Naše babičky měly pravdu. Tento jednoduchý trik vám ušetří více peněz než slevové akce
Přemýšlíte někdy nad tím, jak naše babičky dokázaly hospodařit, i když neměly k dispozici supermarkety plné potravin, hotových jídel, nebo elektronických pomocníků? Dokázaly si totiž poradit i s tím málem, co měly. To platí nejen o vaření, ale i o úklidu a celkovém chodu domácnosti. Z mála dokázaly vytvořit harmonický domov a ještě ušetřit. S těmito radami to můžete dokázat i vy.
Udělej si sám/sama
Tímto heslem se naše babičky řídily. Neměly možnost dojít do obchodu a koupit si kosmetické výrobky, drogerii na udržování domácnosti apod. A i když něco existovalo, rozhodně to nebylo tak účinné, jako dnes. Na druhou stranu měly mnohem méně chemie. Stačilo vědět, jak si vyrobit prostředek, který potřebují.
Jak vyrobit univerzální domácí čistič
Aby mohly babičky účinně čistit a drhnout, potřebovaly si vyrobit domácí čistič. Je to velmi jednoduché. Smícháte hrnek octa, hrnek vody a přidáte pár kapek citronu. Můžete to zkusit i vy. Žádná chemie, a přitom účinný domácí čistič na všechny povrchy.
Doma si můžete vyrobit i domácí tvaroh nebo jogurt. V dnešní době máme výhodu – můžeme si pořídit i domácí jogurtovač, z něhož je jogurt mnohem lepší než kupovaný. To mohu potvrdit. A co takový domácí chléb nebo pěkně vypečené rohlíčky? I to můžeme zkusit doma sami a jistě zjistíte, že jsou mnohem lepší než kupované potraviny. Jen pozor – nevydrží tak dlouho čerstvé.
U nákupů přemýšlejte
V obchodech tehdy bylo mnohem méně potravin než dnes. Babičky nenakupovaly hotová jídla, ale suroviny, z nichž pak vařily. Dobře proto promýšlely, co nakoupit, aby se z toho dalo uvařit co nejvíce jídla. Dávaly přednost kvalitním potravinám, před levnými náhražkami.
Jak nakupovat podle našich babiček
Pokud to chcete udělat stejně, jako ony, především u nákupů přemýšlejte. Levné zboží obvykle neznamená velkou kvalitu. Mnohdy je lepší si připlatit. Zboží pak vydrží déle, je kvalitnější a méně se spotřebovává. Např. prací prášek nebo prostředek na mytí nádobí. Drahého stačí jen trochu, levný vám brzy zmizí a musíte ho koupit znovu.
Pokud je to možné, nakupujte především sezónní a lokální potraviny. Spíše než v supermarketu, je seženete na farmářském trhu. Někteří farmáři dnes dováží bedýnky až do domu. Lokální potraviny nejsou tolik napuštěné chemií, proto často chutnají mnohem lépe a jsou zdravější.
Pokud chcete na nákupech ušetřit, zkoumejte akce a slevy. Ne vždy se vyplatí větší balení. I když vypadá výhodně, spočítejte si, zda je opravdu levnější. Výhodou jsou i mobilní aplikace, které pomáhají porovnávat ceny zboží v různých obchodech.

Opravit či recyklovat se vyplatí
V dnešní době máme všeho dost. Pokud se něco rozbije nebo potrhá např. oblečení, jednoduše to vyhodíme a koupíme nové. Mnohdy je to však zbytečné. Naše babičky se věcí jen tak nezbavovaly. Snažily se vše využít do poslední chvilky. Oblečení přešívaly a opravovaly. Pokud měly někdy skvrnu, jež nešla vyprat, spravila to nášivka nebo obarvení kusu na jinou barvu. Stejně to měly i s různým nářadím a pomocníky v domácnosti. Co se dalo opravit, to se nevyhazovalo. Ušetřily tak spoustu peněz a zároveň to pomáhalo naší planetě.
Jídlo se nevyhazuje
Kromě toho, že do poslední chvilky využívaly různé věci, dokázaly také beze zbytku zužitkovat potraviny. Často vařily tak, že i ze zbytků se dalo něco ukuchtit. Vezměte si jen knedlíky, které zbyly od oběda. K večeři se udělaly s vajíčkem. Zbyla zelenina, která už byla povadlá? Ve vývaru to ničemu nevadilo. Zbyl tvrdý chléb nebo rohlíky? Babičky z nich udělaly strouhanku, žemlovku nebo topinky. A další jídla byla na světě, aniž by bylo potřeba kupovat něco nového.
Zkusme tedy nad pokrmy více přemýšlet. V dnešní době se dá sehnat i kuchařka, která vám poradí, jak zpracovat nevyužité zbytky z kuchyně a vytvořit z nich kulinářské pochoutky.
Babičky dokázaly šetřit i dalším způsobem. Pokud na zahrádce vypěstovaly hodně zeleniny a ovoce a měly přebytky, vyměnily je se sousedy a přáteli. Za košík jablek nebo zeleniny dostaly med, vajíčka, nebo třeba králíka. Když chodil soused na ryby nebo houby, vyměnily něco za tyto přebytky. Každý dokázal zužitkovat vše beze zbytku, a to i když neexistovaly velké mrazáky, jako dnes.
Jak ušetřit v dnešní době
Jak vidíte, naše babičky měly mnohem méně než my dnes, ale dokázaly s tím doslova zázraky. Přitom šlo mnohdy o naprosto jednoduché věci, které byly za chvilku hotové. Pokud chcete i dnes ušetřit, plánujte činnosti, nákupy i vaření. Právě vařením se dá ušetřit spoustu peněz. Vařené jídlo je pro celou rodinu, někdy i na dva dny. Zbytky můžete ještě zužitkovat jinak. Navíc je mnohem levnější, než kupované obědy a svačiny. Domácí chléb je rovněž levnější než ten kupovaný.
Zkuste se domluvit s někým, kdo má slepice. Dávejte staré domácí rohlíky a chléb, třeba získáte kvalitnější a zdravější vajíčka, když ne zadarmo, tak za rozumnější peníze než v obchodě. Staré věci nevyhazujte, ale zkuste opravit nebo jinak využít. Prospějete tak i naší planetě. A zkuste si vyrobit domácí čistící prostředek. Stojí v porovnání s koupeným jen pár korun a chvilku času. Návodů na různé domácí prostředky najdete na internetu spousty. Obvykle k nim stačí ocet, sůl, soda a voda.
Zdroj:
https://www.denik.cz/pro-zeny/domacnost-v-case-detstvi-babicek-20200728.html
https://medium.seznam.cz/clanek/a-baresova-jak-setrily-nase-babicky-22574
https://living.iprima.cz/kuchyne/jde-to-i-bez-chemie-vyzkousejte-tyto-domaci-triky-nasich-babicek