Jsem důchodce a naučil jsem se žít za pár korun, aniž bych se cítil chudý
Zná to asi většina z nás, důchodců, peněz není nikdy nazbyt, takže si je občas nutné utáhnout opasek. Já jsem se ale naučil žít za pár korun a nepřipadá mi, že bych třel bídu s nouzí.
Každý dříve narozený už asi zaznamenal, že pro letošek se průměrný důchod zvýšil o 358 Kč, takže to aktuálně dělá 21 080 Kč. Není to úplně málo, ale my, penzisté, si rozhodně vyskakovat nemůžeme. Připadá-li vám, že jste neustále bez peněz, možná vám ukážu, že si i senior může efektivně spravovat finance. S poměrně omezeným rozpočtem mám totiž slušnou životní úroveň. Minimálně mi nic nechybí.
Vědomé utrácení
Jak už jsem naznačil výše, mé příjmy nejsou tak vysoké, abych každý rok vyrazil na cestu kolem světa. Důchod mám průměrný a žiju sám. Na druhou stranu jsem hodně ušetřil od doby, co jsem začal k penězům přistupovat vědoměji. O tom, za co utrácím, mám dnes dokonalý přehled. Díky pečlivě vedenému rozpočtu každý měsíc ušetřím zhruba tisícovku, což není moc, ale za rok už to dělá tisícovek dvanáct. Doporučuji vám proto také sledovat své měsíční výdaje za bydlení, jídlo nebo oblečení, ale také za koníčky nebo dárky pro vnoučata, která mám už mimochodem tři.
Jak že to vlastně dělám? Každý měsíc si důkladně zapisuji veškeré své útraty. Při tom jsem přišel na to, že se mi nakupování některých věcí moc nevyplatí. Zkrátka si po každém nákupu vezmu blok a pero a zapíšu si, co, kde a za kolik. Pokud to také zkusíte, možná rovněž objevíte nějaký vzorec, který budete chtít změnit. Myslete na to, že za takto ušetřené peníze koupíte třeba právě něco vnoučatům. Pro mě to byla skvělá motivace, abych si vše zapisoval opravdu pravidelně.

Každá akce vyvolá reakci
Nebudu zastírat, že i já patřím mezi důchodce, kteří si vystojí snad každou frontu, jen aby ušetřili nějakou tu korunu. A musím dodat, že se za to vůbec nestydím. I tímhle způsobem je možné uspořit docela dost peněz. Ale pozor, některé řetězce nabízejí falešné slevy, takže jim „neskákejte na špek“! V posledním roce jsem objevil také cashback. Ačkoli to zní jako něco složité, vůbec to tak není. Zkrátka jsem si v internetovém bankovnictví své banky aktivoval program, díky němuž dostávám část utracených peněz při placení kartou v některých obchodech zpátky na účet.
Nižší výdaje za domácnost
V posledních letech jsem s hrůzou sledoval, jak stoupají zálohy na energie. Ty ostatně strašily nejen důchodce, ale i výrazně mladší ročníky. Jenže i tuhle nepříjemnou situaci jsem využil k tomu, abych ušetřil. Na místo původních 22 °C, což je teplota, kterou jsem měl na termostatu už léta nastavenou automaticky, jsem předloni snížil topení na 18 °C. I podle odborníků vám taková teplota nemůže uškodit. Jen se je dobré tepleji obléct. Díky téhle změně mi můj poskytovatel energií vrací přeplatky, které tak nahradily dřívější nedoplatky.

Příspěvek na bydlení
Na bydlení šetřím i jinak. Ještě před dvěma lety jsem přitom nevěděl, že tato možnost vůbec existuje. Jak jsem se navíc nedávno dočetl, stále existuje spousta lidí, kteří nevědí, že mají nárok na příspěvek na bydlení. Základní podmínkou pro jeho čerpaní je, že za náklady na bydlení (nájem, energie, vodné a stočné apod.) platíte více než 30 % svých čistých příjmů, tedy u důchodců většinou důchodů. Sice to stojí nějaké papírování a několikrát do roka musím na místní Úřad práce, ale každý měsíc dostanu něco kolem tří tisíc korun (není to vždycky stejné). Co chtít víc?
Přivýdělek je taky výdělek
Po odchodu do penze jsem byl rád, že už většinu dní v měsíci nemusím mezi lidi, ale to trvalo jen chvíli. Po několika měsících mi totiž sociální kontakt začal chybět. Nějaká vydělaná koruna k důchodu se také hodí, takže jsem si začal přivydělávat. Dělám několikrát týdně na vrátnici, a to na Dohodu o provedení práce (DPP), což se mi nejvíc vyplatí. Opět to nehodí moc, ale korunka ke korunce. Co napsal na závěr? Že i přes omezený rozpočet mám, myslím, slušnou životní úroveň. Stačí se naučit šetřit třeba i na maličkostech.
Zdroje: MPSV, Nová zelená úsporám, E15, MPSV, Novinky