Češi tyto produkty nakupují ve velkém, protože se bude zdražovat. Vyplatí se to?
V letošním roce nás čeká další zdražování určitých produktů. Než k tomu dojde, Češi je kupují ve velkém a dělají si doma zásoby. Má to smysl?
Lidé už jsou zděšení z toho, jak se neustále něco zdražuje. Netuší, kde mají vzít více peněz a nemohou chodit do 2 zaměstnání najednou. Nepříznivou finanční situaci zažívá mnoho Čechů a tak se není čemu divit, že hojně využívají slevy, výprodej a další akce. Když se nedávno objevila informace o tom, že některé produkty zase zdraží, v mnoha rodinách padlo rozhodnutí. Vytvoříme zásoby zboží, u kterého ještě nedošlo ke zdražení. Má toto zásobení smysl?
Potraviny jako hlavní téma diskuze
Konverzace mezi sousedy, známými i v rodinách se v posledních letech hodně stáčí k diskuzi o potravinách. Kvůli tomu, že se potraviny neustále zdražují, snaží se lidé najít alternativy k mnoha potravinám. Například místo masa si kupují sóju nebo jej v jídelníčku hodně omezují. I když se diskuzí se známými o cenách potravin nedostaneme k vyřešení tohoto problému, můžeme se dozvědět o tom, kde lze nakoupit levněji.
Zdražování bude pokračovat i letos
Už před Vánoci 2024 se zdražily čokolády a výrobky z nich nebo máslo. Po Vánocích ceny stagnovaly a i trochu klesly. Zdražování však bude podle všeho pokračovat i v tomto roce. Rychlost zdražování se navíc urychlí. V minulém roce narostly ceny asi o 2 % a nyní by to mohlo být až 5 %.
„Podle aktuální prognózy České národní banky letos ceny potravin a nealkoholických nápojů vzrostou o 3,8 %. V zásadě se od centrální banky v tomto pohledu příliš neliším a očekávám, že potraviny a nealko nápoje letos porostou v rozmezí 3 až 4 %,“ sdělil Novinkám analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.
Hlavní ekonom XTB Pavel Peterka webu Novinky sdělil, že podle něj bude zvýšené tempo růstu cen potravin pokračovat minimálně do června.

U kterých potravin si připlatíme?
Očekává se, že dojde ke zdražení:
- masné výrobky
- pečivo
- vejce
- mléčné výrobky
Mluvčí Potravinářské komory ČR Marek Zemánek uvedl, že se vejce zdraží, protože chovatelé přestavují chovy nosnic z klecového původu na nákladnější volné chovy. Za pekařské výrobky si také připlatíme víc, protože rostou výkupní ceny pšenice i žita z důvodů klesajících osevních ploch v Česku i v Evropě.
„Část zemědělských podniků v Evropské unii i u nás omezuje podnikání v živočišné výrobě a snižuje stavy hospodářských zvířat, což generuje možnou nižší nabídku,“ vysvětlil agrární analytik Petr Havel. Zároveň tak stoupá i výkupní cena mléka.
Češi si začali dělat zásoby
U vybraných potravin ještě ke zdražení nedošlo. Toho využilo už hodně zákazníků. Jakmile vidí maso, vejce nebo mléko v akci, nakoupí si velké množství. Ti, kteří mají sklep nebo spíž, mají výhodu. Dostatek úložného prostoru, kde je chlad, se pro zásoby skvěle hodí.
Do chladného prostoru si můžete uložit například trvanlivé mléko, které jste koupili v akci. Vydrží totiž až 6 měsíců. Při nákupu se však nezapomeňte podívat na datum trvanlivosti u více kartonů. Co s pečivem? Lze skladovat? Odpověď je ano. Již naše babičky a dědečkové ukládali chleba do mrazáku. Zde vydrží až 6 měsíců.
U vajec není dobré dělat zásoby. Vajíčka mají kratší dobu trvanlivosti. Existuje varianta, jak ušetřit při nákupu vajec? Ano! Můžete kupovat domácí vejce od někoho z okolí. Jestliže žádného chovatele slepic neznáte, počkejte si, až budou v obchodě ve slevě.
Vyplatí se dělat zásoby potravin?
Udělat si doma zásoby potravin, které se mají zdražovat, je určitě vhodné, když máte prostory. Vždy se ale zamyslete nad tím, zda vámi nakoupené množství stihnete spotřebovat než se zkazí. V opačném případě vyhodíte zkažené jídlo do koše a tím pádem i peníze.
Nárůst cen u pohonných hmot
Další nárůst cen lze očekávat u pohonných hmot. Již v lednu jste si mohli nárůstu všimnout. Podle analytika XTB Jiřího Tylečka lze očekávat i další citelný narůst. „Cena benzinu i nafty půjde prudce nahoru. V následujícím týdnu zdraží nafta až o jednu korunu a benzin přibližně o 80 halérů,“ uvedl Tyleček.

V porovnání s minulým rokem je nyní:
- benzin dražší o 16 haléřů na litr
- nafta o 60 haléřů levnější
Analytik Purple Trading Petr Lajsek řekl, že za výrazným zdražením ropy Brent, stojí nejnovější americké sankce na ruské ropné společnosti a jejich stínovou flotilu tankerů. To omezilo zásoby na trhu. Dalším důvodem zdražování jsou podle Lajska nízké teploty v USA, kde roste poptávka po topném oleji a je ztížena těžba ropy. Negativním faktorem je i oslabující česká koruna, která prodražuje dovoz.