Senioři přijdou o část peněz. Dotkne se snížení důchodů právě vás?
Vládní důchodová reforma se snaží vyrovnávat se stárnoucí českou populací, což je pro stávající systém penzí jen těžko udržitelná skutečnost. Kromě toho, že se do důchodu bude postupně odcházet ve vyšším věku, si senioři mohou pohoršit i finančně.
Důchodová reforma byla nezbytná. Hovořilo se o ní ostatně už dlouho. Ve stávajícím znění přitom zahrnuje řadu kroků, které mají stávající penzijní systém udržet životaschopný. Širokou veřejnost asi nejvíce zaujala vyšší věková hranice pro odchod do důchodu, nicméně státu má přinést největší úspory změna výpočtového vzorce důchodů. Ta ovšem zasáhne některé (nejen) příjmové skupiny více než jiné.
Důchodová reforma
Průběžné financovaný důchodový systém je označení pro to, jak v České republice fungují důchody. Ve zkratce jde o to, že pracující financují penze seniorů. Jenže tenhle systém má své limity. Špatnou zprávou pro něj je skutečnost, kterou lze jinak kvitovat. Češi se dožívají stále vyššího věku. U žen se aktuálně v průměru jedná skoro o 83 let, u mužů téměř o 77 let. To jsou nejvyšší čísla v historii. Ačkoli je takový trend veskrze pozitivní, není ideální právě pro průběžně financovaný důchodový systém.

Aktuálně roste počet lidí v důchodovém věku, což bude i nadále pokračovat. Proto došlo k důchodové reformě, v jejímž rámci se bude postupně zvyšovat věková hranice pro odchod do důchodu. V roce 2056 by měla činit 67 let. Ještě před danou reformou došlo k omezení předčasných důchodů. Dalšími kroky jsou úprava pojištění OSVČ nebo zpomalení růstu nových důchodů. Jenže některé změny se netýkají penzí plošně, ale více je pocítí jen někteří jedinci. O co se konkrétně jedná?
Nový výpočet důchodů
Od roku 2026 by mělo dojít k novému výpočtu důchodů, což bude mít dopad na výši penzí. Pravdou ovšem je, že daná změna více postihne osoby s nižšími příjmy. Ačkoli by se mohlo zdát, že jde o nedostatek důchodové reformy, vláda ve skutečnosti tento krok považuje za cestu k tomu, aby penzijní systém více zohledňoval zásluhovost. Zásluhy přitom vychází především z odvodů do pojistného systému a počtu vychovaných dětí. Koho by se daná změna měla nejvíce týkat?
„Největší dopady má změna výpočtového vzorce na osoby s průměrným příjmem kolem minimální mzdy a více lety pojištění. Například při nepřetržitém pojištění od 18 do 65 let na minimální mzdě mají dnes o 11 procent vyšší výměru důchodu, než má být podle nového vzorce,“ uvedl pro Novinky.cz statistik a expert na důchody Pavel Rusý.

Obhajoba i kritika výpočtu důchodů
Daná změna by měla naopak nejméně postihnout pracující na částečných úvazcích či živnostníky. Její dopad také postupně klesá společně s rostoucími příjmy. Více vydělávající lidé by ji tedy měli pocítit méně. Ačkoli tento krok asi nebude úplně kvitován, vláda si za ním stojí. Podle Ministerstva práce je nutné změny v důchodovém systému vnímat komplexně. Další kroky tedy mohou mít na penze nízkopříjmových osob naopak kladný dopad. Jaká opatření má vláda na mysli?
„Zahrnují také zvýšení minimální zásluhové výměry důchodu, zavedení rodinného vyměřovacího základu a sdílení rodinných vyměřovacích základů. Všechna tato opatření mají výrazně pozitivnější dopad na osoby s nižšími příjmy,“ citovaly mluvčího Ministerstvo práce ČR Novinky.cz.
Nový výpočet důchodů ovšem schytává kritiku i z nejvyšších míst, a to např. od Ústavního soudu. Je tedy možné, že bude nakonec všechno jinak. Na závěr ještě pro úplnost doplňme, že od listopadu 2026 by se měl starobní důchod snížit dalším funkcionářům bývalého komunistického režimu. Konkrétně půjde o částku 300 Kč. Daný krok se má týkat prominentů regionálního významu, přičemž je nutné uvést, že již v loňském roce se penze snížila 177 vysokým komunistickým pohlavárům.
Zdroje: MPSV, E15, Seznam Zprávy, Novinky