Šokující pravda o toxických látkách v kosmetice. Produkty v obchodech, které jsou ale zakázané
Mysleli jste si, že je prodávaná kosmetika neškodná? Jak se ukázalo, tak ne všechny kosmetické přípravky jsou tak kvalitní, jak se zdají. V některých totiž byla objevena toxická látka, kvůli které byly produkty staženy z prodeje.
Kosmetické přípravky používá každý člověk. Díky nim pečujeme o naši pokožku, vlasy a pleť. Pro někoho je kosmetika srdeční záležitostí a věnuje se jí i v kariéře. Většinou se jedná o kosmetičky, prodejce kosmetických výrobků nebo o lidi, kteří produkty testují. Práce osob, které kosmetické produkty testují, se ukázala jako správná. V nedávné době se totiž přišlo na toxickou látku, která byla obsahem mnoha přípravků.
Proč bychom si měli dávat větší pozor na složení kosmetiky
I kosmetika nám může ošklivě ublížit. Nejenom, že po ní můžeme mít nepříjemnou kožní reakci, ale také alergii nebo dokonce doživotní následky. Už jen z těchto důvodů si musíme dávat větší pozor na to, co přípravek obsahuje.
Pro někoho to možná zní neuvěřitelně, ale i přírodní kosmetika představuje zdravotní riziko. Například jíl obsažený v čistících prostředcích na obličej může být znečištěn toxickými kovy. Větší popularitě se proto těší produkty organické. I u nich si ale musíme dávat pozor.
Co by měly kosmetické produkty obsahovat?
Až příště sáhnete po nějakém produktu, podívejte se na jeho složení. Na prvních místech by měly být tyto látky:
- oleje (přírodní)
- extrakty (výtažky z oleje a bylinek)
- másla
- včelí vosk

Na tyhle ingredience si dávejte pozor
Pokud si při pročítání složení všimneme jedné z této látek, raději sáhneme po jiném kosmetickém přípravku. Mezi škodlivé složky v kosmetice patří:
- parabeny
- silikony
- hliník
- tenzidy
- formaldehyd a jeho deriváty
- PPG a PEG glykoly
- ftaláty
- xylenové pižmo
- syntetické UV filtry
Nechce se vám hledat tyto produkty ve složení pokaždé, když si budete chtít koupit nějakou kosmetiku? Chápeme. Řešení je jednoduché. Vybírejte si místo toho certifikovanou kosmetiku. Jedná se o přísně kontrolované přípravky, které nebyly testovány na zvířatech a neobsahují škodlivé látky.
Kvůli této toxické látce bylo staženo mnoho produktů z prodeje
Pokud se zajímáte o své zdraví, vězte, že i kosmetické přípravky na něm mohou zanechat následky. Jak je to možné? Pokud není kosmetika certifikovaná, je možné, že obsahuje látky, které mohou například poškozovat sliznici, dráždit oči, vyvolávat dýchací potíže a jiné zdravotní problémy. Například v březnu v roce 2022 nesmí být v kosmetice na území EU látka s názvem lilial neboli butylfenyl methylpropional.
Proč byl lilial oblíbený?
Lilial je syntetická vonná složka, která se hojně používala v kosmetických přípravcích, jelikož voní jako květiny. Přesněji jako konvalinka nebo brambořík. Kde všude jsme ji mohli hledat?
- parfémy
- pleťové vody
- šampony
- mýdla / sprchové gely

Dopady na lidské zdraví
Podle různých studií měl lilial vliv na podráždění kůže, alergie, reprodukci a vývoj plodu nebo měl nepříznivé účinky na hormonální systém. V minulosti byly přípravky s lilialem velmi oblíbené, jelikož krásně voněly. V momentě, kdy se ukázalo, jaké může mít vedlejší účinky, prudce kleslo jeho použití v kosmetice. Nyní už byste neměli najít na území EU věci s touto složkou. Problém ale nastává u lidí, kteří si doma dělají zásoby.
Zkontrolujte si kosmetické zásoby, které máte doma, zda neobsahují lilial
Je nám jasné, že máte doma určitě nějaký starý krém, sprchový gel nebo parfém, který jste ještě neotevřeli nebo není zcela spotřebovaný. Když pomineme, že se jedná o produkty po expiraci, které už nefungují, jak mají, měli byste zkontrolovat, zda neobsahují lilial. Jakmile si jej ve složení všimnete, ihned produkt vyhoďte do koše.
Zdroje: lindipendente.online, whatsupmag, vogue, dtest,