Čech dostal pokutu vyšší než auto. Tohle se může stát i vám
Od roku 2024 dochází ke změně bodového systému, který si kladl za cíl přehlednost a zjednodušení. Nově řidiči za menší prohřešky zaplatí méně než dosud, naopak v případě závažných, nebezpečných nebo opakovaných přestupků budou tresty přísnější. Některé situace tak mohou mít kromě jiných důsledků i drtivý dopad na vaši peněženku.
Dbejte na bezpečnost a negestikulujte
Existuje řada kuriozit, které zároveň dokazují, jak jsou lidé vynalézaví. Někdy se vám to ale nemusí vyplatit. Některé řidiče například občas napadne jet autem do národního parku nebo chráněné krajinné oblasti, jako tomu bylo v případě dvou řidičů v Jeseníkách. Ti o Silvestru 2020 dojeli až k Vřesové Studánce a ve správním řízení dostali pokutu 5000 a 25 000 Kč. Rozdíl částek spočívá v tom, že jedna řidička se pokoušela vyprostit druhé auto, které zapadlo ve sněhu. Avšak ani jeden přístup nebyl oprávněný.
Řídit byste měli s rozvahou a především bezpečně, nemusela by vám poděkovat peněženka a zejména zdraví vaše nebo jiných osob. Někdy ovšem může dojít k přestupku nechtěně a o to větší smůla to je. V některých případech může dojít k pokutám nebývalých výšin.
Například pokuty ve výši 100 000 Kč nejsou takovou výjimkou zejména v případě nákladní dopravy. V minulosti média informovala již o pár případech s touto sankcí, kdy řidič odmítl vážení dopravního prostředku, přičemž jeden převážel například nápadný rozměrný jeřáb.
Pozor si dejte hlavně v případě cestování do jiných zemí. Vzpomeňte na kuriózní případ, kdy řidič Audi A3 ukázal v Německu na rychlostní radar prostředníček. Zajímavé je, že v danou chvíli nepřekračoval rychlost. Ale z toho důvodu, že vedle něho jel řidič nepovolenou rychlostí, byl snímek na světě. Odvážnému řidiči se vztyčeným prostředníčkem hrozila pokuta 100 000 Kč a tři měsíce vězení.
V některých zemích jsou také rozdávány pokuty na základě toho, kolik vyděláváte. Jeden řidič ve Finsku tak dostal za rychlost 82 km/h na úseku s povolenou rychlostí 50 km/h pokutu ve výši skoro tři miliony korun a pozvánku na desetidenní pobyt ve věznici. Právě vězení se můžete dočkat například za překročení rychlosti také ve Švýcarsku nebo Norsku. Kombinace zahraničních trestů vynesla jednomu Švédovi sankci milion dolarů. Brázdil švýcarské silnice rychlostí 290 km/h namísto povolených 120 km/h.

Kdy je pokuta vyšší než cena auta?
V Česku proběhly změny v oblasti trestných bodů, udělování zákazů řízení i v jednotlivých sankcích. Může vám být udělena pokuta až ve výši 100 000 Kč. Podívejme se ale nejprve na ty méně závažné případy.
Čtvrtým nejvyšší finanční postih je 10 000 Kč. Toho dosáhnete překročením rychlosti o více než 20 km/h v obci nebo o 30 km/h mimo obec, omezením chodce, nezastavením u přechodu či například telefonováním za volantem. Možných přestupků v každé kategorii je vždy samozřejmě celá řada.
Třetí nejvyšší pokuta je částka 25 000 Kč. Na tu se připravte v případě, kdy například řídíte vozidlo pod vlivem drog nebo jiných návykových látek, nezastavíte na výzvu policie, odjedete z místa nehody, vjedete na železniční přejezd přes výstražná znamení, překročíte rychlost o více než 40 km/h v obci a 50 km/h mimo obec nebo nebudete respektovat zákaz nebo příkaz směru jízdy. Řidičský průkaz pak nemusíte vidět až 18 měsíců.
Druhá nejvyšší pokuta je 75 000 Kč, která vám hrozí například po odmítnutí testu na alkohol a drogy, řízení bez řidičského průkazu nebo se zadrženým osvědčením o registraci vozidla. Zákaz řízení může přijít v rozmezí na 18 až 36 měsíců.
První nejvyšší možná pokuta činí 100 000 Kč. Tu obdržíte u nejhorších přestupků jako těžké ublížení na zdraví nebo usmrcení při nehodě.
Jak se proti pokutám bránit?
Jestliže se domníváte, že vám byla pokuta udělena neprávem, můžete vykonat určité kroky dle vzniklé situace. Pokud vás zastaví policie a udělí vám pokutu za rychlost, nemusíte trest odsouhlasit a hlavně nic nepodepisujte. Dokonce máte právo požádat o snímek z radaru. Policie vás může pokutovat až tehdy, kdy vaše rychlost byla v obci vyšší než 54 km/h. Jinak jde o porušení zákona. Policisté vás v tuto chvíli budou pravděpodobně přesvědčovat, že správní řízení vyjde dráž. Jestli jste opravdu jeli rychle a nejste v právu, bude to pravda.
Pokud jste ovšem z přestupku obvinění opravdu neprávem, je správní řízení právě variantou, jak se bránit. Je rozhodující mít důkazy, které podporují vaši verzi události, přičemž roli může hrát i sebemenší detail. Nicméně může dojít ke snížení nebo zrušení trestu.
Ve chvíli, kdy je pokuta neoprávněná, je zkrátka důležité, abyste na místě při zastavení policií neplatili a nepodepisovali příkazový blok. Následně vám po předání věci úřadu přijde poštou nebo do datové schránky příkaz, proti kterému můžete do 8 dnů podat odpor. Kontrolujte tak schránku pravidelně a často. V případě uznání vaší viny vám bude udělena pokuta, proti které se můžete odvolat do 15 dnů nebo se obrátit na ombudsmana s požadavkem o prošetření.
Zdroje: zakonyprolidi.cz, besip.gov.cz, dopravni-pravo.cz, autoklub.cz, celnisprava.gov.cz, ekolist.cz, garaz.cz