Tisíce Čechů platí za služby víc, než musí. Jak se bránit nesprávnému vyúčtování?
Dodavatelé energií zvyšují zálohy na energie. Nikdo ale nechce platit víc, než je potřeba, a poskytovat tak dodavatelům půjčky v podobě nadbytečně vysokých záloh. Pro mnoho pronajímatelů, SVJ i nájemníků je vyúčtování noční můrou.
Povinnosti při vyúčtování záloh
Dle českého občanského zákoníku je vyúčtování za služby prováděno jednou ročně a toto vyúčtování musí být příjemci doručeno do čtyř měsíců od skončení zúčtovacího období. Jestliže se dokument vztahuje na více nájemníků, musí zde být jasně rozděleno vyúčtování nákladů na jednotlivé domácnosti.
V podstatě se jedná o porovnání částky, kterou jste zaplatili v rámci záloh, s reálnou cenou za služby. Pokud máte dojem, že vyúčtování neodpovídá realitě, požádejte správce nebo pronajímatele o vysvětlení. Zároveň můžete sami porovnat, jestli skutečná spotřeba odpovídá datům na vyúčtování. Jestliže objevíte chyby, je možné soupis reklamovat, a to nejlépe písemně, abyste mohli přehledně uvést vzešlé nedokonalosti společně s identifikačními údaji, číslem smlouvy a zejména se zmíněným důvodem, tedy předmětem reklamace. Dodavatel by měl reklamaci vyřídit ve lhůtě 15 dní nebo 30 dní, pokud jde o související služby. Reklamace se nejčastěji týká vyúčtovaných záloh a účtované ceny.
Jestli výše plateb záloh byla vyšší než vaše spotřeba, dostanete přeplatek zpět. Pokud byly zálohy nižší, budete muset zbytek uhradit dodatečně. Vyúčtování obdržíte zvlášť za plyn a za elektřinu.

Jak k vypočítávání záloh dochází?
Zálohy jsou vypočteny z vaší historické spotřeby, tedy z toho, co jste spotřebovali v minulých letech. Můžete na zálohách platit více a v tom případě si zkontrolujte, zda dodavatel služby jednoduše nezdražil. Má právo jednostranně cenu navýšit jen tehdy, kdy si tuto možnost sjednal smluvně. O zdražení vás musí informovat alespoň 30 dní předem. Nemůže zkrátka doufat, že si ceny zjistíte sami například na webových stránkách. Energetický jasně stanovuje, že dodavatel při předepisování výše záloh musí kopírovat rozsah důvodně předpokládané spotřeby. To ovšem nebrání ve zvýšení záloh kvůli očekávanému nárůstu spotřeby v dané lokalitě.
Jestli jsou zálohy nadměrně vysoké a neznáte příčinu, můžete dodavatele požádat o snížení ceny. Dle zákona nesmí dodavatel vyžadovat větší platby než ty odpovídající vaší předpokládané spotřebě energií. Pokud jste v domácnosti aplikovali úsporná opatření a vaše reálná spotřeba je nižší oproti minulému období, lze dodavatele požádat o snížení výše záloh. Žádost je možné doložit samoodečtem.
Jestli na zálohách platíte méně, neradujte se předčasně. Mohlo by vás po doručení ročního vyúčtování čekat nemilé překvapení, a to vysoký nedoplatek. Tedy i v takovém případě zvažte, zda s dodavatelem nedojednat vyšší platby.
Předcházejte problémům
Pro správné vyúčtování je třeba mít přehled o tom, jaké částky za zálohy platíte a jaká je vaše reálná spotřeba za energie. Dohodněte se tedy na výši záloh s dodavatelem předem. Zároveň si hlídejte, aby vyúčtování byla přehledná a transparentní. Údaje by měly odpovídat reálným nákladům. Po každém každoročním vyúčtování se podívejte, zda částky odpovídají skutečně zaplaceným zálohám.
Může se stát, že s výší záloh nebudete souhlasit. V některých případech společnosti stanoví vyšší ceny, než je potřeba, z důvodu vlastní finanční tísně. Pokud by takový dodavatel ukončil následně svoji činnost a dostal se do insolvence, i lidé žádají o vrácení přeplatků v insolvenčním řízení, kde je úspěšnost malá.
Nejlepší varianta je, když jsou zálohy nastaveny na reálném základu tak, že po vyúčtování nedojde ani na vysoký nedoplatek, ani na vysoký přeplatek. Zvyšování cen energií ale nezabráníme. Pouze je možné pohlídat si to, aby se zálohy nezměnily výrazněji než spotřeba nebo cena.
Pokud musíte řešit s dodavateli nějaký problém, snažte se jednat co nejdříve. Současně si uchovávejte veškeré dokumenty jako samotné vyúčtování, doklady o placení záloh nebo korespondenci s pronajímatelem. Jestliže pochybujete o správnosti částek, zatím nic neplaťte a situaci se pokuste vykomunikovat.
Zdroje: zakonyprolidi.cz, eru.gov.cz, financnisprava.gov.cz, portal.gov.cz