Kde si vyděláte víc než v Praze? Tajemství malých českých měst
Obecně jsou v Praze nejvyšší průměrné mzdy v Česku, ale existují i menší města, které se mohou rovnat hlavnímu městu. Lidé si mohou vydělat srovnatelně nebo dokonce i více peněz a přitom tak profitovat z nižších životních nákladů. Jaké profese tvoří tyto výjimky?
Díky rozvinutému průmyslu, IT sektoru a dalším perspektivním odvětvím mohou tato města nabídnout konkurenceschopné mzdy, zatímco nižší náklady na bydlení a další výdaje zvyšují celkovou kvalitu života. V Praze si průměrný člověk vydělá cca 40-50.000 Kč měsíčně, což je nejvyšší hodnota mezi kraji. Existují však profese, které se dokonce vyplatí dělat i v jiných regionech.
Rostoucí nájmy, vysoké ceny potravin a neustálé zdražování energií. Čím dál více lidí hledá přilepšení a proto většina z nich zvolí Prahu. Ta však není jediná, která se v Česku potýká s vysokými životními náklady. Na dalších místech jsou Brno i Olomouc, které patří ve střední Evropě k nejdražším městům zejména kvůli cenám nemovitostí a vysokým nájmům.
Nejvíce táhnou průmyslová města. V Mladé Boleslavi sídlí automobilky Škoda Auto kde jsou jednoznačně vyšší mzdy a levnější ceny za bydlení. Další města jsou například Třinec, kde se nachází místní železárny, které nabízejí svým zaměstnancům atraktivní plat.
Dále pak Vysočina, která je ideální pro řidiče nákladních automobilů a tahačů. V Praze se průměrná hrubá mzda na těchto pozicích pohybuje okolo 36-45.000 korun, zatímco na Vysočině šplhá na 42-54.000 korun. Další rozdíl je možné vidět u montážních dělníků nebo i uklízeček v hotelech či v průmyslových objektech.
„Logistické firmy a dopravci se snaží být co nejblíže svým zákazníkům, tedy u průmyslových parků nebo na dopravních křižovatkách. U Vysočiny je to ideální poloha poblíž D1 s rychlými návaznostmi na všechny směry přes Prahu a Brno, u Ústeckého kraje je to blízkost Německa,“ informuje prezident Asociace pracovních agentur Radovan Burkovič.

Samozřejmě se vždy jedná o konkrétního zaměstnavatele. Pokud je firma ve svém podnikání úspěšná a chce minimalizovat fluktuaci zaměstnanců, tak jim dá takové podmínky, aby nehledali lepší nabídku jinde.
„Jistou roli v tom pravděpodobně hrají například i náklady spojené s nájmy budov, parkovacích ploch či za energie, které jsou nižší v regionech než v Praze,“ vysvětluje Tomáš Ervín Dombrovský, analytik společnosti LMM.
Mezi další profese, které jsou v Praze placeny hůře, patří stavební technici, elektrotechnici a také všeobecné sestry bez specializace. Vyšší mzdy v těchto oborech lze často nalézt například v Karlovarském nebo Středočeském kraji.
„Je možné, že zdrojem navýšení mezd zdravotních sester v soukromých zdravotnických zařízeních mohou být nadstandardní příjmy od movité klientely. Tomu bych speciálně v Karlovarském či Středočeském kraji docela věřil,“ říká Pavel Kaczor, který vyučuje na Vysoké škole ekonomické a zároveň vede táborský úřad práce.
Praha není zlatým dolem ani pro číšníky a servírky, alespoň podle oficiálně uváděných mezd. V hlavním městě si před srážkami vydělali v roce 2024 cca 35 135 Kč, zatímco v Karlovarském kraji to bylo jen o pár tisíc méně. Důvodem je hlavně blízká německá hranice, kdo umí jazyk a nemá problém s dojížděním, může hledat práci i u sousedů.
Zdroje: Aktuálně, Karlovarský deník, Kurzy, E15