Nikdy nenabíjejte telefon tímto způsobem: metoda zakázaná výrobci
Mobilní telefon je součástí běžného dne většiny lidí, kteří ho využívají několikrát denně. Výdrž baterie tak může rychle klesat. Nabíjíte svůj telefon správně?
Zapojujete správně kabel?
Při nabíjení chytrých telefonů nebo jiných zařízení napájených z baterie se můžete opakovaně dopouštět chyb, které mohou mít negativní vliv na životnost elektroniky. Jednou z nich je nesprávné pořadí zapojování kabelu.
Nejprve zapojíte kabel do telefonu a následně síťový adaptér do zásuvky? Právě to je pochybení, které může mobilní zařízení poškodit. Může totiž dojít k přepětí, kdy dojde k napěťovým špičkám, které trvají několik milisekund. Jde o fyzikální jev, kterému není možné zabránit. Mobil tedy připojte až poté, co bude kabel v zásuvce.
Výrobce Huawei upozorňuje na možné důsledky nesprávného pořadí zapojování. Mezi těmi může být ztráta dat, snižování výkonu, zkrácená životnost baterie, nutnost mobil častěji restartovat kvůli zamrzání nebo například blikání obrazovky. Případné přepětí poznáte dle slabého zabzučení při zapojení. Čím častěji k nesprávnému zapojování dochází, tím více riskujete nežádoucí účinky.
Ve chvíli, kdy je mobil nabitý, platí obdobný princip. Když je mobil nabitý, odpojte kabel nejprve od telefonu a poté vyndejte síťový adaptér ze zásuvky. Jinak může opět dojít k přepěťové špičce.

Používejte originální nabíječku a nenabíjejte v noci
V mobilech a nabíječkách je v současnosti poněkud chaos. Na základě evropské legislativy dochází k tomu, že z balení mobilních telefonů mizí nabíječky. Kvůli snižování množství elektroodpadu mají být mobily a nabíjecí adaptéry prodávány zvlášť. Důsledek toho ale může být nežádoucí. Uživatelé tak budou používat různě staré nabíječky různých značek. Telefon sice nabijete, ale může to dost trvat. Správně byste měli použít originální kabel a originální adaptér, a to nejlépe od stejného výrobce, jako je vaše zařízení.
Pozor na teplotu. Pokud můžete, nabíjejte mobil v pokojové teplotě a vyhněte se extrémnímu horku nebo chladu. Zároveň platí, že pokud telefon v době nabíjení používáte, může se přehřívat, což vede k riziku snížení výkonu baterie. Mobil se také zahřívá rychleji v obalu, proto je lepší kryt před nabíjením sundat. Na druhé straně expert Aleš Fajgl zmiňuje, že v době nabíjení je možné telefonovat bez obav. V takovém případě hrozí spíše poškození konektoru nabíječky, a to zejména při manipulaci malými dětmi.
Baterii také neprospívá noční nabíjení, kdy se po dobu několika hodin neustále nabíjí. To nesvědčí jejímu výkonu. Správně byste totiž měli mobil dobít na 50 až 80 % a následně ho průběžně dobíjet. Pokud potřebujete telefon používat déle, snažte se ho alespoň nenabíjet déle, než je nutné.
Pokud chcete šetřit energii i procesor v telefonu, nabíjejte zařízení v režimu letadlo. Nabíjení proběhne rychleji a bezpečněji.
Jak šetřit baterii?
V první řadě se podívejte, zda nemáte v mobilu aplikace, které nepoužíváte. Případně je odstraňte. Dále baterii čerpají widgety na hlavní stránce jako počasí, zprávy nebo oznámení ze sociálních sítí. Můžete u některých aplikací alespoň vypnout upozornění.
Je možné vypnout automatickou synchronizaci aplikací. Například není nezbytně nutné, aby se data o počasí aktualizovala každou hodinu. Pozor ale na automatické zálohování, v případě nevhodného nastavení byste mohli přijít o důležitá data.
Kontrolujte, jaké moduly jsou ve vašem zařízení aktivní. Například Bluetooth, GPS, WiFi nebo mobilní data spotřebovávají baterii, ale možná je nepotřebujete permanentně.
Zároveň věnujte pozornost nastavení obrazovky, protože ta spotřebovává energii nejvíce. Jestli chcete šetřit baterii, vypněte automatické nastavení jasu a ručně nastavte nízkou hladinu jasu. Také můžete zkrátit dobu, po které displej v nečinnosti zhasne. Například 15 nebo 30 vteřin může být zbytečně dlouho. Současně displej nastavte na tmavé pozadí, které nepotřebuje používat podsvícení.
Snažte se nepodporovat poškozování baterie a věnujte pozornost způsobu nabíjení. Předejdete tak zkrácení životnosti a případné nutné výměně baterie.
Zdroje: hzscr.gov.cz, rozhlas.cz, csu.gov.cz