Pozor! Máte-li plynový kotel, tohle byste měli vědět. Jinak přijdete o peníze!
Pokud používáte plynový kotel, možná vás poněkud zneklidní nová pravidla, která chystá napřesrok zavést Evropská unie. Dané změny se mohou dosti negativně projevit na účtech za energie.
Evropská unie se snaží dlouhodobě bojovat s negativními dopady globálních změn klimatu, které jsou naprosto zjevné. Každoročně je také pociťujeme, a to včetně častějších záplav. Nyní ovšem mohou poprvé pocítit opatření zvané EU ETS i domácnosti a menší firmy. Týkat se totiž budou fosilních paliv. Patří mezi ně tedy i plynové kotle, jejichž provoz se může v budoucnu dosti citelně prodražit.
Co je vlastně EU ETS 2?
EU ETS 2 je zkratka z European Union Emissions Trading System 2. Samozřejmě není nic divného, pokud vám tento název příliš mnoho neříká. Pro upřesnění tedy doplňme, že se jedná o rozšíření stávajícího systému obchodování s emisními povolenkami, jenž má platit od roku 2027. Pro domácnosti s plynovými kotli je důležitá skutečnost, že zatímco původní systém se zaměřoval na velké průmyslové podniky, „dvojka“ už se týká emisí z budov a silniční dopravy. Může tedy více zasáhnout běžného smrtelníka.
EU ETS zavedla Evropská unie pro snižování emisí skleníkových plynů, kterých lidstvo vypouští do atmosféry opravdu požehnaně. Za posledních 60 let se např. emise oxidu uhličitého (CO2) zvýšili 2,5×. V posledním desetiletí však jejich růst zpomalil, a to i díky podobným opatřením a obecnému příklonem k životu zaměřenému na nižší dopady na životní prostředí. Doplňme, že právě oxid uhličitý patří společně s metanem mezi hlavní skleníkový plyny, které mají vliv na zcela zjevné globální změny klimatu.

Jak bude EU ETS 2 fungovat?
Společnost, které prodávají fosilní paliva jako benzín, naftu nebo plyn, budou muset kupovat emisní povolenky za každou tunu CO₂, již jejich produkty vypustí do ovzduší. Vzhledem k tomu může dojít k vyšším cenám pohonných hmot, jakož i k vyšším cenám za vytápění. Jiří Matoušek, člen představenstva společnosti Centropol pro iDnes uvedl, že zavedení EU ETS 2 do praxe povede podle aktuálních propočtů ke zdražení zemního plynu o cca 17 %, tedy zhruba o šestinu.
Dopady na domácnosti
Jaké může mít EU ETS 2 dopad (nejen) na české domácnosti? Možná poměrně výrazný, byť lze jeho důsledky zmírnit (viz níže). Koho se dané nařízení bude nejvíce týkat?
- Domácností, které topí plynem, uhlím nebo topnými oleji. Ty mohou danou změnu pocítit zvýšenými částkami na zálohách za vytápění.
- Domácností, jejichž členové bydlí ve starých nezateplených budovách. Takové stavby pochopitelně vyžadují častější využívání topení.
Upozorňujeme: samozřejmě se může stát, že dané nařízení může poměrně citelně zasáhnout domácnosti s nižšími příjmy. Těm chce ovšem Evropská unie pomoct skrze Sociální klimatický fond, který má podporovat právě takové domácnosti, stejně jako některé menší podniky.

Jak zajistit, aby měla EU ETS 2 co nejnižší dopad?
Opatření, která mají snížit vliv člověka na klima, lze pouze kvitovat. Na druhou stranu je jasné, že musíme věnovat pozornost dopadům takových opatření na náš každodenní život. Už nyní je přitom možné začít eliminovat dopady EU ETS 2. Jak na to?
- Do roku 2027 je možné přejít na vytápění z obnovitelných zdrojů energie. Efektivní a ekologickou alternativou k plynovým kotlům mohou být tepelná čerpadla. Využít je přitom možné dotaci v rámci programu Nová zelená úsporám. Doplnit je navíc lze i fotovoltaikou.
- Ve starších budovách můžete snížit výdaje na vytápění účinnějším zateplením domu. Rovněž v tomto případě je možné využít program Nová zelená úsporám.
- Samozřejmě lze učinit i další kroky. Můžete přejít k jinému dodavateli energií, vyměnit stávající plynový kotel za nový, který bude mít nižší spotřebou, případně začít nastavovat termostat na o něco nižší teplotu.
Tip na závěr: obecně je vhodné začít žít šetrněji. Pak taková opatření jako EU ETS 2 nebudou tolik potřeba. Můžete se tedy více zaměřit na lokální potraviny, čímž notabene podpoříte tuzemské zemědělce, ale doporučujeme třeba také alespoň trochu omezit potraviny živočišného původu, což je notabene etičtější, případně je možné více jezdit hromadnou dopravou.
Zdroje: iDnes, LP Energy, Fakta o klimatu