Penzijní bomba tiká: Miliony Čechů čeká v důchodu šok, na který je nikdo nepřipravil
Máte do důchodu daleko? Ať už je vám 30 nebo 50, myslete na svou budoucnost včas. Malý důchod a nízké úspory trápí nejednoho seniora. Připravte se proto na penzi včas a opravdu si užijete klid, který důchod nabízí.
Říkáte si, že do důchodu máte ještě minimálně 30 let, tak proč byste to měli řešit? Možná, že si takovou větu ani neříkáte. Někteří mladí lidé totiž na stáří nemyslí. Chtějí si užívat mladého věku a všech možností, které jim svět nabízí. Bohužel ti, kteří nemyslí na svou budoucnost, poté narazí na tvrdou realitu.
Představte si, že je vám 70. Ráno vstanete a už v tu chvíli vám začne být zima. Topení ale nemůžete nastavit na víc, protože by vám vznikl nedoplatek, na který nemáte. V lednici máte jen několik potravin a na účtu jen 2 000 Kč. A do další výplaty důchodu zbývají ještě 4 týdny. Důchod vám totiž zrovna přišel, ale jen něco okolo 16 000 Kč. Takovou tvrdou realitu už nyní zažívá nejeden Čech. Existuje vůbec možnost, jak se na důchod připravit?
Pracujících lidí ubývá, ale osob v důchodu přibývá
Důchody v současné době fungují tak, že pracující lidé posílají peníze do systému. Z nich se poté platí důchody seniorům. Jaký je aktuální problém? Pracujících lidí ubývá a důchodců přibývá. Teď na jednoho důchodce přispívají skoro 2 pracující osoby. Ale za pár desítek let to bude jen 1. A to znamená, že důchody nebude z čeho vyplácet.
Mladí cítí obavu, ale peníze si odkládá jen každý druhý
Polovina mladých Čechů si na důchod nespoří. I když vědí, že státní penze nebude stačit, nic nedělají. Čekají, že se to prostě samo nějak vyřeší. Jenže čím později se začne šetřit, tím víc se musí dohánět. Kdo nezačne včas, může si za to nakonec poděkovat sám. Podle průzkumu agentury Ipsos pro ČSOB se ukázalo, že 3 ze 4 mladých osob do 35 let se bojí, že u nich v důchodu nastanou finanční problémy. Nad spořením na penzi uvažují už ve 30. Jen pouhá polovina dotázaných si ale skutečně šetří peníze i na důchod.

„Tohle je dost nespravedlivé. Mladí musí dnes živit současné důchodce a zároveň si šetřit i na své stáří. Jsou tedy vycucnuti hned dvakrát. Stát by měl umožnit každému vystoupit z povinného sociálního pojištění i za cenu toho, že v důchodu nic nedostane. Pak by to bylo fér.“ Uvedl jeden z diskutujících na webu Novinky.cz.
„Češi na důchod spoří až v momentě, kdy se penze blíží. To spolu s preferencí konzervativních spořicích produktů nepředstavuje nejšťastnější strategii. Z hlediska přípravy na důchod jsou dynamické investiční instrumenty nejvhodnější a nejmladší ročníky z nich díky dlouhému investičnímu horizontu mohou vytěžit nejvíce. Výnosový potenciál dynamických instrumentů vysoce překračuje tradiční spořicí produkty, a zároveň nabízí možnost diverzifikace rizika do různých aktiv a tím dokážou zajistit výnosy pro investory i v období ekonomických výkyvů a nejistoty,“ uvádí pro e15.cz Petr Mederly, obchodní ředitel Generali Investments CEE.
Kolik bychom si měli našetřit podle odborníků?
„Když budu mluvit v konkrétních číslech, tak jsou to dva miliony korun pro člověka, který má průměrný příjem,“ uvedl pro Slovácký deník.cz ředitel ABC Finančního vzdělávání Jan Lener.
Jak si našetřit na důstojný důchod?
Je nám jasné, že někteří mladí lidé mají sami problémy s tím, aby vůbec něco ušetřili. V takovém případě je dobré se podívat na věci, na nichž lze ušetřit. Díky tomu, že se vám podaří dát nějaké peníze stranou, můžete si zajistit důstojný důchod.
Investujte své peníze a zhodnoťte je
Když jde o investování, nejdůležitější je čas. Čím dřív s tím začnete, tím víc se vám peníze zhodnotí. A nemusí to být vysoké částky. Pravidelné investice se můžou během let proměnit v pěkný finanční polštář. Ideální je začít klidně už ve 20 nebo ve 30.
Ukládejte své finance na více míst
Nechcete riskovat, že přijdete o všechny úspory? Potom peníze rozložte třeba do akcií, něco do dluhopisů a něco do nemovitostí. Tím se sníží riziko a zároveň máte větší šanci, že něco vyděláte.
Penzijní spoření
Chcete si ukládat finance na stáří už teď? Podívejte se po výhodném penzijním spoření. Stát k němu přidává vlastní příspěvky a zároveň si díky němu můžete snížit daně. Navíc spousta firem svým zaměstnancům přispívá. Zjistěte si, zda váš zaměstnavatel nenabízí příspěvek na penzijní spoření. Poté by se vám na důchod šetřilo hned o něco lépe.
Sjednejte si životní pojištění
Životní pojištění může pomoci vám i lidem kolem vás. Když se vám něco stane, vaše rodina nebude úplně bez prostředků. Naspořené peníze můžete využít i jako doplněk k tomu, co si spoříte na stáří.
Strašák s názvem inflace
Když se zvýší inflace, zvednou se ceny. Tím peníze ztrácí hodnotu. Je proto dobré peníze uložit na místo, kde dál vydělávají. Dobrou investicí může být například nemovitost. Když si koupíte byt nebo dům, nemusíte v důchodu řešit nájem. Tím se vám sníží náklady.

Větší příjem znamená vyšší spoření
Pokud se vám v práci zadaří a dostanete přidáno, snažte se všechny peníze neutratit. Díky větší výplatě si můžete rychleji si vytvořit finanční rezervu. Ta se hodí i na důchod. Odkládejte si každý měsíc alespoň 10 % ze svého příjmu.
Proč neukládat peníze tam, kde dál nevydělávají?
Uvedeme si příklad. Schováme si doma pod matraci 100 000 Kč. Inflace je 10 %. Za rok si za tuto částku koupíme už jen věci v hodnotě 90 000 Kč podle aktuálních cen. A za deset let? Naše peníze budou mít hodnotu jen asi 35 000 Kč. Úplně stejné je to i s úsporami na důchod. Lidé, kteří peníze jen odloží a dál se nestarají, ve stáří zjistí, že jim z plánovaného milionu zbyla jen třetina.
V kolika letech jste si začali šetřit na penzi? A dokážete si představit, že byste museli pracovat ještě v 70, abyste měli na zaplacení všech nákladů?
Zdroje: novinky, investicniweb, csu.gov, e15