Šikana dívky v Hodoníně: Co nám tato tragédie říká o stavu naší společnosti?
To video oblétlo celé Česko. Urážky, plivance, facky, tahání za vlasy a další ubližování 12leté dívce v Hodoníně od dalších dětí vyvolalo vlnu pobouření. Následně pochopitelně došlo i na vyhrožování a další předpokladatelné fenomény.
Incident z Hodonína, kdy děti zmlátily a ponižovaly žákyni sedmé třídy Základní školy Vančurova, se zřejmě neobjevil z čistého nebe. Podle všeho byly problémy dlouhodobějšího charakteru a daná situace byla pouze jejich vyvrcholením. Minimálně to tvrdí matka napadené dívky.
„Řeším to už několik týdnů. Kdyby s tím škola něco udělala a děti by potrestala, když už jsem to hlásila, tohle by se nestupňovalo a k tomuhle by nemuselo dojít. Moje dcera dostala kopance do hlavy, musela jim lízat boty a plivali po ní,“ popsala matka šikanované školačky.
Celá událost v každém případě zvedla velkou nevoli veřejnosti. Většina lidí celou situaci jednoznačně odsoudila. Další se uchýlili k nenávistným komentářům a výhružkám. Jako otřepená klasika se samořezně objevují i názory, že daná situace vypovídá o stavu naší současné společnosti. Je tomu ovšem skutečně tak? Pochopitelně ano, ale ona společnost není horší než ty předchozí.
Co o stavu společnosti vypovídá (nejen) šikana v Hodoníně?
Mnozí lidé mají jasno – šikana 12leté dívky je obrazem dnešní společnosti a dříve by se to nestalo. Jenže takoví lidé buď dřívější dobu nezažili, nebo mají krátkou paměť, případně lžou vědomě. Podle psychologů byla šikana součástí našeho světa vždy. Existovala tedy samozřejmě i před rokem 1989. Jenže tehdy se existence něčeho takové nepřipouštěla, neboť to nekorespondovalo s viděním dokonalé socialistické společnosti. Šikana ve školách se tedy oficiálně příliš neřešila.

Tvrzení, že agresivita dětí narůstá je minimálně povrchní a neopírá se o žádné důkazy. Nesmíme zapomínat, že dnes existují smartphony a sociální sítě, takže lze podobné události jednoduše dokumentovat a následně zveřejnit, tudíž je každý ihned vidí. To je ostatně i případ hodonínského incidentu. Každý, kdo chodil do školy před 20, 30 nebo 40 lety moc dobře ví, že šikana existovala i v tehdejších dobách. Obecně přitom takový fenomén značí špatné vztahy mezi lidmi, které tu byly tehdy jako dnes.
Šikana ve školách je podle všeho stejně stará, jako je stará tato instituce. Diskuze o tomto fenoménu ovšem započala až na konci 60. let, a to ve Skandinávii, kde se do ní zapojili i vědci. Jinde ve světě se ovšem začaly realizovat výzkumy na dané téma až o 20 let později. Jistě, můžeme diskutovat o tom, zda počet šikanovaných dětí narůstá a zde věk agresorů klesá, nicméně vzhledem k chybějícím datům a dokumentovaným případům z minulosti by šlo o pouhé spekulace.
Fenomén nenávistných komentářů
Zřejmě jste rovněž zaznamenali, že se agresivních chování neobjevilo pouze při samotném incidentu, ale také ve dnech následujících. Někteří jedinci začali svou vnitřní negativitu ventilovat nenávistnými útoky na adresu samotných aktérů videa, ale také školy. Opět však musíme konstatovat, že je to jen kvůli tomu, že dnes existuje virtuální prostor, ve kterém je svou zlobu možné naprosto jednoduše a často rovněž anonymně ventilovat.
„Hodonínští policisté v souvislosti s víkendovým případem sledují i množící se reakce a komunikaci na sociálních sítích. V této souvislosti zahájili úkony trestního řízení pro přečin nebezpečné vyhrožování. Toho se měl dopustit dosud neznámý pachatel či pachatelé vůči škole i konkrétním osobám,“ cituje krajského policejního mluvčího Pavla Švába přímo web Policie ČR.

Minulost, přítomnost, budoucnost
Ano, dnešní děti jsou jiné než ty dřívější. To ale neznamená, že je lze obecně označit za špatné. O tom, že je mladá generace horší než ta předchozí, se můžeme dočíst v pramenech starých tisíce let. A je to stále dokola stejná písnička. Takový názor zastávají často jedinci, jež jsou nespokojeni s vlastní existencí (mnohdy nevědomě) a nemohou svou hodnotu odvodit z ničeho jiného než z toho, že se někdy narodili a část života prožili v určité době, o což se pochopitelně nijak nepřičinili. Stejně na tom jsou ostatně „hrdí bílí heterosexuální muži“, jež k těmto vlastnostem rovněž ničím nepřispěli.
Šikana je pochopitelně zavrženíhodný fenomén. Dnešní a minulá společnost a nálady v ní se také liší. Ovšem oněch pár desítek let, které řada lidí porovnává, je v podstatě zanedbatelných, byť z hlediska jednoho lidského života významných. Kořeny jevů, jako je šikana, musíme hledat tisíce let v minulosti a ve vývoji, který zahrnoval tmářství, pověry, nevědomost, falešné ideologie či neřešení vnitřních problémů dětí i dospělých, což vedlo k celkové neurotizaci společnosti. Dle odborníků je ostatně na šikanu možné nahlížet jako na onemocnění skupiny, potažmo celé společnosti. Musíme nicméně dodat společnosti, která se rozhodně neobjevila v posledních desetiletích.
Zdroje: Médium, Seznam Zprávy, Novinky. Wikipedia, Policie ČR