Se solárními panely majitelé domů ušetří
Fotovoltaické systémy jsou stále více využívány majiteli rodinných a bytových domů, kteří chtějí snížit své náklady na elektřinu, snížit svou závislost na externím dodavateli a zároveň přispět k ochraně životního prostředí.
Solární systémy umožňují vyrábět elektřinu pomocí solárních panelů, které využívají energii ze slunečního záření a přeměňují ji na elektrický proud. Tento proud může být využit pro různé účely v domácnosti, jako je například osvětlení, napájení elektronických zařízení a ohřev vody. Solární panely využívají fotoelektrický jev, při kterém sluneční záření působí na polovodič a vyráží elektrony, čímž se vytváří elektrické napětí. Abychom dosáhli co nejlepších výsledků, musí být panely umístěny na jižní straně budovy, protože zde slunce nejvíce svítí, případně na jihovýchodě či jihozápadě. Důležitou součástí celého systému jsou měniče napětí, protože přeměňují stejnosměrný proud na proud střídavý a monitorují a regulují napájení sítě. Díky tomu si můžeme pustit televizi, rozsvítit nebo třeba uvařit s pomocí elektřiny, kterou jsme vyrobili.
I když se může zdát, že prvotní investice do fotovoltaických panelů je vysoká, návratnost této investice je velká a majitelé domů mohou výrazně ušetřit na nákladech za elektřinu. Navíc je možné získat státní dotace pro instalaci solárních panelů a další podpory pro obnovitelné zdroje energie při splnění potřebných podmínek, což celkovou investici sníží. Další výhodou je možnost nespotřebovanou elektřinu uchovat v akumulátorech. Můžeme ji využít později, v době, kdy novou nevyrábíme, jako je například noc nebo špatné počasí, když je slunečních paprsků minimum.
V současné energetické krizi se učíme, jak ušetřit. Měníme žárovky, snažíme se zhasínat v místnostech, kde nejsme a kupujeme spotřebiče, které mají nižší spotřebu. Nejen v důsledku toho je fotovoltaika stále populárnější způsob, jak snížit náklady na elektřinu a přispět k ochraně životního prostředí.