Kvíz o českých historických událostech, které změnily svět. Tohle ví i žák 6. třídy
Česká historie je plná fascinujících událostí a osobností, které nejen formovaly náš národ, ale ovlivnily také dění v Evropě i ve světě. Od významných bitev přes kulturní milníky až po klíčové politické změny – tyto momenty nás dodnes inspirují a ukazují, jak velký vliv měly České země na mezinárodní dění.
V dnešním kvízu si můžete otestovat své znalosti o klíčových okamžicích našich dějin. Otázky jsou zaměřeny na události, které jsou součástí školních osnov a měl by si s nimi poradit i žák 6. třídy. Dokážete odpovědět na všechny správně?

Připravte se na deset otázek, které vás provedou historií od středověku až po současnost. Tak co, troufnete si na plný počet bodů?
Otázky:
- Každý rok v létě si připomínáme den Cyrila a Metoděje, kteří přinesli na Velkou Moravu nové písmo a položili základy slovanské vzdělanosti. Jak se toto písmo nazývá?
a) azbuka
b) hlaholice
c) cyrilice - V roce 1212 obdržel Přemysl Otakar I. listinu od římského panovníka Fridricha II., která upevnila postavení Českého království a jeho dědičné nároky. Jak se tento dokument jmenuje?
a) Zlatá bula sicilská
b) Magna charta
c) Královská deklarace - Která významná panovnice zavedla v roce 1774 na našem území povinnou školní docházku?
a) Marie Terezie
b) Alžběta I.
c) Josefína Habsburská - Za vlády Karla IV. byla založena Univerzita Karlova, Nové Město a zahájena stavba Karlštejna. Ve kterém roce se tyto tři významné počiny staly?
a) 1346
b) 1347
c) 1348 - V roce 1620 došlo k rozhodující bitvě u Prahy, která ukončila české stavovské povstání. Jak se tato bitva nazývá?
a) bitva na Bílé hoře
b) bitva u Lipan
c) bitva u Domažlic - Mezi „muže 28. října“, kteří se zasloužili o vznik Československa v roce 1918, nepatří:
a) Karel Kramář
b) Edvard Beneš
c) Jiří Stříbrný - V září 1938 byla uzavřena Mnichovská dohoda, která měla zásadní dopad na Československo. Které státy kromě Německa byly jejími signatáři?
a) Itálie, Francie, Velká Británie
b) Francie, Rakousko, Velká Británie
c) Itálie, Španělsko, Maďarsko - Který rok je spojen s měnovou reformou v Československu, která výrazně zasáhla úspory obyvatel?
a) 1948
b) 1953
c) 1960 - Pražské jaro bylo obdobím politického uvolnění v Československu, které vyvrcholilo invazí vojsk Varšavské smlouvy. Ve kterém roce k tomu došlo?
a) 1968
b) 1945
c) 1989 - Kdo se stal prvním předsedou vlády samostatné České republiky v roce 1993?
a) Václav Klaus
b) Miloš Zeman
c) Petr Pithart
Správné odpovědi:
- b)
- a)
- a)
- c)
- a)
- a)
- a)
- b)
- a)
- a)
Kolik bodů jste získali? Ať už to bylo všech deset, nebo o něco méně, doufáme, že vás tento kvíz bavil a třeba i naučil něco nového o naší historii. Česká minulost je pestrá a plná událostí, které stojí za to si připomínat!