Zadlužil mě vlastní syn, hrozí, že přijdu o dům, ve kterém jsem celý život žila. Rada odborníka
Rodině mnohdy věříme na 100 %. Tato žena věřila svému synovi, ale nepřišlo jí divné, o co ji žádá. Nyní musí splácet dluhy a hrozí, že přijde o dům.
Důvěra je v každém vztahu velmi důležitá. S novými lidmi si důvěru budujeme hodně dlouho a vždy to chce čas. Toto pravidlo ale neplatí pro rodinu. U té totiž vzniká důvěra okamžitě. Je proto skvělé, když kolem sebe máme velkou rodinu.
Můžeme se vždy na někoho spolehnout a ani nemusíme přemýšlet nad tím, zda by nám někdo pomohl, když by to bylo potřeba. Bývá to totiž samozřejmost. Ne v každé rodině to ale takto funguje. Tato žena svému synovi důvěřovala natolik, že mu podepsala vše, oč jí žádal. Později ale velmi litovala.
Mladí lidé často žijí s rodiči i v dospělosti
Není neobvyklé, že v dnešní době žijí děti se svými rodiči i v dospělosti. Vlastní bydlení je drahé a někdy i nereálné. Rodiny se proto této situaci přizpůsobují a třeba se dohodnou na tom, že rodiče začnou žít ve spodním patře a mladým nechají horní patro. To stačí zrekonstruovat podle představ mladých lidí a je vystaráno.
Všichni si hezky rozdělí poplatky, dají nějaké peníze i na případné opravy a je hotovo. I když může být trochu nepříjemné žít s rodiči i v dospělosti, rozhodně je to jednodušší, než splácet vysoký nájem nebo hypotéku. Dle deníku The Guardian se stále zvyšuje počet mladých lidí, kteří žijí s rodiči. A tento trend neplatí jen pro Českou republiku.
Mnoha lidem to usnadní život. Stejně to měla i maminka Eva, která u sebe nechala bydlet svého syna. Ten jí ale z ničeho nic začal žádat o různé podpisy.
Maminka Eva u sebe nechala bydlet svého dospělého syna
Evě je 66 let a zrovna nedávno odešla do důchodu. Nyní ale zvažuje, že se vrátí do práce. Dostala se do těžké situace, vlastně její syn jí dostal do vážné situace, kdy hrozí, že přijde o dům. Jak ke všemu došlo? Jednoho dne za ní přišel její milovaný syn Tomáš (40 let).
Do té doby bydlel u ní v domě. Eva věděla, že je zde nešťastný. Přišel s tím, že si chce vzít hypotéku, aby si mohl koupit byt. Jenže potřeboval ručitele. Eva byla smutná, že se její syn odstěhuje a ona zůstane v celém domě sama. Tomáš ji přesvědčil, že když se odstěhuje, najde si konečně ženu a nebude vypadat jako chlap, co pořád bydlí s maminkou. Také mluvil o vnoučatech. Eva nakonec svolila.
Jenže Tomáš postupně začal chodit za svou maminkou s dalšími dokumenty. „Další úvěry, nové smlouvy, pak dokonce i převod mého domu na jeho jméno.“ Tvrdil, že to bude jednodušší pro správu majetku. Věřila jsem, že Tomášek ví, co dělá. Přeci jen dlouho studoval a vždycky to byl chytrý hoch,“ napsala Eva v e-mailu.

Eva si smlouvy pořádně nepřečetla
Veškeré dokumenty, které Tomáš své matce donesl, si Eva pořádně nepřečetla. Sama se v e-mailu přiznala k tomu, že si vše důkladně nepročetla. Spoléhala totiž na to, že by jí její syn neublížil. Poté se její syn odstěhoval a navštěvoval ji jen občas. Eva ale chápala, že nyní žije svůj vlastní život.
Neuhrazený dluh a následná exekuce
Když Evě asi po roce začaly chodit výzvy k úhradě dluhů, pochopila, že její syn něco provedl. Následně jí dorazilo oznámení o exekuci a poté se její dům objevil na internetu ve dražbě. Její dům už ale není její. Před rokem ho totiž přepsala na syna. Ten má nyní dluhy a neplatí je. Evě nyní hrozí, že jí vystěhují z domu, kde žije přes 40 let. Její syn přestal úplně komunikovat a Eva byla nucená se obrátit na právníka.
„Zhroutil se mi svět. Nemám už žádnou jistotu. Přemýšlím, kam půjdu, když mě opravdu vystěhují. Nechápu, jak jsme se dostali až sem,“ sdělila zdrcená Eva.
Před podpisem si každý dokument klidně 2x přečtěte
Když vám někdo podá dokument k podpisu, co uděláte? Ihned sáhnete po propisce a podepíšete nebo si celý dokument chcete přečíst? Mnoho lidí nechce zdržovat nebo jsou nervózní. Zvolí proto rychlý podpis. Jenže takovou chybu už udělalo mnoho lidí a nakonec se ocitli ve velmi špatné finanční situaci. Nikdo nás ale nesmí nutit jakoukoliv smlouvu podepsat hned. Například web Člověk v tísni upozorňuje na to, že pokud smlouvě nerozumíme, máme právo ji konzultovat s odborníkem.
Klidně si každý dokument důkladně prohlédněte a nezapomeňte se podívat i na druhou stranu. Pokud se vám něco nelíbí, řekněte, že si chcete dokument doma v klidu pročíst a až poté jej podepíšete. Jak píše web muj-pravnik.cz, smlouva může zcela zničit člověka, který si ji nepřečte.
Dávejte si pozor na to, co komu darujete
V momentě, kdy podepíšeme darovací smlouvu, zříkáme se práv k určité věci. Nový vlastník si s ní může dělat co chce (zadlužit, prodat nebo nechat spadnout do exekuce). Jestliže darujete někomu dům a v darovací smlouvě chybí věcné břemeno dožití, může dárce skončit bez střechy nad hlavou. Právě tuto chybu udělala i Eva.

Co dělat, když se dostaneme do podobné situace, jako paní Eva?
Na webu Dostupný advokát doporučuje JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D. následující kroky:
- Situaci je dobré řešit s právníkem nebo dluhovou poradnou. Požádejte o splátkový kalendář, snažte se situaci řešit.
- Zkuste se s právníkem domluvit, zda je možné zrušit darovací smlouvu.
- Neignorujte exekutora. Požádejte o odklad dražby, splátkový kalendář či jinou možnost.
- Vyhlaste osobní bankrot. Insolvence vám může v této situaci pomoci.
Zdroje: theguardian, muj-pravnik, businessanimals, dostupnyadvokat