Zdražování potravin na obzoru. Kvůli novému zákonu zaplatíme víc za každý obal
Společnost Eko-kom se zabývá sběrem a recyklací obalových odpadů. Od července zvýší poplatky za obaly o 13 procent, čímž reaguje na to, že zákon přikazuje zvýšit finanční rezervu z 25 procent ročních nákladů téměř na dvojnásobek.
Budou dražší potraviny?
Firmy budou platit přibližně o třetinu více za plasty a plechovky. Výjimkou jsou bezbarvé PET lahve, které jsou nejlépe recyklovatelné. Navýšení poplatků Eko-komu je součástí opatření, která pramení ze směrnice Evropské unie. Záměrem je právě zatížit většími poplatky takové obaly, které jsou náročné na recyklaci. Výrobcům nezbývá nic jiného než se přizpůsobit změně.
Například v případě jedné půllitrové barevné lahve zaplatí výrobce firmě Eko-kom asi dvanáct haléřů a nyní to bude přibližně o čtyři haléře více. Pokud se tedy v obchodech prodá za rok na 400 milionů neochucených vod, pak pouze nápojářské společnosti budou navíc platit miliony korun.
Logicky tak bude muset dojít k navýšení cen určitých potravin. Eko-kom bude nucen během roku a půl doplnit rezervy přibližně o 1,5 miliardy korun. „Technicky to znamená již od 1. července 2025 zvýšit poplatky za obaly až o 13 procent. Stále však doufáme, že parlament požadavek na rezervu sníží,“ doplňuje mluvčí společnosti Eko-kom Lucie Müllerová.
Obalové náklady v posledních letech stoupají
Provozní náklady potravinářů rostou již několik let. V poslední době je ale nárůst v některých případech na hranici únosnosti. Některé výrobní faktory, jako například ceny vstupních surovin, materiály nebo další poplatky, se zvyšovaly za poslední rok i několikrát po sobě. Výrobci mohou v posledních letech čelit navýšení provozních nákladů až o desítky milionů korun.
Například cukrovary uvádějí za období 2020 až 2024 zvýšení cen za tunu papíru z 23 450 korun na 37 125 korun, přičemž poplatek společnosti Eko-kom se vyšplhal z 2 586 korun za tunu na dvojnásobek. V případě kombinovaných materiálů šlo o poplatek Eko-komu ve výši 6 346 korun, který se dostal až na hodnotu 22 488 korun za tunu.

Úprava zákona je Potravinářskou komorou vyžadována dva roky
Potravinářská komora České republiky na již několik let rostoucí poplatky za obaly poukazuje. Chystané další navyšování přinese nadbytečné náklady pro potravinářské firmy, což se bude muset promítnout do koncových cen výrobků.
Přitom v Poslanecké sněmovně zároveň leží novela zákona o obalech, kde Ministerstvo životního prostředí navrhuje vrácení schválené povinné rezervy z 50 procent na 25 procent, které platí v současnosti. Komora vidí jako řešení projednat novelu ve zrychleném režimu, jinak přijde další zbytečné zatížení. Zda by se tímto způsobem mohlo projednání uskutečnit, zatím stále není jasné – byla by totiž nutná podpora také opozice.
Prodleva v řešení úpravy zákona bude zkrátka doprovázena nutností zdražit spotřebitelské ceny. Namísto toho, aby stát situaci podnikatelům usnadňoval, nečinností způsobuje pravý opak, ačkoliv již v současnosti se potravinářský a nápojový průmysl potýká s vysokými náklady.
Zajímavé je, že v případě plastů se jedná o první fázi opatření, neboli ekomodulace. V dalších letech budou následovat další úpravy, které by ale neměly být tak objemné. Každopádně i v nadcházejícím období bude nevyhnutelné reagovat na očekávanou rostoucí recyklaci, změny cen surovin a cen nakládání s odpady.
Zdroje: ekonews.cz, foodnet.cz, sfzp.cz