Evropané si připlatí za práci! Minimální mzda roste skoro všude, stíhá Česko držet krok?
Minimální mzda se na počátku letošního roku zvýšila téměř ve všech zemích Evropské unie. Mezi dané státy přitom patří i Česko. Možná bude zajímavé zjistit, zda dokáže s dalšími zeměmi držet krok, nebo naopak zaostává.
Minimální mzda roste napříč Evropou. K jejímu navýšení totiž došlo hned ve 22 státech Evropské unie, a to v průměru o 6,2 %. Oznámil to Institut ekonomických a sociálních věd (WSI) Nadace Hanse Böcklera. Zvýšení se přitom v různých zemích pohybovalo od 3 do 23 %. Jak asi víte, k dané změně došlo i v České republice. U nás se na začátku roku 2025 zvýšila minimální mzda z 18 900 Kč na 20 800 Kč, tedy o 1 900 Kč. Jednalo se tak zhruba o 10procentní navýšení. Bylo tedy poměrně výrazné.

Zvyšování minimální mzdy v EU
Na počátku letošního roku vzrostly minimální mzdy v rámci Evropské unie především v zemích východní Evropy. V jakých konkrétních státech došlo k největšímu navýšení?
- K největšímu růstu došlo v Rumunsku. Zde nastalo zvýšení nominální mzdy o 22,7 % a reálné minimální mzdy o 16 %.
- Na druhém místě je V zemi na pobřeží Černého moře došlo k nárůstu o 16,3 %, respektive o 13,4 %.
Mohlo by vás zajímat: jaký je rozdíl mezi nominální a reálnou minimální mzdou? V prvním případě se zjednodušeně řečeno jedná o konkrétní sumu peněz, ve druhém je do růstu započítána i inflace.
V jakých zemích je nejvyšší minimální mzda?
Zaměřme se na země s aktuálně nejvyšší minimální mzdou v Evropě. Na prvních pěti příčkách se vyskytuje Lucembursko, Nizozemsko, Irsko, Belgie a Německo. U našich západních sousedů nicméně došlo na počátku letošního roku k jednomu z nejnižších nárůstů v celé EU. Konkrétně se jednalo o 3,3 %. V České republice tedy došlo k zhruba trojnásobnému nárůstu, byť pochopitelně Němci stále dostávají minimální mzdu výrazně vyšší než Češi
Upozorňujeme: aktuálně činí v Německu minimální mzda 12,82 eur hrubého za hodinu, což je zhruba 320 Kč. V Česku přitom činí v roce 2025 minimální hodinová mzda 124,40 Kč.

Důvod růstu minimálních mezd
Jedním z hlavních důvodů růstu je podle Institutu ekonomických a sociálních věd evropská směrnice o minimální mzdě, která vstoupila v účinnost už od 1. srpna 2024. Díky ní totiž došlo k zavedení automatického valorizačního mechanismu minimální mzdy. Ta se tak nyní odvíjí od průměrné mzdy. Musíme nicméně doplnit, že danou směrnici doposud nesplňuje téměř žádná země. S největší pravděpodobností se tedy bude výše minimální mzdy i nadále měnit.
Není všechno zlato, co se třpytí
Výše zmíněná evropská směrnice sice zapříčinila zvyšování minimální mzdy napříč celým prostorem EU, nicméně zároveň došlo ke zrušení zaručených mezd. O co se jedná? Zaručená mzda stanovuje, respektive stanovovala nejnižší možnou mzdu pro jednotlivé profese vzhledem ke složitosti, odpovědnosti a namáhavosti jejich práce. V ČR došlo k jejímu zrušení v soukromé sféře. Někteří politici by navíc byli pro její zrušení i ve sféře veřejné. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury by mělo být pouze na zaměstnavateli a zaměstnanci, aby si dojednali odpovídající mzdu. Takové stanovisko se na druhou stranu ne každému zamlouvá.
„Zaručené mzdy dlouhodobě plnily klíčovou úlohu v zajištění spravedlivého odměňování pro zaměstnankyně a zaměstnance vykonávající práci, která vyžaduje vyšší odpovědnost, dovednosti nebo pracovní nasazení. Zrušení této ochrany může ohrozit mzdy až 1,5 milionu pracujících v těchto odvětvích. Místo zvyšování ochrany zaměstnanců, jak směrnice předpokládá, by tento krok vedl k výraznému zhoršení pracovních podmínek a prohloubení mzdových nerovností,“ píše přímo na svém webu Českomoravská konfederace odborových svazů.