Okradená důchodkyně: „Věřila jsem falešnému bankéři a teď nemám ani korunu“
S falešnými bankéři a dalšími šmejdy se roztrhl pytel. Dnes a denně ostatně čteme o tom, jak takovým podvodníkům opět někdo naletěl. Existují přitom situace, že podvedený během několika desítek minut přijde o své celoživotní úspory.
Podvodníci okrádají kohokoli bez rozdílu věku. Obzvláště rádi však mají seniory, kteří bývají často náchylnější jejich praktikám podlehnout. Dosti úspěšní jsou přitom obecně falešní bankéři. Odhlédněme od toho, že jen skutečně bezcharakterní šmejdi dokážou okrádat bezbranné důchodce a zaměřme se na praktické otázky. Jak takový podvod obvykle probíhá? Jaké psychologické triky podvodníci používají? A jak se senioři mohou danému jednání bránit?

Během chvíle chudší o čtvrt milionu
Na konci loňského roku řešili takový případ táborští policisté. Bude přitom dobré se na něj zaměřit jako na typický příklad taktiky šmejdů vydávajících se za bankéře. Ženě v důchodovém věku zavolal neznámý muž z neznámého čísla, aby ji informoval, že jako bankéř vyřizuje její žádost o půjčku. O tu však pochopitelně nežádala. Když to seniorka muži na druhém konci „drátu“ sdělila, ten ji přesvědčil, že se tedy jedná o podvod, kterému je nutné ihned zabránit.
Dojem serióznosti pak celé situaci dodal tím, když uvedl, že vše předává bezpečnostnímu oddělení banky. Důchodkyni se tak chvíli na to ozvala žena, která ji informovala, že je bankovní manažerka. Její plán na řešení celé nepříjemné situace zněl takto – seniorka si založí nový účet, na nějž si veškeré své peníze přepošle, takže budou v naprostém bezpečí. To také starší z obou žen udělala. Výsledek? Během krátké chvíle přišla o více než 250 000 Kč! Ačkoli je značná suma, v některých jiných případech jde i o sedmimístné částky.

Jak falešní bankéři postupují?
Výše popsaný případ nám může osvětlit, jak takoví šmejdi v roli bankéřů postupují. Celé jejich jednání je propracovaná manipulace. Falešní bankéři vystupují velmi důvěryhodně a samozřejmě i seriózně, na čemž se podílí i skutečnost, že je do podvodu zapojeno více volajících. Tímto způsobem si získají důvěru údajně podvedeného, ve kterém vyvolají pocit strachu a nutnosti okamžitě jednat, než bude pozdě. Právě dojem naléhavosti pak může bránit racionálnímu zhodnocení nastalé situace. Není tedy divu, že se mohou nechat nachytit jedinci bez rozdílu věku, byť starší lidi bývá někdy snazší oklamat.
Jak se falešnému bankéři bránit?
Důležitá může být prevence. Každý senior by měl být od rodiny poučen o možných rizicích. Samotným důchodcům doporučujeme mít napsané telefonní číslo na oficiální klientskou linku své banky. Pokud vám kdykoli zavolá sám „bankéř“, hovor klidně ukončete s tím, že si vše ověříte právě na tomto čísle. Nikdy nic nehoří tak, aby to nesneslo několikaminutový odklad. Pak budete vědět, na čem skutečně jste. Doplňme, že typů podvodů samozřejmě existuje výrazně více, než na který jsme upozornili v první části našeho článku. Jak se lze obecně bránit podle slov samotné policie?
„Neposílejte peníze cizím lidem na cizí účty. Nevěřte hned, že vaše účty byly napadeny, a nepřeposílejte peníze na účty, které vám nadiktují cizí lidé. Vše si ověřte. Do banky nejlépe osobně zajděte. Kontaktujte vy přímo své osobní bankéře. Nevolejte na čísla, která vám určí pracovník banky, kterého jste nikdy neviděli a číslo běžně nepoužíváte pro kontakt se svým bankéřem či bankéřkou. Vyhněte se reklamám na výhodné investice, ve většině případů je to podvod a neposílejte peníze lidem, se kterými se seznámíte na internetu a nikdy jste je neviděli. Většinou kontakt po získání peněz přeruší a nebudete mít ani peníze, ani novou známost,“ uvádí Policie České republiky na svém webu.
Zdroje: Policie ČR, Týdeník policie, Novinky