Letos začaly úřední razie v českých domácnostech: Kdo neotevře, ten se nedoplatí
Možná máte doma starý kotel, provedli jste úpravy bytu nebo pobíráte sociální dávky. V takovém případě se připravte na nečekanou návštěvu! Od začátku roku totiž probíhají masivní kontroly českých domácností.
Podle úřadů nejde o žádný hon na čarodějnice, ale o snahu zajistit, aby občané dodržovali stanovená pravidla. Úředníci tak kontrolují hlavně kotle, nelegální přestavby či ověřují nárok na sociální dávky. Jestli si myslíte, že stačí úředníka do objektu nevpustit, můžete se hodně spálit. V takovém případě vám totiž hrozí tučné pokuty.
Kotle na tuhá paliva
Od července loňského roku platí v Česku úplný zákaz kotlů, které spadají do první a druhé emisní třídy. Statisitíce domácností tak muselo přejít z topení uhlím či dřevem na ekologičtější způsoby vytápění. Jenže topenářské firmy před blížícím se termínem hlásily, že zájem o výměnu kotlů je velmi nízký.
Úředníci proto předpokládají, že se řada majitelů nemovitostí rozhodla nařízení zkrátka ignorovat. Ti přitom argumentují nesmyslností nařízení a také vysokou pořizovací hodnotou nových kotlů, a to i přesto, že dostali možnost využít až 95procentní dotace.
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) je však neústupné. Při namátkových kontrolách objektů, které zahájilo již v srpnu loňského roku, zpočátku řešilo neuposlechnutí příkazu domluvou a stanovením nové lhůty pro výměnu. V současné době už se MŽP uchýlilo k rozdávání pokut, které dosahují částky 50 tisíc korun.

Černé stavby nebo nevedení dokumentace o stavu objektu
Majitelé nemovitostí si neoddychnou ani v případě, že rekonstruují či provádějí přestavbu svých domů. Pokuta ve výši 400 tisíc korun hrozí tomu, kdo:
- Zahájí stavbu bez potřebného stavebního povolení,
- se odchýlí od schválených stavebních plánů,
- neoznámí nález kulturně nebo historicky cenných předmětů úřadům,
- zanedbá opatření na ochranu životního prostředí.
Až půl milionu za stavbu bez povolení
Na pořádné problémy si zadělává také ten, kdo se do stavby pustí bez kvalifikovaného stavebního dozoru nebo nedbá pokynů pracovníků stavebního úřadu. Takových lidí přitom přibylo zejména v době zavedení nového systému stavebního řízení.
Původně měl stavební řízení zjednodušit a zrychlit, jenže jak se ukázalo, při stávající podobě je jen velmi obtížné dodržet zákonné lhůty. Účastníci běžících řízení proto ve velkém začínali stavět dřív, než měli potřebné dokumenty schválené. Právě na ty si chtějí úřady posvítit. Pokuty nejsou v tomto případě vůbec zanedbatelné, šplhají až k 500 tisícům korun.

Příspěvek na bydlení
V době, kdy ceny energií a potravin raketově stoupaly, nabádalo Ministerstvo práce a sociálních věcí domácnosti k vyřízení sociálních dávek. Jednou z nich je i příspěvek na bydlení, o který mezi Čechy vzrostl zájem, jaký úřady práce nepamatují. Žádal o něj snad každý, kdo mohl, a kdo nemohl, ten si své životní poměry občas trochu upravil.
Příspěvky na bydlení tak dnes představují velkou položku v rozpočtu na pomoc sociálně slabým občanům. Jenže mezi jeho pobírateli najdete i takové, kteří vydělávají nad poměry, ale protože žijí třeba v drahém nájemním bytě, využili možnosti a část nákladů si nechávají proplácet státem.
Úředníci počítají i kartáčky na zuby
Takové jednání ale považuje stát za formu zneužívání dávek a do ulic vysílá kontroly z řad úředníků. Ti mají právo zkontrolovat nejen oprávněnost výše nájemného, ale i běžné vybavení domácnosti či dokonce obsah skříní, ze kterého usoudí počet osob žijících v domácnosti.
Pobíratelé příspěvku na bydlení nemají mnoho možností, jak kontrole zabránit. Pokud úředníky do domácnosti nevpustí, nebudou moci ověřit jejich nárok na příspěvek, a proto jim jej odeberou. Pozor si dejte také v případě, že vám nefunguje zvonek. Úředníci nebudou zkoumat důvody, proč jste neotevřeli ani že jste o plánované kontrole nevěděli.

Připravte se na kontrolu včas
Kontroly úřadů bývají neohlášené jen výjimečně. Zvlášť pokud při nich úředníci vstupují do soukromých objektů, o návštěvě vás včas informují doporučeným dopisem či prostřednictvím datové schránky. Je to právě z toho důvodu, abyste k zastižení byli, případně abyste si včas domluvili jiný termín.
Pokud očekáváte kontrolu z některého z výše uvedených důvodů, připravte se na ni předem. Shromážděte všechny vydané dokumenty, které se dané věci týkají a které prokáží oprávněnost vašeho nároku. Čas jednat máte i v případě, že čisté svědomí nemáte a tušíte, že by vám případná kontrola mohla zadělat na pořádný problém.
Vyměňte nevyhovující kotel za odpovídající, stále máte možnost využít některého z bohatých dotačních programů. V případě příspěvku na bydlení znovu raději propočítejte skutečný nárok a poměry, které se od doby žádosti změnily, včas nahlašte na úřadu práce i za cenu, že o část příspěvku přijdete. U černých staveb však mnoho možností nemáte. Pokud vám stavební úřad stavbu či úpravu neschválí dodatečně, budete ji muset na své náklady odstranit.
Zdroje: Mix24, Události247, ADBZ, Seznam zprávy, Peníze