Jak udělat z vašich dětí malé génie: Kreativní hračky a aktivity, které je nadchnou
V dnešní digitální době může být výchova dětí náročná. Zabavit je něčím jiným než obrazovkou je s jejich rostoucím věkem stále náročnější, ale velmi důležité. Podpora kreativity, rozvoj myšlení, soustředění, jemné motoriky i fantazie jsou klíčem k úspěšnému startu do života.
Děti jsou od přírody zvídavé a rády se učí novým věcem. Využijte toho každý den při hře, a to klidně od nejútlejšího věku. Dětský mozek funguje jako houba – neustále vstřebává nové informace, podněty a dovednosti. Existuje celá řada aktivit či moderních hraček, které toto podpoří dětem přirozenou, hravou formou. Některé umí rozvíjet motorické dovednosti, jiné učí dítě soustředění na daný cíl, trpělivosti nebo logickému myšlení.
Čtěte, a hodně
Jedním z nejlepších způsobů, jak všestranně rozvíjet dětský mozek, je četba. Knihy pořiďte klidně ještě před narozením miminka, protože číst můžete od novorozeneckého věku – dítě vám sice nerozumí, ale váš hlas ho uklidňuje, poskytuje mu pocit bezpečí a jeho mozek tak není ve stresu.
Po pár měsících už čtením rozvíjíte slovní zásobu, fantazii, soustředění i logické schopnosti. Postupem času můžete děti večer nechat vyprávět vlastní příběhy, které samy vymyslí. Starší děti je dobré vést k četbě nadále, například prostřednictvím zajímavých knih, které je vtáhnou do děje a rády je dočtou dobrovolně.

Stavebnice všeho druhu
Pokud bychom měli vybrat jen jednu hračku, která by žádnému dítěti neměla chybět, bude to stavebnice. Hra se stavebnicemi přináší opravdu hodně pozitivního – kromě rozvoje jemné a hrubé motoriky se děti učí řešit problémy, plánovat, myslet logicky a využít vlastní fantazii. Stavebnice podporují i prostorovou představivost, kterou dítě využije třeba v matematice a později i v zaměstnání.
Na trhu je nepřeberné množství stavebnic, které nabídnou zábavu dětem od půl roku až po dospělost. Ti nejmenší ocení pěnové nebo gumové kostky, batolata si vyhrají se stavebnicí typu Lego Duplo. Starší děti už sáhnou po klasickém Legu, ale i po magnetických, mechanických nebo kovových stavebnicích.
TIP: Pokud máte více dětí, zapojte je do společného projektu. Mohou postavit například město s několika budovami. Podobné aktivity rozvíjejí mimo jiné i týmovou práci.
Najděte v dítěti hudebního génia
Hudba je výborným prostředkem pro stimulaci dětského mozku. Studie ukazují, že děti, které se učí hrát na nějaký hudební nástroj, mají lepší výsledky v matematických a logických disciplínách. Hra na hudební nástroje i hudba samotná trénuje schopnost se soustředit, posiluje paměť a rozvíjí kreativitu.
S výběrem nástroje nespěchejte – ti nejmenší si vystačí s rytmickými nástroji jako jsou dřívka, bubínky nebo tamburíny. Kolem 5 až 6 roku už můžete potomka seznámit s hudebními nástroji a zjistit, který jej zaujme nejvíce. Obvykle se začíná se zobcovou flétnou, výjimkou ale není ani klavír, kytara nebo housle.
Důležité však je, aby mělo dítě k hudbě a hraní na nástroje pozitivní vztah. Pokud jej do této činnosti budete nutit, očekávaný efekt se stejně nedostaví a ještě narušíte váš důvěrný vztah Ukažte dětem, že hudba je zábava a veďte je k ní již od malička. Společně si zpívejte, vytleskávejte, tancujte – jen tak si ji děti oblíbí již od batolecího věku a budou se jí samy chtít věnovat.

Vsaďte na vědomostní hry
Výbornou pomůckou pro rozšíření obzorů jsou vědomostní hry. V hračkárnách a knihkupectvích narazíte na hry, kterými děti procvičí matematiku, všeobecný přehled, jazyky i přírodní vědy. Pro mladší děti zvolte varianty s obrázkovými kartami, starší školáci už zvládnou náročnější vědomostní hry na čas nebo body. Výhodou těchto her je také společně strávený, posílení rodinných vazeb a spousta zábavy.
Zdroje: ConnectionsAcademy, Zena.aktualne