Chcete milion na účtu? Tento trik vám k němu pomůže rychleji, než čekáte
Zdá se vám to jako pohádka a nedosažitelný cíl? Přesto jsou lidé, kteří jí dosáhnou během pár let a nemají přitom nijak závratné příjmy. Umí však dobře hospodařit s penězi. Snižují zbytečné výdaje, neutrácí za nepotřebné věci, efektivně investují a hledají nové možnosti, jak příjmy navýšit, byť jen krátkodobě. Stačí znát ty správné triky, jak postupovat.
Jasný cíl, za kterým si půjdete
Než se do šetření pustíte, je třeba nastavit si cíl, kolik chcete našetřit. Dobré je promyslet, kolik můžete měsíčně odkládat a rozpočítat si, kolik byste odkládat skutečně měli, abyste cíle dosáhli co nejrychleji. Někdo to zvládne za pět let, jiný za deset a další za patnáct let. Záleží na tom, jak vysoké máte příjmy a jak moc jste schopni snížit výdaje.
Snížení zbytečných výdajů
Pokud chcete našetřit co nejrychleji potřebnou nebo vysněnou částku, je potřeba odkládat co nejvíce je možné. Toho můžete dosáhnout nejen zvýšením příjmů, ale především omezením zbytečných výdajů. Pojďme se podívat, kde a jak se dá ušetřit.
Výdaje na bydlení
Pokud platíte za své bydlení vysoký nájem, je možné se podívat, zda by se někde našlo levnější bydlení. Někdy se stačí uskromnit. Třeba by vám stačil i menší byt, nebo byt mimo centrum města, který by byl levnější.
Jídlo
Na jídle obvykle propadne většina naší výplaty. Přitom stačí jít na to chytře. Když budete chodit často do restaurací, moc neušetříte. Možností jsou levnější obědy, které umožňují někteří zaměstnavatelé. Nejlepší je však vařit doma a chytře si vaření rozplánovat. Nebudete tak nakupovat zbytečné věci, které pak leží v lednici a třeba je i vyhodíte prošlé.
Auto nebo MHD?
Další možností, jak ušetřit, je doprava do školy a do práce. Mnoho z nás jezdí autem, protože je to pohodlnější. Zvažte možnost jezdit městskou hromadnou dopravou. V letních měsících se dá jezdit na kole či koloběžce, nebo chodit pěšky. Pohyb vám udělá dobře a ještě ušetříte.
Využíváte všechny předplacené služby?
Mnoho z nás si předplácí služby, které třeba zpočátku využívali, ale nyní je platí už jen ze zvyku. Sem patří hlavně různé streamovací služby nebo poplatky za internet a telefon. Zjistěte si, zda operátor neposkytne výhodnější tarif, zda potřebujete opravdu vysokou rychlost internetu, kterou platíte. A opravdu se díváte na všechny kanály, které máte v TV předplacené?
Nákupy a zábava
Mnozí z nás utrácí spoustu zbytečných peněz za nákupy za zboží, které ve skutečnosti nepotřebuje. I to je dobré omezit. Je fajn si občas udělat radost. Nemusí to být však stovky a tisíce měsíčně. Také zábavu, výlety nebo kino jsou věci, které si můžeme odpustit, nebo snížit jejich frekvenci.

Zvyšujte své příjmy
I když snížíte své výdaje, není to konečné řešení. Zjišťujte si aktivně, zda můžete nějak zvýšit své příjmy. Někdo hledá brigádu, někdo zaměstnání s lepším platem.
Zvýšení platu
Zvýšení platu je jednou z možností, jak ušetřit více. Ne vždy je to možné. Můžete zkusit přehodnotit své možnosti a požádat o zvýšení platu, nebo se poohlédnout po novém zaměstnání, v němž byste vydělávali více.
Vedlejší příjem
Mnoho lidí řeší navýšení příjmů tím, že si najde tzv. „vedlejšák“. Možností je najít si brigádu, kam budete chodit o víkendech nebo po práci. Někdo je šikovný na nějaké řemeslo a prodává své výrobky. Jiný učí nebo doučuje po pracovní době. Další začne na vedlejší činnost podnikat. Nemusí vydělávat vysoké částky, ale na uspoření to postačí.
Investice do vzdělání se vyplatí
Existují místa a pozice, kde s vyšším vzděláním můžete dosáhnout na vyšší plat. Možností je pak i změna zaměstnání za lepší peníze. Je sice potřeba zpočátku do svého vzdělání investovat, ve výsledku se to však vyplatí.
Pronajímejte
Máte byt, chatu či chalupu, nebo dokonce nějaký stroj, který nevyužíváte, ale prodat se vám ho nechce? Pak jej pronajímejte. Pronájem je další cestou ke zvýšení příjmů. Navíc vás to nebude stát žádný čas ani energii. Jednoduše využijete to, co už máte.
Spořit a správně investovat
Abyste dosáhli svých cílů co nejrychleji, je dobré nejen šetřit a vydělávat, ale také dobře své peníze uložit, popř. investovat. Tak můžete své peníze zhodnotit a není nutné naspořit celou částku. Zbytek peníze vydělají samy.
Myslete na rezervu
Každý z nás by měl mít stranou našetřenou částku, která nám pomůže ve chvíli, kdy se něco rozbije, onemocníme nebo přijdeme o práci. Odborníci doporučují rezervu do výše 4 až 6 platů, nebo do šestinásobku našit měsíčních výdajů. Nejprve si tedy vytvořte podobný finanční „polštář“ a pak teprve začněte spořit stranou.
Chytré spořící účty
I když vaše banka nabízí spořící účet, nemusí být dobře zhodnocený. Vyplatí se projít nabídku na trhu se spořícími účty, popř. termínovanými vklady a vybrat ten nejvýhodnější. Pozor si dejte a limity u spořících účtů. Některé mají nastaveno, že po dosažení určité částky, např. 250 000 Kč se snižuje úrok na minimum. Proto si vybírejte podle svých potřeb a možností.
Investice pomohou
Spořící účty jsou fajn, nemají však tak vysoké zhodnocení, jaké mohou poskytnout investice. Investovat přitom můžete podle svého uvážení a vztahu k riziku. Možností jsou tzv. ETF, což jsou nízkonákladové indexové fondy a další investiční možnosti. V dnešní době je oblíbené Portu nebo Bitcoin. Takové investice mohou přinést i 5 až 7 % ročně. Pokud budete pravidelně odkládat na investice 5 000 Kč, můžete mít po zhruba 10 letech se zhodnocením 7 % až 860 000 Kč.
Investovat ale můžete i jinak. Někdo si koupí nemovitost, kterou nadále pronajímá. Získá tak příjem, který může odkládat a ještě nemovitost, ve které má chytře uložené peníze. Její hodnota může stoupat a časem ji prodá třeba i za dvojnásobek.
Našetřit milion není záležitostí na pár měsíců. Obvykle je to běh na dlouhou trať. Splnit se to však dá. Je však potřeba udělat si plán, který budete dodržovat. Plánovat a vymýšlet, kde se dá ušetřit, nebo kde se dá sehnat nějaká koruna navíc. S disciplínou a odhodláním můžete tohoto výsledku dosáhnout i během několika let.
Zdroj: