Bydlení v roce 2025: Klesající hypotéky, rostoucí nájmy. Co se vyplatí?
Hypotéky zlevňují, ale ceny nájmu rostou. Zjistili jsme, zda se tento rok vyplatí koupit byt nebo raději zůstat v nájmu.
Už tomu bude pár let, kdy lidé čekají na to, zda se konečně umoudří podmínky pro hypotéku. Nyní nastává období, při němž spadne mnoha lidem kámen ze srdce. Hypotéky totiž klesají. Bohužel ale rostou nájmy a velká část osob se proto musí rozhodnout, co je vlastně výhodnější. Zjistili jsme za vás, jaké jsou aktuální rozdíly mezi náklady na hypotékou a nájmem. Je lepší zůstat v pronájmu nebo se vyplatí si vzít hypotéku?
Rok 2025 přinesl změny ohledně bydlení a financí
Už od začátku tohoto roku se ohledně bydlení dějí velké změny. Koukáte se na to, jaké jsou podmínky pro hypotéku nebo sami čekáte, až bude vhodná doba? Potom jste si mohli všimnout, že právě teď postupně klesají úrokové sazby hypoték. To je určitě dobrá zpráva pro mnoho lidí. Ceny nájmů ale naopak v mnoha lokalitách rostou. Velkých rozdílů je možné si všimnout například v Praze, Brně, Ostravě a menších lokalitách. Proč jsou výše nájmů tak rozdílné a vyplatí se uvažovat nad hypotékou?
Vývoj úrokových sazeb hypoték
V roce 2022 a 2023 si většina rodin hypotéku rozmyslela. Úrokové sazby byly velmi vysoké. Kromě toho by musely nad financemi hodně rozmýšlet a vzdát se třeba dražší dovolené jen pro to, aby měly kde bydlet.
Od roku 2024 začala Česká národní banka postupně snižovat základní úrokovou sazbu. V tu chvíli si hodně lidí určitě oddechlo a byli rádi, že se blýská na lepší časy. Průměrná úroková sazba nových hypoték klesla z 5,54 % v lednu 2024 na 4,78 % v lednu letošního roku.
Dle poslední statistiky Swiss Life Hypoindex k 4. prosinci měsíční splátka hypotéky 3,5 milionu Kč (LTV do 80 %, 25 let) klesla na 20 909 Kč při sazbě 5,22 %. Oproti listopadu je to o 207 Kč méně. Od ledna 2024 poklesla o více než 1 500 Kč (z 22 472 Kč).

Můžeme očekávat další snížení?
Podle viceguvernérky ČNB Evy Zamrazilové by ČNB ráda pokračovala ve snižování úrokových sazeb, ovšem inflaci ještě nelze považovat za stabilizovanou. Problémem mohou být ceny potravin, nejistota ohledně ekonomického vývoje v souvislosti se zaváděním cel ze strany USA či potlačený vývoj ekonomiky v Německu.
Jak jsou na tom nájmy?
Pokud jste nezdědili dům či jej od někoho nedostali darem, pravděpodobně jste si vzali hypotéku nebo bydlíte v pronajatém domě / bytě. Právě ceny nájmů jsou v posledních dnech častým tématem. Proč tomu tak je? Na rozdíl od klesajících úrokových sazeb hypoték ceny nájmů v roce 2025 výrazně rostou.
Bohužel nedochází jen ke zdražování vybraných potravin, ale i nájemného. Tento nárůst je způsoben hlavně nedostatkem dostupných bytů k pronájmu a vysokou poptávkou. V Praze si průměrně zaplatíte za nájem bytu 2+kk okolo 21 410 Kč. Jedná se asi o 1 100 Kč více než před rokem.
Ceny nájmů v jiných lokalitách
Abychom se nesoustředili pouze na Prahu, která bývá ohledně bydlení dražší, podívali jsme se i na ceny nájmů v jiných městech. Uvedené průměrné měsíční ceny nájmů platí pro byty 2+kk.
- Plzeň 14 200 Kč
- Brno 17 160 Kč
- Ostrava 13 100 Kč
- Olomouc 15 400 Kč
Velká část mladých lidí hledá bydlení v menších městech nebo vesnicích. Očekávají, že zde budou ceny nájmů nižší, což je pravda. Ve srovnání s minulým rokem na těchto místech ale nájmy také vzrostly. Například v Ústeckém kraji se průměrné nájemné pohybuje kolem 10 000 Kč za byt 2+kk, což je nárůst o 5 % oproti roku 2024.
Rozhodování mezi nájmem a hypotékou
V současné chvíli některým osobám nezbývá nic jiného, než si srovnat, zda se jim více vyplatí být v pronájmu nebo si vzít hypotéku. Ještě v roce 2020 bylo výhodnější si vzít hypotéku, protože měsíční splátka hypotéky byla nižší než měsíční částka za nájem.
Průměrná měsíční splátka hypotéky byla necelých 11 000 Kč. Za nájem zaplatili Češi v průměru 13 000 Kč. Nyní je to jinak.
Nájemné se zvedá a jeho měsíční splátka je kolikrát nižší než měsíční splátka hypotéky. Proto se více vyplatí nájem, když nechcete kupovat nemovitost na vesnici či v menším městě. Je ale potřeba vzít v potaz několik věcí.

Faktory, které je dobré zvážit
- Očekává se snížení úrokové sazby za hypotéku. To vede k nižší měsíční splátce.
- Nájem může být na dobu určitou.
- Vlastní bydlení je možné průběžně zhodnocovat investicemi.
- V nájmu je potřeba žádat o povolení, když chcete dělat úpravy.
- Nájem není jisté bydlení.
- Ve vlastním bydlení máte větší jistotu a zajištění na stáří.
Zdroje: usetreno, seznamzpravy, hypoindex, idealninajemce