Jak si užít důchod dřív a nepřijít o spoustu peněz
Předčasný odchod do důchodu je snem mnoha Čechů. Samozřejmě to ale není tak jednoduché, pokud tedy na účtu nemáte alespoň sedmimístnou částku, která nezačíná jedničkou. Důchod si ovšem lze užít dřív, přičemž nemusíte ani přijít o tolik peněz.
V listopadu loňského roku poslanci odsouhlasili prodlužování důchodového věku nad současnou hranici 65 let. Nestane se tak ovšem skokově, ale postupně. Konkrétně se bude doba pro odchod do důchodu prodlužovat o jeden měsíc ročně do stáří 67 let. Této nové hranice tedy bude dosaženo, samozřejmě pokud se do té doby nic nezmění, v roce 2056 a bude se týkat jedinců, kteří se narodili v roce 1989, tedy současných pětatřicátníků. Existuje ovšem i možnost předčasného důchodu, na kterou se zaměříme na následujících řádcích.
Předčasný odchod do důchodu
Předčasný odchod do důchodu představuje možnost, díky níž může daný jedinec odejít do starobního důchodu o několik let dříve, než určuje hranice tzv. důchodového věku. Od roku 2023 platí, že tak může učinit pouze osoba, která dosáhne věku, který je o tři roky nižší než standardní hranice odchodu do důchodu. Předloni tudíž došlo ke zkrácení na tři roky z původních pěti let. V roce 2024 se navíc objevila i podmínka, že je k tomuto kroku nutné mít zaplaceno minimálně 40 let pojištění.
„Odchod do předčasného důchodu by neměl být standardním nástrojem pro opuštění trhu práce. Proto se v předloňském roce snížila maximální doba z nynějších pěti let na tři roky, tj. do předčasného důchodu může odejít pouze ten, kdo dosáhne věku o tři roky nižšího, než je standardní věk odchodu do důchodu. Novou podmínkou pro odchod do předčasného důchodu je také získání 40 let pojištění,“ vysvětluje Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky.
Upozorňujeme: v současné době je v předčasném důchodu zhruba 30 % důchodců. Často jde ovšem o jedince, kteří vykonávali tzv. náročné profese (viz níže).

Snížení procentní výměry důchodu
Sazba procentní výměry důchodu se snižuje za každé devadesátidenní období před řádným důchodem o 1,5 %. U výše zmíněných třech let se tudíž jedná o 18 %. Určitě tedy platí, že pokud odejdete do důchodu dříve, budete dostávat méně peněz.
„Muž, nar. 1. 11. 1960, dosáhne důchodového věku 64 let a dva měsíce dne 1. 1. 2025. K 1. 7. 2024, tj. o šest měsíců dříve, odejde do předčasného starobního důchodu (tj. přesně o 184 dnů před dosažením důchodového věku, tedy tři započaté devadesátidenní úseky). Za 184 dnů „předčasnosti“ se sazba procentní výměry důchodu snižuje o 4,5 % výpočtového základu (3 × 1,5 %),“ dává příklad Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ)
Vzhledem k výše uvedenému si je vhodné ujasnit, nebude-li pro vás tento krok až příliš nevýhodný, a to i s ohledem na možnost přivýdělku. Jaké mají předčasní důchodci aktuálně možnosti?
- V rámci pracovní smlouvy se jedná o možnost výdělku do 4 000 Kč hrubého měsíčně.
- Při práci na dohodu o pracovní činnosti se jedná o stejnou částku, tedy o 4 000 Kč hrubého měsíčně.
- Pokud byste přivýdělek realizovali na základně dohody o provedení práce, existuje možnost výdělku do 10 000 Kč hrubého měsíčně.
Poloviční krácení při odpracování 45 let
Pokud má zaměstnanec odpracováno více než 45 let, může odejít do předčasného důchodu za výhodnějších podmínek. To platí především pro těžce manuálně pracující, kteří začali pracovat v brzkém věku (např. v 18 letech) a chtějí odejít dříve na odpočinek. V takovém případě totiž bude výše popsané krácení za každé devadesátidenní období pouze poloviční. Účinnost tohoto návrhu by ovšem měla platit až od ledna 2026.

Předčasný důchod u náročných profesí
Existují profese považované za náročné. Zaměstnanci v nich mají specifická pravidla pro odchod do předčasného důchodu. Jeho hranice se totiž vypočítává podle odpracovaných směn. Jak konkrétně?
- Odpracuje-li zaměstnanec 2 200 směn, dochází ke snížení důchodového věku o 15 měsíců.
- Při odpracování 4 400 směn se důchodový věk snižuje o 30 měsíců.
- Pokud dojde k dopracování více než 4 400 směn, pak se za každých dalších 74 směn snižuje důchodový věk o jeden měsíc (maximem je ovšem 60 měsíců).
Zdroje: Finance, České důchody, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Kurzy, ČSSZ