Nečekaná cesta k exekuci: Tyto zapomenuté poplatky vás mohou zruinovat
Exekuce v Česku se nejčastěji týkají zanedbaných povinností, které byly původně snadno řešitelné. I malé dluhy ale mohou nakonec vést k exekuci, která výrazně zatíží váš rozpočet a může negativně dopadnout na celý váš budoucí život.
Pro samý shon všedního dne si často ani neuvědomíme, jaké poplatky a jiné finanční závazky musíme v daném měsíci zaplatit a jaké už jsme zaplatili. Zvlášť pokud všechny splátky řešíme trvalým příkazem, stane se, že na povinnost uhradit nějaký dluh rázem zapomeneme. Jenže i malé dlužné částky mohou časem narůst do závratných čísel a vést v krajních případech až k exekuci. Pro představu, k 31. březnu loňského roku byly v tuzemsku evidovány necelé čtyři miliony exekucí.
Kdy se člověk dostane do exekuce?
Ve chvíli, kdy přestanete plnit své finanční závazky, věřitel na tuto situaci zareaguje upomínkou. Pokud ani tak dluh neuhradíte, obstará si věřitel proti vám takzvaný exekuční titul, což může být rozsudek soudu či platební rozkaz. Jestliže ani tehdy dluh nesplatíte, podává věřitel návrh na exekuci, na jehož základě exekutor rozhodne o způsobu jejího provedení. Na začátku přitom stojí často zanedbatelná částka za drobný poplatek. Jaké jsou tedy nejčastější důvody pro exekuce v Česku?
Neuhrazené poplatky za parkování nebo jízdu načerno
Špatné parkování, nezaplacení parkovného nebo jízda bez jízdenky vás můžou vyjít pěkně draho. Jízdenka nebo parkovné jsou přitom ve srovnání s výší pokut skutečně symbolickými částkami. Přesto jsou pokuty za parkování nebo jízdu načerno jedním z nejběžnějších důvodů, které vás mohou dostat do pořádných problémů. Pokud už tedy pokutu dostanete, její zaplacení zbytečně neodkládejte. Úroky z prodlení a další poplatky dlužnou částku každým dnem zvyšují.

Nezaplacené nájemné nebo poplatky za služby
Možná měníte bankovní účet, možná jste trvalou platbu smazali omylem nebo zkrátka zrovna nemáte peníze a nájemné představuje ve vašem rozpočtu zásadní položku. Ať už jsou důvody pro nezaplacení nájemného jakékoli, nepodceňujte komunikaci s majitelem nebo správcem objektu a svou situaci aktivně řešte. Někteří pronajímatelé například nezaplacené poplatky neřeší, dokud u nich bydlíte. Jenže jakmile podáte nebo dostanete výpověď z nájmu, začnou vám běžet úroky z prodlení, které mohou mnohonásobně zvýšit dlužnou částku.
Poplatky za svoz odpadu
Přestože obce mají jasně nastavená pravidla o poplatcích za svoz odpadu, své občany o nich informují pouze vyhláškou zveřejněnou na úřední desce a občanům jinak tuto povinnost nepřipomínají. Pokud nemáte poplatky za odpad nastavené jako trvalý příkaz nebo inkasní platbu, snadno na tuto každoroční povinnost zapomenete. Poplatky za svoz odpadu přitom nejsou žádná závratná suma, která by v našich rozpočtech napáchala velké škody. To se ale nedá říct o jejím opomenutí. Ve chvíli, kdy město přistoupí k vymáhání, budete si muset sáhnout hluboko do kapsy.
Platby za mobilní telefon a internet
Začíná to odpojením od služby a často končí exekucí. I poplatky za paušál nebo internet vás mohou dostat do situace, kdy vám poskytovatel naúčtuje vysoké pokuty a náklady na vymáhání dluhu. Stává se, že lidé zapomenou službu zrušit nebo nezaplatí poslední fakturu, to ale může vést k vymáhání dluhu přes exekutora.

Zdravotní a sociální pojištění
Pokud jste zaměstnanci, pravděpodobně se vás tenhle bod netýká, i když se výjimečně objeví i případ, že firma za své zaměstnance sociální a zdravotní neodvádí. Jako OSVČ ale máte povinnost platit si zdravotní a sociální pojištění sami. Od nového roku se částky za odvody zvýšily, což pro řadu drobných živnostníků znamená otázku, zda se jim vůbec samostatná výdělečná činnost vyplatí. Dokud jste ale aktivně podnikajícími osoby, povinnosti hradit zálohy na sociální a zdravotní se nevyhnete. Neplacením se vystavujete riziku vymáhání nejen dlužné částky, ale i úroků z prodlení.
Zboží na splátky
Díky různým typům splátkových programů máme možnost pořídit si i dražší věci, které zrovna potřebujeme. Jenže jedna jediná neuhrazená splátka může roztočit kolotoč vymáhání včetně poplatků za upomínky. U většiny společností přitom nevadí, zda datum splatnosti o pár dní překročíte. Pozor si dejte na méně solventní společnosti, které striktně bazírují na dodržení splátkového programu. V opačném případě totiž penalizují i krátké zpoždění platby.
Výživné na dítě
Neplacení výživného neboli alimentů má v českém právním řádu poněkud jiné postavení. Pokud jako rodič neplníte svou vyživovací povinnost, vystavujete se nejen riziku soudního vymáhání dlužných alimentů. V krajním případě vám exekutor může odebrat řidičské oprávnění či vám hrozí odnětí svobody až na tři roky.

Jak se vyhnout exekuci?
Máte-li obavy z exekuce, doporučujeme sestavit si přehled všech vašich finančních závazků, a to včetně těch, jejichž výše se vám může zdát jako zanedbatelná. Postačí vám k tomu klasická excelovská tabulka, jestliže ale hledáte rychlejší řešení než zapínání počítače kvůli každé položce, můžete vyzkoušet některé aplikace na správu financí, které umožní sledovat vaše příjmy i výdaje.
Pokud víte, že některému z finačních závazků nebudete moci z jakéhokoli důvodu dostát, oznamte to včas druhé straně. Společně můžete vymyslet nějaké řešení. I když rozumíme, že přiznat skutečnost, že se vám finančně nedaří, je citlivé téma, je to rozhodně lepší než dělat mrtvého brouka. Pamatujte na to, že každá nezaplacená platba se každým dalším dnem navyšuje. Pokud na ni nemáte peníze teď, budete ji moci splatit později, až se několikanásobně zvýší?
Exekuce se s vámi může táhnout celý život
Exekucím lze předejít poctivým splácením, vedením přehledu o toku domácích financí a rozumným zvažováním nákupů. Pamatujte, že není žádná ostuda nemít peníze. Nesplácením závazků se ale můžete dostat až k exekuci, která vás připraví o spoustu peněz či dokonce majetek a ještě vám kvůli zbytečným opomenutím přiřkne nálepku neplatiče.
Zdroj: Deník alarm, iRozhlas, Úřad práce ČR, Exekutorská komora ČR, eBankrot