Dělejte každý den tuto jednoduchou věc a omezíte tím stres, radí odborníci
Stres, resp. stresory jsou dnes zcela všudypřítomné. Na druhou stranu si je nutné uvědomit, že jejich vnímání je individuální. Navíc existují techniky, které nám takovou zátěž dokážou pomoci zvládat.
Možná vás překvapí, že stres je přirozená a evolučně prospěšná reakce organismu. V minulosti k ní docházelo při nebezpečí, např. při ohrožení šelmou. Reakce organismu dokázala jedince vybudit a zajistit mu přežití. To už dnes není úplně potřeba. Navíc stresory, jak se nazývají faktory spouštějící stresové reakce, jsou všudypřítomné. V dlouhodobém horizontu přitom mohou vést k hormonální nerovnováze, poruchám spánku, negativnímu vlivu na kognitivní funkce a navíc výrazně přispívají k civilizačním chorobám, mezi které patří i rakovina. Stres je tedy vhodné omezit.
Upozorňujeme: za negativní je třeba považovat tzv. distres, tedy nadměrnou zátěž, která může v dlouhodobějším hledisku vést k závažným onemocněním. Existuje ovšem i tzv. eustres, což je označení pro pozitivní zátěž, jež přiměřeně stimuluje k vyšším výkonům (např. při sportu či učení).
Dechová cvičení
Při nadměrném stresu je jednou z reakcí organismu zrychlený dech. Jeho ovládnutí je tedy důležité, abyste se vrátili do klidového stavu. Předně je odborníky doporučováno nadechovat se nosem a vydechovat ústy, což je základ správného dýchání. Vyzkoušet je přitom možné různé techniky dechových cvičení jako např. lví dech. Při něm si sednete na paty, přitisknete si dlaně na kolena a roztáhnete prsty. Zhluboka se nadechujete nosem, otevíráte ústa a vystrkujete jazyk. Při výdechu je vždy nutné udělat zvuk „ha“.

Meditace
Meditace je označení pro techniky, které prohlubují soustředění. Mohou ovšem velmi pomoci i při stresových obdobích. Bývají přitom různé. Někdo raději medituje o samotě, další se této aktivitě věnuje ve skupině. Pokud chcete meditaci vyzkoušet, ale nechcete nebo nemůžete vyrazit za někým zkušenějším, nevadí. Internet je dnes plný postupů, jak na to. Lze se ostatně zaměřit i na seriál Velký průvodce meditací (2021), který lze zhlédnout na platformě Netflix.
Procházky v přírodě
Víte, co je šinrin-joku? Jedná se o japonské umění lesní terapie. Trend pro trávení času v lese pro zlepšení fyzické i psychické pohody je dlouhodobě známý i na Západě. Může být přitom dosti funkční. V Japonsku k procházkám v přírodě ovšem patří i objímání stromů, chození naboso či vědomé a intenzivní dýchání čistého lesního vzduchu. Nejedná se ovšem o žádnou „ezo záležitost“, ale o vědecky podloženou metodu. Dle výzkumů už např. po pár hodinách v lese klesá hladina stresových hormonů jako např. kortizolu. Doplňme, že o šinrin-joku v ČR vyšlo několik knih.

Digitální detox
K dlouhodobému a nadměrnému stresu mohou přispívat i moderní technologie, které jsou dobrým sluhou, ale špatným pánem. Někteří lidé se od nich nedokážou odpoutat, což může souviset i s druhem úzkosti zvané FOMO (angl. Fear of missing out), kdy má člověk pocit, že mu utíkají zajímavé příležitosti, jež ale využívají druzí. Zkuste se tedy zpočátku alespoň krátkodobě odpojit od sociálních sítí, e-mailů a dalších online aktivit. Může vám to navrátit duševní rovnováhu a snížit stres v životě.
Zdravá strava
Nakonec uveďme, že stresové reakce souvisí i s nezdravým stravováním, pro což se někdy používá spojení „nutriční stres“. Pokud organismus potřebuje živiny, může jej mozek aktivovat, aby si je obstaral. Jenže moderní západní strava obsahuje pokrmy, které nás sice „zaplácnou“, ale příliš kvalitních živin neobsahují. Proto může být takové vybuzení neustálé. Že se nezdravě stravujete a nejste nemocní? Necítíte se ale roztěkaní, nesoustředění, hůře se vám spí, jste podráždění a napjatí?
Tip na závěr: pamatujte, že všechny změny jsou pro organismus stresující. Proto je ve svém životě dělejte pomalu a postupně. Pokud se do transformace životního stylu vrhnete příliš po hlavě, můžete stres ještě zvýšit a existuje větší pravděpodobnost, že selžete. Pokud stresová období (prozatím) nezvládáte, neměli byste se také obávat vyhledat odborníka, tedy psychoterapeuta. Na úplný závěr ještě doplňme, že největší chybou je řešit stres alkoholem.
Zdroje: WikiSkripta, Forbes, Campus Health, Radio Wave, Wikipedia, Mám lékaře