Když pijete pravidelně, váš metabolismus se zrychluje. Pozitivně působí na srdce a ledviny
Vypít dva litry denně by měla být povinnosti každého z nás. Ano, nebo ne? Kolem pitného režimu existuje plno tvrzení, že kdybychom je měli všechna dodržovat, vznikl by z toho jeden velký zmatek. Pojďme se podívat, jak je to skutečně s pitným režimem. Kolik tekutin denně bychom měli vypít a jak to všechno ovlivňuje náš metabolismus?
Naše tělo je tvořeno z 60 % vodou. Ta je nezbytná pro to, aby fungovaly všechny naše orgány tak, jak mají a aby správně běžely metabolické procesy. Pokud pijeme nedostatečně, můžeme pociťovat únavu, nedostatek koncentrace, ale také si tím zadělat na zdravotní komplikace. Ty se samozřejmě neprojeví hned. Proto nám tělo nedá ani žádné „varování“, že ho něčím zanedbáváme.
Ovlivnění metabolismu
Pro náš metabolismus je voda nesmírně důležitá. Pomáhá nám trávit potravu, vylučovat odpadní látky z těla, ale také má za úkol pomoci vstřebávání živin ze stravy. Pokud pijeme málo, metabolismus se zpomalí. Následkem pak může být zhoršené trávení a také únava. Pokud naopak pijeme dostatečně, podporujeme tak termogenezi, tedy proces, při němž naše tělo přeměňuje energii na teplo. To pak ovlivňuje regulaci hmotnosti.
Srdce, ledviny a jejich činnost
Voda v našem těle však neovlivňuje jen metabolismus. Má vliv i na naše srdce a ledviny. Srdci usnadňuje práci, zajišťuje totiž správný objem krve, což pomáhá udržet náš krevní tlak ve správných hodnotách. Pokud málo pijeme, naše krev houstne, je náchylnější ke tvorbě krevních sraženin a celkově dochází k zatížení našeho kardiovaskulárního systému. Ledviny mají za úkol filtrovat škodliviny v našem těle. Pokud dostatečně pijeme, fungují správně. Pokud ne, mohlo by dojít k vytváření ledvinových kamenů.
Pijte dostatečně a budete vitální
Dostatek tekutin v našem těle působí nejen na jeho správné fungování, ale také ovlivňuje naši mentální výkonnost. Pokud pijeme málo, cítíme se více unavení, špatně se soustředíme a můžeme být více podráždění než jindy. Pokud budete pít dostatečně a pravidelně, vaše mysl bude neustále bdělá a budete mít i lepší náladu. Tekutiny podporují i naše kognitivní funkce.

Kolik tekutin tedy denně vypít?
Podle Světové zdravotnické organizace by člověk měl denně vypít 2 až 3 litry tekutin. Záleží však na jeho tělesné hmotnosti, fyzické aktivitě i na tom, jak je zrovna venku. Při těžké a fyzicky namáhavé práci tělo vyprodukuje více potu a potřebuje přijímat více tekutin, než když sedíme za počítačem v kanceláři. Stejně tak v horkém počasí máme větší potřebu pít.
Jaký je ideální zdroj tekutin?
To nejlepší, co svému tělu můžete dát, je čistá voda. Dobrou variantou mohou být i neslazené čaje, minerálky nebo přírodní ovocné a zeleninové šťávy. Ideální je, aby v nich nebyl přidaný cukr. Na zřetel je důležité brát i to, že tekutiny pouze nepijeme. Přijímáme je i jiným způsobem. Např. v čerstvém ovoci a zelenině jsou rovněž tekutiny, a také když si dáte polévku, plníte tím přísun tekutin.
A jak je to s mýty o pitném režimu?
„Když nemám žízeň, nepotřebuji pít.“
Faktem je, že tekutiny bychom měli přijímat během dne pravidelně, klidně po pár doušcích, i když nepotřebujete zrovna pít. Pokud pociťujete žízeň, vaše tělo vám dává najevo, že je dehydrované a potřebuje doplnit tekutiny.
Opravdu káva a čaj odvodňují organismus?
Pokud nepijete během dne pouze kávu nebo čaje s kofeinem, nemusíte se bát. Sice se říká, že čaj a káva se nemohou počítat do denního množství tekutiny, a pokud je vypijete, měli byste doplnit klasické tekutiny dvakrát tolik, ale není to tak strašlivé. Kofein sice na naše tělo působí diureticky, pokud však pijete čaj a kávu s rozumem a doplňujete tělo během dne dalšími tekutinami, nemusíte si s tím dělat hlavu. Významnou ztrátu tekutin tyto nápoje nezpůsobují.
Musím opravdu vypít přesně 2 litry vody denně?
Jak už jsme si ukázali, množství tekutiny, které bychom měli za den vypít, závisí na mnoha faktorech. Doporučené množství je 2 až 3 litry denně. Lidé s vyšší fyzickou aktivitou nebo v horku vypijí více. Toto množství ale závisí i na našem věku, hmotnosti atd.
Bez tekutin bychom nemohli žít. Pokud však vypijete denně litr a půl, cítíte se být zdrávi, nejste unavení a dobře se soustředíte, není nutné dělat kvapné závěry. Co na tom, že kolega v práci vypije tři litry jen za dopoledne. Jeho tělo může fungovat jinak než to vaše. Dbejte tedy na to, abyste především pili pravidelně, a to hlavně neslazené nápoje. Tekutiny můžete doplňovat i konzumací čerstvé zeleniny a ovoce, které dodají tělu také vitamíny, vlákninu a mnoho dalších, tělu prospěšných látek.
Zdroje: