Bílý dům a FED plánují digitální budoucnost. Zkoumají možnosti nové měny
Bílý dům a Federální rezervní systém začaly připravovat půdu pro programovatelnou, sledovatelnou digitální měnu, kterou lze snadno manipulovat. V březnu 2022 vydala Bidenova administrativa rozsáhlý exekutivní příkaz, který nařizuje mnoha federálním agenturám, aby zasáhly proti digitálním aktivům, včetně populárních kryptoměn, a aby prozkoumaly potenciální vývoj digitální měny centrální banky (CBDC). CBDC by nebyla digitální verzí stávajícího papírového dolaru, ale spíše zcela novou měnou, která by existovala výhradně v digitální (tedy elektronické, nefyzické) podobě, jak píše portál Fox News.
Podle různých návrhů digitální měny centrální banky předložených Bidenovou administrativou a Federálním rezervním systémem by americká CBDC byla programovatelná, sledovatelná a navržená tak, aby podporovala různé levicové sociální cíle. Pomáhala by také při přechodu na ekonomiku s nulovými čistými emisemi a při zlepšování environmentální spravedlnosti. Na rozdíl od decentralizovaných kryptoměn, jako je bitcoin, by každou transakci provedenou pomocí CBDC mohly finanční instituce, vládní agenti a/nebo Federální rezervní systém snadno vysledovat až k jednotlivým uživatelům.
Protože CBDC by byla digitální a programovatelná, bylo by možné zavést pravidla, která by omezovala výdaje na schválené činnosti. Pokud by tedy federální vláda nebo Federální rezervní systém zjistily, že Američané nakupují příliš mnoho benzínu, mohly by například několika kliknutími na počítači zabránit lidem používat CBDC na čerpacích stanicích. Snad nejvíce znepokojující však je, že podle většiny projednávaných návrhů CBDC by byly také výrazně omezeny téměř všechny formy vlastnictví peněz CBDC. Ve skutečnosti by CBDC vlastnily pouze velké instituce, jako jsou banky, federální vláda a/nebo Federální rezervní systém. Všichni ostatní by nad svými digitálními penězi nemohli mít absolutní kontrolu.
Jak přesně by Bidenova vláda zabránila většině forem soukromého vlastnictví digitálních peněz? Ve stávajícím bankovním systému platí, že když si uložíte peníze na běžný nebo spořicí účet, okamžitě je přestáváte vlastnit. Peníze se stávají majetkem banky. Banka je sice povinna na vaši žádost vrátit peníze, které jste jí dali, ale hotovost nakonec patří bance, dokud si peníze z vkladového účtu nevyberete.
V současném systému tedy existuje způsob, jak získat zpět kontrolu nad svými penězi výběrem hotovosti z vkladového účtu, a zákony na ochranu osobních údajů v mnoha situacích brání bankám poskytovat údaje o vašich finančních účtech třetím stranám, včetně vlády. Protože by však CBDC existovaly pouze v digitální podobě na vkladovém účtu a byly by naprogramovány tak, aby poskytovaly údaje vládě, neexistoval by způsob, jak byste mohli CBDC fyzicky vybrat z vkladového účtu, soukromě je uložit, přímo vlastnit nebo použít, aniž by vás velká instituce sledovala.
Jinými slovy, neexistoval by žádný scénář, podle kterého byste mohli své digitální peníze uložit na místní pevný disk nebo soukromý účet. Všechny vaše peníze by byly uloženy v bance nebo přímo ve Federálním rezervním systému, což znamená, že tyto instituce by vlastnily všechny vaše peníze CBDC. Je pravděpodobné, že federální vláda by měla přístup k údajům o vašich nákupech a dalším informacím. Podle zastánců CBDC by to bylo nezbytné, aby úředníci mohli omezit trestnou činnost. Přetrvávají však významné otázky týkající se ochrany soukromí a rozsahu shromažďování údajů.
Zdroj: Fox News, redakce