Ženy mohou mít vyšší důchod, než si myslí. Jak si zajistit spravedlivou penzi?
Výše důchodů se u jednotlivých osob může dosti lišit. Roli v tom hraje vícero faktorů, a to včetně pohlaví. Ženy totiž mívají obecně nižší penzi než muži. V důchodu na druhou stranu mohou získat více peněz, než se možná samy domnívají.
Není žádným tajemstvím, že ženy mají nižší mzdy než muži, což neplatí vždy, ale obecně tomu tak zkrátka a dobře je. Stejný rozdíl se ovšem týká rovněž výše důchodů. Podle statistik mají ženy o 2 500 Kč nižší penze než muži. Zvyšující se ceny potravin a energií je tedy mohly zasáhnout více, než jejich mužské protějšky, byť se pochopitelně opět nejedná o pravidlo. Na druhou stranu je možné, že některé ženy mohou mít penzi vyšší, než jakou skutečně pobírají.
„V minulosti bývaly rozdíly mezi penzemi obou pohlaví ještě větší, ale výrazně je snížila pětistovka výchovného, které dostávají především ženy za každé vychované dítě,“ uvedla předsedkyně Rady seniorů Lenka Desatová pro server Novinky.cz.
Výchovné na dítě
Výchovné na dítě ve výši 500 Kč je aktuální od 1. ledna 2023. Nárok na něj přitom automaticky nemá žena, ale ten z rodičů, který o dané dítě pečoval v největším rozsahu. Obvykle se tedy jedná o osobu ženského pohlaví, byť se dnes nemusí ani zdaleka jednat o stoprocentně platné pravidlo. Vrátíme-li se o dva roky nazpět, důležité bylo, že se starobní důchody tehdy zvyšovaly o onu pětistovku automaticky, tedy bez podání žádosti. Musíme ovšem doplnit, že nikdo není neomylný a ke zvýšení dojít nemuselo.

Dodnes tak mohou existovat ženy, které 500 Kč za dítě ke starobnímu důchodu nedostávají, protože jim důchod nemusel být od ledna 2023 automatizovaně zvýšen o výchovné. Pokud k tomu skutečně došlo, Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) tehdy takovým ženám doporučovala, aby o něj samy zažádaly. Ne všechny informace se ale dostanou ke všem lidem, takže tak učiněno být nemuselo.
Navíc je nutné doplnit, že k automatickému zvyšování docházelo pouze u starobních důchodů, které byly přiznány do 31. prosince 2022. Z toho vyplývá, že pro pozdější penze už bylo a stále je nutné o dané finance požádat. Pokud tedy nějaká žena žádost o výchovné při podání žádosti o starobní důchod nepodala, nárok na 500 Kč za každé dítě u ní nevznikl. Proto doporučujeme prověřit, jestli tento státní příspěvek k výši důchodu skutečně dostáváte.
Jak si (při)vydělat v důchodu?
Na důchod je pochopitelně vhodné být připraven, takže by si na něj občané měli spořit dlouhodobě. Státem přiznaná částka totiž může být i přes výchovné na dítě poměrně nízká. V tomto ohledu záleží na mnoha faktorech. Mnozí důchodci se každopádně rozhodnou si ve stáří (při)vydělávat prací. Ta navíc může zvyšovat pocit prospěšnosti a přinést i sociální kontakt. Jaké existují možnosti?

- Důchodci mohou pracovat na hlavní pracovní poměr i na částečný úvazek, ale také na dohodu o provedení práce či činnosti, přičemž mohou být i OSVČ na vedlejší činnost. Jednotlivé formy mají své výhody i nevýhody, jež se mohou týkat nároků na nemocenskou či dovolenou, případně nutnosti placení zdravotního nebo sociálního pojištění. Vždy si tedy zjistěte všechny relevantní informace.
- Možná vás to překvapí, ale v důchodu je možné začít rovněž podnikat. Připomeňme, že taková aktivita je pro penzisty vždy vedlejší činností. Některé ženy každopádně začaly s podnikáním v důchodu velmi úspěšně, takže pro vás mohou být inspirací. Uspět není jednoduché, ale určitě to není nemožné.
Tip na závěr: rozhodně si dejte pozor na různé „šmejdy“, kteří vám nabízejí fantastické bohatství prakticky za nic. O takových případech čteme dnes a denně. V podstatě všechny takové situace nekončí zázračným zbohatnutím, ale očima pro pláč někdy i pro celoživotní úspory!