Zapomeňte na jistou práci i důchod. Kdo se nepřizpůsobí, ten bude litovat
Žijeme v době, kdy se technologie vyvíjejí rychleji, než jsme schopnosti zaznamenat. Podle průzkumů Světového ekonomického fóra projde v následujících pěti letech trh práce zásadní změnou: Digitalizace a automatizace výroby nadobro pohřbí miliony povolání.
Když před třiceti lety nahradily moderní počítače zastaralé psací stroje, málokoho napadlo, jak daleko pokročí vývoj technologií v následujících letech. Lidskou práci pozvolna nahrazují softwarem řízené stroje, které jsou levnější, nepotřebují dovolenou a nedělají chyby. Lidé tak přicházejí o svá zaměstnání, nové uplatnění hledají jen těžko a každý den bez práce pro ně znamená rostoucí existenční nejistotu.
Zaměstnanci stárnou, jejich práci přebírají stroje
V konečném důsledku je digitalizace pracovních míst a nahrazení lidské práce automatizovanými systémy logickým vyústěním stárnoucí populace. Žadatelů o starobní důchod je každoročně více než absolventů škol, kteří na trh práce teprve vstupují. V mnoha odvětvích průmyslu tak chybí personál. I proto důchodové systémy nejen v Česku zvyšují věk pro odchod do důchodu. Ten má přitom i jiný důvod: Peníze na starobní důchody totiž ve státních kasách chybí.

Řada povolání je na ústupu, umělá inteligence je levnější a rychlejší
Které profese nahradí AI? Tak například pokladní v supermarketech. Lidé stále víc nakupují v on-line prostoru nebo využívají samoobslužných pokladen. Některé nástroje AI také dokáží nahradit práci účetních, daňových poradců nebo zaměstnanců zákaznické podpory. Grafický návrh zpracuje umělá inteligence podstatně rychleji, než by to zvládl kterýkoli grafik.
Naději na úspěch mají hlavně lidé v IT
Přestože Světové ekonomické fórum odhaduje, že v důsledku automatizace a digitalizace zanikne na 85 milionů pracovních pozic, nových by mělo vzniknout téměř 70 milionů. Již nyní zaznamenává trh práce rostoucí poptávku po IT specialistech či datových analyticích, bez kterých se další vývoj technologií jen těžko obejde.
Na některé práce roboti nestačí
Umělá inteligence ale nedokáže nahradit všechna povolání. Stále bude třeba těch, jejichž práce stroji nahradit nejde. Lékaři, fyzioterapeuti, psychologové, učitelé, chovatelé a mnoho dalších, kteří dodávají své práci přidanou lidskou hodnotu. Cenní budou také nejrůznější opraváři, žádný kyborg se zatím nechystá opravit vám auto nebo kotel.

Trh práce se mění, štěstí přeje flexibilním
Generace dnešních školou povinných dětí bude za pár let vybírat z jiného seznamu povolání, než vybírali před lety jejich rodiče a prarodiče. Střední i vysoké školy pravidelně aktualizují studijní obory tak, aby jejich absolventi našli uplatnění na trhu práce, který digitalizace a automatizace ovlivnila. Jaké šance na uplatnění ale mají generace těch, jejichž dovednosti nahradily stroje?
Investujte do sebe a nebojte se změny
Nejistotě na trhu práce jde s notnou dávkou píle předejít. Jestliže máme odpracovat nejméně 35 let pro nárok na důchod, pak to pro nás znamená 35 let na trhu práce, který se dynamicky vyvíjí. Pokud se na něm chceme udržet, musíme se umět jeho změnám přizpůsobit.
- Investujte do vzdělání: Rozvíjejte především IT dovednosti. Nemusíte být zrovna databázovým architektem, bohatě postačí mít základní povědomí o aktuálně využívaných softwarech, jako jsou textové dokumenty, kontingenční tabulky nebo umělá inteligence.
- Buďte flexibilní: Zatímco generace před námi pracovaly u jedné firmy celý život, dnes taková loajálnost jedinému zaměstnavateli žádoucí není. Stejně tak ti, kdo u jedné společnosti dosáhli kariérního stropu, a přejdou tam, kde se mohou dále rozvíjet, již nejsou považováni za fluktuanty, kteří u ničeho nevydrží. A pokud se nebudete bát zkusit v životě úplně jinou práci, snáze se adaptujete na měnícím se pracovním trhu.
- Věnujte se kreativním povoláním: Stroje nikdy nebudou vládnout kreativitou a empatií. V mnoha oborech sice může umělá inteligence poskytnout hodnotné tvůrčí nápady, lidskou hodnotu ale dodá jedině člověk.
Trh práce se mění a jistoty, na které jsme byli po generace zvyklí, jsou již minulostí. Není však třeba mít z budoucnosti obavy. Umělá inteligence, digitalizace práce i automatizace výroby nejsou nepřítelem. Kdo v nich uvidí výzvu a dokáže je ovládnout tak, aby pracovaly pro něj, nikoli proti němu, ten se o své postavení na trhu práce nemusí obávat.
Zdroje: NPI, Česká národní banka, Ekonomický magazín, AI dětem, Charta diverzity, World Economic Forum