Chtěl jsem si přivydělat investováním, ale kvůli této chybě jsem přišel o všechny úspory
Vidina rychlého zisku díky investování láká mnoho lidí. Bohužel se ale často jedná o podvod. Tyhle triky používají podvodníci nejčastěji.
Máte našetřeno dostatek peněz a vadí vám, že vám jen tak leží na účtu a nijak pro vás nevydělávají? Potom už jste se možná zajímali o to, jak s financemi naložit, aby je nepožírala inflace. Nejčastějším řešením je přesun peněz na spořící účet. Zde ale neočekávejte nějaký zázrak. Mnohem lákavější a také i rizikovější je pro lidi investování.
Většina bohatých lidí má velký příjem z investicí. A právě proto si ostatní říkají, že to přeci musí zkusit taky. Často se ale pouští do investování, aniž by měli jakékoliv zkušenosti. Nejeden člověk už proto naletěl podvodníkům a přišel o všechny své úspory. Podívejte se s námi na to, jak někteří Češi naletěli podvodníkům a zda je vůbec možné podvod včas odhalit.
Reklamy o investování se slibem rychlého zisku
Prohlížíte si často internetové stránky, čtete různé články nebo se prostě jen díváte na videa? Na jakémkoliv webu na nás mohou vyskočit reklamy slibující pohádkové zisky bez práce. Aby nás taková reklama více zaujala, bývá doplněna fotkami celebrit. Takové reklamy obsahují lákavé sdělení. „Stačí vložit pár tisíc a vaše peníze začnou ihned vydělávat“. Taková informace je ale klamavá.
Lidé, kteří na reklamu kliknou, se rychle dostanou do pasti podvodníků. Ti neváhají a ihned začnou své potencionální klienty přesvědčovat k tomu, aby investovali peníze. Člověk, který do takové pasti spadne, to zjistí až příliš pozdě. Velice podobný příběh se stal i jednomu muži z Kladna.

Muž, který se chytil do pasti podvodníků
Začalo to úplně stejně. Muži z Kladna budeme říkat třeba Karel. Na internetu zahlédl reklamu na investování a zaujala ho. Všechno vypadalo profesionálně a důvěryhodně. Na webu, na který se přes reklamu dostal, vyplnil své údaje. Jen pár hodin poté jej kontaktoval jakýsi investiční poradce. Karlovi slíbil, že díky jejich firmě si může vydělat velké peníze. To samozřejmě Karla zaujalo a se svým investičním poradcem si založil u nich ve firmě účet.
Následně si měl podle pokynů do počítače nainstalovat software. Díky němu mohl poradce Karla navádět, jak může investovat a jak se kupuje bitcoin. Tento software umožnil poradci vzdálený přístup do Karlova počítače. To ale Karel netušil.
Stačila jedna malá chyba a Karel přišel o všechny úspory
O několik minut později už Karel nakupoval se svým poradcem bitcoin. Ten převedl do softwarové peněženky, která mu byla doporučena. S instalací mu pomáhal vzdáleně poradce. „Pomohl mi akorát od peněz,“ říká Karel. Při instalaci a zakládání účtu totiž poradce viděl všechny údaje, které potřeboval. Jedním z nich byl i bezpečnostní seed.
Od té chvíle, jakékoliv peníze si poslal do peněženky, posílal rovnou podvodníkům. Když chtěl peníze vybrat, tvrdili, že musí poslat další kvůli „ověření likvidity“ nebo „změně kurzu“. Karel nakonec přišel o 5 000 000 Kč. Peníze se mu nepodařilo dostat zpět a svým příběhem by rád varoval každého, kdo by chtěl investovat s podobnými podvodníky.

Na tyto věci si při investování dávejte pozor
- slib rychlého zisku investováním
- povolení vzdáleného přístupu
- posílání peněz pod dohledem někoho jiného
- málo informací o společnosti
- nátlak na rychlé rozhodnutí
Odborníci radí, jak se vyhnout podvodům
„Ověřujte si investiční platformy. Pokud nemáte s investováním zkušenosti, poraďte se ve své bance. A především – pokud mi někdo nabízí 70% zhodnocení, buďte na pozoru. Je to nereálné,“ řekla bezpečnostní expertka České spořitelny Martina Kadlecová pro Seznam Zprávy.
Zdroje: novinky, seznamzpravy, medium, investor.gov, policie.gov