Jakou částku potřebuje senior od státu pro důstojný život a kolik důchodců v Česku ji skutečně dostává?
Ceny rostou, důchody nestačí. Senioři často obrací každou korunu, aby pokryli základní výdaje. Jak vypadá realita stáří v Česku?
Myšlenky na důchod proběhnou občas v hlavě každého z nás. Někteří mají do důchodu daleko a jiní už v něm jsou pár let. Bohužel ani v této životní fázi člověk nepřestává řešit finance. Pokud tedy nejste milionář. Víte o tom, jaké jsou dnes důchody? Realita je taková, že některým seniorům nestačí peníze ani na základní potřeby. Kolik by tedy měli dostávat, aby mohli žít klidně a zaplatit si vše, co potřebují? Zjistili jsme, jak vypadá realita ve stáří.
Výdaje, které musí osoby v důchodu platit
Když už je člověk v důchodu, má sice více času na vlastní aktivity a zájmy. Častokrát se ale musí jednat o zájmy, které nejsou finančně náročné. Lidé v důchodu si totiž musí bedlivě hlídat své příjmy a zaplatit vše, co je nutné. Říká se, že ve dvou se to lépe táhne. Pokud spolu žijí 2 osoby v důchodovém věku, mají se o něco lépe. Společná domácnost jim umožňuje platit výdaje z 2 příjmů. Po úmrtí jednoho z nich však veškeré náklady zůstávají na přeživším. Co patří mezi pravidelné výdaje osob pobírajících starobní důchod?
Bydlení
Náklady jako nájem nebo poplatky za vodu či elektřinu nejsou nízké a ještě ke všemu se stále zvyšují. V současnosti senioři zaplatí až 50 % ze svých příjmů (důchodu) jen za bydlení. V některých případech je to i více než 50 %.
Jídlo
Všichni jistě víme, že ceny potravin jdou nahoru. I když je většina seniorů skromná a kupují si jen to nejnutnější, často utratí za jídlo i několik tisíc měsíčně.
Léky
V ČR je většina zdravotní péče hrazená ze zdravotního pojištění. Díky tomu máme návštěvy u lékaře i zdravotní prohlídky zdarma. Zdraví s věkem slábne a s tím přibývají i recepty na léky. Doplatky za předepsané léky znamenají další náklad. A pokud si důchodce v lékárně vyzvedne léky na následující 3 měsíce, zaplatí za ně i několik stovek. Někdy i více.
Volný čas, hobby a kultura
Je důležité, aby se starší lidé neuzavírali doma před světem. Mnohem lépe jim bude mezi lidmi. Někteří ale mají tak nízké důchody, že nechtějí utrácet peníze za návštěvu divadla nebo jiné akce. Velice často tedy dochází k tomu, že se senioři kulturnímu dění vyhýbají.

Zůstatek pár tisíc na zbytek měsíce? I taková je realita
Podíváme se na reálné výdaje, které dnes senioři mají a také na to, kolik některým může zůstávat. Když důchodce obdrží důchod ve výši 21 080 Kč a zaplatí nájem, který činí 10 000 Kč, zůstane mu 11 080 Kč. Dále musí zaplatit jídlo. To vyjde klidně i na 5 000 Kč. To znamená, že zůstává 6 080 Kč.
Mezi další nutné výdaje patří léky, zdravotní pomůcky, drogerie, telefon a pár oprav v domácnosti. Jakmile se všechno zaplatí, zbývá takovému člověku něco okolo 3 000 Kč. Když si tedy představíte, že by vám zůstala částka 3 000 Kč, pravděpodobně nebudete nejšťastnější. V případě nečekaných výdajů by se mohl takový starší člověk dostat do finančních problémů. A to nepočítáme s tím, že si z příjmu nekoupil nic nového na sebe nebo neplatil návštěvu zubaře.
V roce 2025 si senioři finančně přilepšili
Dle webu Ministerstva práce a sociálních věcí byl v roce 2024 průměrný starobní důchod 20 680 Kč. V letošním roce v lednu se zvýšily všechny důchody. Průměrný starobní důchod se zvýšil o 358 Kč a dosáhl tak hodnoty 21 080 Kč. Existují však i další možnosti, jak si v důchodu přilepšit.
Spolubydlení ušetří spoustu peněz
Osamělí senioři, kteří mají problém s placením nájmu či energií si mohou najít spolubydlícího. Díky tomu sníží náklady na bydlení a získají společnost.
O pomoc od státu může zažádat každý penzista
Nestačí vám peníze na bydlení? Požádejte na úřadě práce o příspěvek na bydlení. Existuje i několik dalších sociálních dávek, o které je možné zažádat.
Slevy pro seniory
Od určitého věku máte nárok třeba na zlevněné jízdné. Pokud jste o tom doposud neslyšeli, určitě byste měli vědět o slevách pro seniory. Ať už si pořídíte věrnostní kartičku do lékárny a zbavíte se doplatků na vybrané léky nebo si pořídíte senior pas, existuje spousta slev, které můžete využívat.
Víte o tom, že někteří senioři mají nárok na 150 obědů ročně zdarma? Příspěvek na stravování je pro rehabilitované občany, kteří pobírají starobní nebo invalidní důchod. Žádost se podává na příslušném úřadě podle místa trvalého pobytu.

Zvýšení příjmu
Je nám jasné, že zdraví neumožní každému vrátit se do práce. Díky moderní době je ale možné pracovat jen pár hodin týdně z domova. I takový menší příjem vám přilepší.
Čeští senioři se prý nemají špatně
V roce 2022 provedla francouzská společnost Natixis analýzu, podle které se prý penzisté v Česku nemají špatně. Tato analýza ukázala, že se Česká republika v roce 2022 umístila na 10. místě ze 150 zemí. Lépe už si tedy žijí jen v dalších 9 zemích. Myslíte si, že se čeští senioři mají v důchodu opravdu tak dobře? Nebo je to jen hezky vypadající statistika?
Zdroje: mpsv, idnes, portal.gov, ct24, natixis