zkuste zapojit fantazii.
- Zamaskujte pravý PIN mezi několik dalších čísel, každé druhé je PIN (např.: 02561839).
- Napište si nápovědu. Třeba rok narození vaší maminky?
- PIN jako součást telefonního čísla. Například: Strýc Fanda: 758 569 452. Poslední 4 číslice tvoří PIN.
Připadá vám psaní falešného PINu na kartu jako dobrý trik nebo spíše zbytečné riziko?
Zdroje: poznatsvet, futurezone, poznatsvet2