Jak bude vypadat typická česká rodina za 70. let. Tohle je noční můra každého normálního člověka
Představa české rodiny je již po celá desetiletí stejná. Máma, táta, dvě děti, víkend na chalupě a společná večeře. Odborníci však bijí na poplach, protože kvůli stárnutí populace by se tento “ideální obrázek” mohl radikálně změnit.
V devadesátých letech 21. století bude realita pravděpodobně jiná. A budí spíše hrůzu než nějakou naději. Rodina, jak ji dnes známe, totiž projde zásadní změnou. A bude pravděpodobně menší, její členové budou osamělejší a často závislí na technologiích. A nejhorší na tom všem je, že může ztratit to, co ji dělá rodinou – tedy blízkost, sounáležitost a teplo domova.

Vymírání populace není jen mýtus
Demografický trend je neúprosný. Porodnost v západních státech dlouhodobě klesá a jinak na tom není ani Česko. Populace stárne a podle vědců, kteří se touto problematikou zabývají, bude mít člověk kolem roku 2090 jen velmi málo příbuzných. Ne proto, že by s nimi chtěl zpřetrhat kontakty, ale jednoduše proto, že žádní nebudou.
Počty sourozenců, bratranců, sestřenic i tet a strýců klesnou na minimum a zůstane jen nejbližších pár členů. Žít tak budeme v „genetické samotě“, jak tuto situaci výstižně nazval jeden z amerických vědců. Typická rodina se zmenší na rodiče, dítě a prarodiče. Věkový průměr tak bude mnohem vyšší a bude stále častější, že senioři nebudou mít žádné příbuzné, kteří by se o ně postarali nebo s nimi trávili čas.
Děti? Drahý luxus
Výchova dětí je finančně i časově náročná už teď. Rodiče musí často oba pracovat ve směnném provozu a základní potřeby, oděvy, obuv, kroužky, pomůcky do školy a další věci stojí stále více peněz. Prarodiče, kteří dnes pracují do mnohem zralejšího věku, se na výchově vnoučat často nepodílejí, což ještě zvyšuje psychickou a časovou zátěž na rodiče. Už dnes je zcela běžné, že mladí lidé děti nechtějí. Místo toho raději investují do sebe, cestují, nebo si třeba pořídí psa.
V budoucnu ale může být problémů ohledně rodičovství ještě více. Lidé budou příchod potomka odkládat na dobu, kdy budou dostatečně finančně zajištěni a početí ve vyšším věku tak bude stále náročnější. Se stárnoucí populací si navíc společnost nebude moci dovolit nechat ženy v produktivním věku doma s dítětem celé tři roky. Je tak možné, že doba rodičovské se výrazně zkrátí, abychom ulevili přetížené ekonomice. Se stále nižší porodností se však tyto problémy budou s každou generací jen prohlubovat.
Digitální láska i touha po majetcích
Říká se, že nejmladší dospělí lidé, tedy generace Z, nemají zájem o vztahy. Seznamování dnes probíhá výhradně přes různé mobilní aplikace a v budoucnu tak půjde o standard. Najít si tímto způsobem ideálního partnera do života je náročnější, trvá to déle a tato cesta zahrnuje také více neúspěchů a zklamání. Lidé tak mohou na vážné vztahy snáze rezignovat a o založení rodiny se nemusí ani snažit.
S těmito “digitálními vztahy” také oslabují běžné mezilidské vztahy založené na osobním kontaktu. Lidé mají problémy s komunikací či duševním zdravím, což se podepisuje na jejich dalším životě. S naší psychikou zamává i stále větší tlak společnosti na úspěch. Mnoho mladých lidí touží po vysokoškolském titulu, perfektní kariéře a velkých hmotných majetcích. Tyto věci se však s několika malými dětmi na krku budují jen těžko.

Nestálá situace v Česku i ve světě vzbuzuje u mladých strach
Jedním z důvodů, který uvádějí mladí lidé jako ten, proč nechtějí založit rodinu, je obava z budoucnosti. Lidé neví, zda se o ně stát na rodičovské dovolené dostatečně postará, zda bude jejich vztah po celou dobu rodičovství stabilní. Obávají se následné diskriminace na trhu práce, ale i celosvětové situace.
Mnoho mladých zkrátka nechce přivést dítě do světa plného agresivních konfliktů, nejistoty, klimatické krize a dalších závažných společenských problémů. Porodnost ve vyspělých zemích zkrátka klesá z mnoha důvodů a pokud s tímto trendem státy něco neudělají, budou mít v budoucnu problém nejen stárnoucí a osamělé rodiny, ale i celá společnost.