Češi si šetří na bydlení a důchod, ale dělají chyby, které je stojí statisíce. Patříte mezi ně?
Češi šetří peníze z různých důvodů. Nejčastěji odkládají peníze na bydlení, důchod, dovolenou, nový automobil nebo na vzdělání dětí. Jenže řada lidí děla chyby, které je v dlouhodobém časovém horizontu mohou stát pětimístnou částku.
Pokud šetříte peníze, ať už je to na cokoliv, možná se vám zdá, že finance na účtu nepřibývají tak rychle, jak jste si představovali. V takovém případě mohou být na vině různé chyby, které Češi při spoření dělají. Každá samostatně sice nemusí znamenat zase tak velkou finanční ztrátu, nicméně dohromady vás mohou v delším časovém horizontu stát statisíce korun. Proto se na následujících řádcích na nejběžnější chyby, které se týkají šetření peněz, zaměřme důkladněji.
Špatný přehled o výdajích
Své příjmy si obvykle dost hlídáme. Ovšem výdaje? Podíváte-li se na účet a daný krok zopakujete za týden, možná se vám protočí panenky z toho, jaká že částka během pouhých sedmi dní zmizela. Ať už tedy šetříte na cokoli, základem je mít přehled o svých výdajích. Předně vám tedy doporučujeme zaznamenávat si, za co utrácíte. Dříve či později tímto způsobem objevíte, co je při utrácení vaší „Achillovou patou“. Využít přitom můžete klasický blok a tužku, ale také různé tabulky na počítači. Kromě toho dnes existují aplikace, díky nimž můžete efektivně sledovat právě své příjmy a výdaje.
Plýtvání energiemi
Mnozí lidé šetří na domov svých snů, nicméně někde bydlet musí již nyní. Kvůli aktuálnímu bydlení se však může jejich sen pomalu rozplývat. Ne, čtyřčlenná rodina se nemusí nutně nastěhovat do garsonky, aby co nejvíce ušetřila, nicméně výrazně ušetřit je možné např. na energiích. Říká se, že pokud doma snížíte teplotu o 1 °C, ušetříte 6 % výdajů na topení. Může to tedy být jedna z cest. Navíc se lze vyvarovat chyb, kvůli nimž plýtváte energiemi úplně zbytečně. Jak je napravit?
- Zhasínejte světlo v místnostech, kde delší dobu nepobýváte.
- Vypněte topení, pokud odcházíte pryč.
- Nesprchujte se delší dobu vařící vodou.
- Zaměřte se na pohotovostní režim spotřebičů, klidně je vytáhněte ze zásuvky.
- Vyndávejte nabíječku ze zásuvky při nepoužívání.
- Odmrazujte ledničku, 3 mm námrazy dokážou zvýšit spotřebu energie o 30 %.
- Neúsporné spotřebiče nahraďte novými, výrazně úspornějšími.

Neekonomické nakupování
Značnou část vydělaných peněz utrácíme za běžné každodenní nákupy, obvykle tedy za nápoje a potraviny. Jenže i při takové „tuctové“ aktivitě pravidelně chybujeme a utrácíme tak výrazně více, než bychom ve skutečnosti museli. Naučte se tedy nakupovat ekonomicky. Ušetříte-li 50 Kč denně, což se může zdát jako pakatel, měsíčně uspoříte 1 500 Kč, ročně 18 000 Kč a za 10 let 180 000 Kč! Na co se tedy při samotnému nakupování zaměřit?
- Nakupujete-li jídlo, udělejte si seznam a nevyrážejte do obchodů s prázdným žaludkem.
- Nepořizujte balenou vodu, je to neekonomické a neekologické.
- Nenakupujte na delší dobu, potraviny se mohou zkazit.
- Nakupujete-li už na delší dobu, zaměřte se na trvanlivé produkty.
- Využívejte slevové akce, případně cashback.
- Zaměřte se na nabídku zboží z druhé ruky. Elektronika, hračky či oblečení nemusí být úplně nové.

Chybné spoření na důchod
Podle průzkumu investiční společnosti Atris mezi tisícovkou respondentů si 70 % dospělých Čechů šetří peníze na penzi. Ze stejného průzkumu vyplývá, že přes 22 % jedinců si na důchod nespoří vůbec, protože spoléhají na stát. Jistě, i to může fungovat, nicméně mnozí z nich možná budou svého kroku litovat. Jenže i ti, kdo si na důchod spoří, mohou dělat chyby, kterými se ve výsledku připraví o poměrně dost peněz. Jak si tedy spořit na důchod správně?
- Začněte spořit včas. Teorie říká, že byste měli mít našetřeny dva miliony korun.
- Odkládejte si dostatek peněz. Spočítejte si, kolik měsíčně je nutné odkládat na výše zmíněnou částku.
- Pamatujte, že standardní spořicí účty dnes příliš nefungují. Vyzkoušet lze tedy např. doplňkové penzijní spoření.
- Vhodnou alternativu ke standardnímu spoření na důchod mohou být investice.
Zdroje: Novinky, Prima Living, České noviny, Deník