Letos si za Velikonoce pořádně připlatíte. Ceny šly nahoru i za beránka! Toto je srovnání oproti loňsku
Velikonoce jsou křesťanské svátky spojené s lidovými tradicemi, které souvisejí s vítáním jara. V letošním roce asi nebudou příliš odlišné od těch předešlých, byť se přeci jen něčím lišit budou. Zaplatíme za ně totiž více peněz.
Velikonoční pondělí letos vychází na 21. dubna. Tento den je společně s Velkým pátkem (18. dubna) státním svátkem. Lidé si tedy budou moci užít čtyřdenní volno, což se projevuje i nárůstem zájmu o letenky (viz níže). S letošními Velikonocemi ovšem nejsou spojena pouze pozitiva. Oproti loňsku si totiž připlatíme za mnohé suroviny i produkty, a to někdy i o 50 %. Zaměřme se tedy na ceny zboží, které je s těmito mezi Čechy široce oblíbenými svátky nedílně spojeno.
Proč budou letošní Velikonoce dražší?
V roce 2025 si připlatíme nejen za jednotlivé suroviny, mezi které patří vejce, máslo a čokoláda, ale také za hotové produkty. Dražší tak může být např. kupovaný velikonoční beránek. Na růst cen oproti loňsku mělo vliv hned několik faktorů. Podílí se na něm geopolitická situace a zvýšení nákladů, pro které dochází k obecnému zdražování. U některých surovin jsou ovšem na vině i specifické jevy (např. cena vajec a ptačí chřipka), ale negativně se projevuje třeba také růst mezd.
„Řada nákladů neklesla na předválečnou úroveň. Zdražují veškeré vstupní suroviny. Raketově rostou poplatky za obaly a odpady, připočíst lze i rostoucí náklady na mzdy,“ cituje mluvčího Potravinářské komory Marka Zemánka server Novinky.cz.
O kolik zdražily jednotlivé suroviny?
Nyní už se konečně dostáváme k samotným cenám surovin, které jsou v rámci Velikonoc hojně využívány. Zaměřme se tedy na skutečnost, o kolik vzrostly ve srovnání s minulým rokem.
K Velikonocům nedílně patří vejce. U těch ovšem došlo k nejvyššímu nárůstu cen. Oproti roku 2024 jsou totiž o 50 % dražší. Na vině je přitom mj. ptačí chřipka, jejíž ohnisko se objevilo i v ČR. Projevují se ale i rostoucí ceny krmiva či přestavování chovů kvůli zákazu klecových hal. Právě poslední důvod je ovšem třeba kvitovat.
Při pečení velikonočních dobrot je hojně využíváno rovněž máslo. Jak uvádí Český statistický úřad (ČSÚ), jeho cena činí cca 66,40 Kč. To je oproti loňsku nárůst téměř o třetinu.
Třetí důležitou velikonoční surovinu představuje čokoláda. Při srovnání s rokem 2024 vyplyne, že tabulková čokoláda zdražila zhruba o 25 %, tedy o čtvrtinu.

Dražší jsou i tradiční velikonoční produkty
Výše uvedené suroviny jsou mj. důležité pro jedince, kteří si velikonoční pečivo připravují sami. Další Češi si ovšem tradiční velikonoční produkty kupují. Ani v jejich případě nejsou ceny tak úplně důvodem k optimismu.
Symbolem těchto svátků je velikonoční beránek. I zde došlo ke zdražení, byť pochopitelně záleží na konkrétním prodejci. Někde jej ovšem seženete i o 15 a více procent dražší.
Pro děti symbolizují Velikonoce čokoládoví zajíčci. Podle serveru Kupi.cz zdražily obecně čokoládové cukrovinky o 10 až 20 %. Ten navíc uvádí, že čokoládový zajíček s lentilkami značky Orion (85 g) stojí 89,90 Kč, zatímco loni stál o více než polovinu méně (42,90 Kč).

Naštěstí ne všechno zdražilo
Jelikož chceme skončit pozitivně, na závěr se zaměříme na zboží, jehož cena se oproti loňskému roku nezvedla. Tak například cena tradičního mazance zůstává v podstatně totožná. Některé suroviny pak při srovnání s rokem 2024 dokonce zlevnily. Jedná se např. o mouku nebo cukr. Méně je možné utratit také za některé hotové produkty, které rovněž patří k Velikonocům. V tomto hledu je třeba zmínit např. Kinder Surprise, jehož 20 gramové balení si letos pořídíte o 6 % levněji.
Upozorňujeme: že to s penězi u nás nebude zase tak zlé dokládá skutečnost, že letos vzrostl zájem o velikonoční lety. Společnost Kiwi.com kupříkladu uvádí, že si letenky na velikonoční týden pro letošek rezervovalo o 22 % více cestujících než v loňském roce.
Zdroje: Novinky, Kupi, CNN Prima News, iDnes