Finance v páru: Jak společně šetřit a vyhnout se hádkám o peníze
Mezi partnery je důležitý soulad. Ten by se měl týkat prakticky všech oblastí, byť na některé věci mohou mít oba partneři pochopitelně poněkud jiný názor. Poměrně důležitý je nicméně třeba takový soulad finanční.
Jak ukazují některá data, společné finance mají hned dvě třetiny Čechů, kteří žijí v manželství. U nesezdaných partnerů je sice toto číslo o něco nižší, nicméně zase ne o tolik. V každém případě jsou finance velké téma, které se týká každého páru. Peníze mohou být zdrojem mnoha příjemných prožitků i zážitků, na druhou stranu také zdrojem svárů a konfliktů. Finance je každopádně možné společně šetřit i utrácet bez toho, aby se jednalo o téma, které bude mít „výbušný potenciál“. Jak na to?
Komunikace, komunikace, komunikace
Komunikace je základ každého vztahu, finance nefinance. Mluvit o penězích je však alespoň jednou za čas nutné i u párů, které se snaží žít bez důrazu na materiální statky. Hned na úvod je nutné zmínit důležité pravidlo – čím je vztah vážnější, tím podstatnější je mluvit o financích. Samozřejmě je nutná upřímnost, která je pro každý vztah důležitá nejen s ohledem na peníze. Se svým protějškem si můžete pravidelně určovat své finanční cíle (např. na co šetřit), opravdu podstatná je ovšem skutečnost, kdy o daném tématu mluvit a kdy těchto vod naopak raději nezabředávat.
„O penězích se doma rozhodně nebavte, když řešíte nějaké spory. Vyplatí se tohle téma otevírat, když je dobrá atmosféra, a v klidu ho probrat,“ uvedla Veronika Kalátová, lektorka finančního vzdělávání a autorka knih pro Seznam Zprávy.
Doporučujeme: o penízech je vhodné komunikovat skutečně otevřeně a jasně. V opačném případě může nastat situace, kdy se stanou zdrojem opravdu zásadních konfliktů. V konečném důsledku tak mohou vést i k rozchodu.

Jak na dělení peněz ve vztahu?
Podle nedávného výzkumu Partners banky má veškeré náklady rozděleny rovným dílem necelá čtvrtina párů. Existuje i poměrové dělení, kde hrají role výše příjmů obou partnerů. Společné finance jsou přitom nejčastěji využívány na pokrytí běžných výdajů, tedy na bydlení, chod domácnosti nebo nakupování potravin. Méně často už jsou společné finance určeny k placení volnočasových aktivit, byť je tímto způsobem stále využívá prakticky polovina párů, které se průzkumu zúčastnily.
Tip: každý z partnerů může financovat jinou část chodu domácnosti. Jeden tak např. hradí náklady na bydlení, zatímco druhý bude financovat nákupy. Záleží skutečně na komunikaci a domluvě.
Společný účet a spoření
Polovina párů využívá společné finanční produkty, mezi které patří bankovní účty nebo stavební spoření. Přesto to není úplně ideální řešení. Mohou totiž nastat nečekané životní situace, při kterých je na škodu, že je jeden z partnerů veden jako majitel účtu, zatímco druhý je pouze disponentem. Na druhou stranu se takový účet hodí. Proto vám doporučujeme spíše kombinaci společného účtu a dvou účtů osobních. Na ten první mohou oba partneři posílat konkrétní částku na již výše zmíněné běžné výdaje. Na druhém bude mít každý své finance, z nichž je možné platit vlastní volnočasové aktivity.

Předmanželská smlouva
Mezi partnery spočívá vše, co se týká financí, na domluvě. To má své výhody i nevýhody. Pokud se svým protějškem chystáte dříve či později vstoupit do svazku manželského, měli byste minimálně uvažovat o předmanželské smlouvě. Její uzavření může mít hned několik důvodů. Díky ní nebudou kupříkladu manželství zatěžovat dluhy jednoho z partnerů, které vznikly z minulosti. Navíc lze tímto způsobem předejít zbytečným neshodám a v neposlední řadě se také ochráníte před případnými dluhy partnera, které vznikly v průběhu manželství, pokud v budoucnu dojde k rozvodu.
Zdroje: Seznam Zprávy, Novinky, Novinky, Portál veřejné správy