Ruská ekonomika: Proč nefungovaly západní sankce podle představ? Rusko šlo do války připravené, drží je ropa, populace je celkově spokojená

Přidat na Seznam.cz

Obnovené balíčky sankcí ze strany EU a USA měly oslabit ruskou ekonomiku. Místo toho se přizpůsobila a zůstává robustní, právě když se Vladimir Putin chystá znovu zvolit pro čtvrté prezidentské období.

Odolnost ruské ekonomiky je bezpochyby klíčovým prodejním argumentem pro prezidenta Putina, který nepřetržitě vede Rusko od roku 1999, ať už jako prezident nebo předseda vlády. Ale mělo by to tak být? Po invazi na Ukrajinu v roce 2022 opustilo Rusko mnoho velkých společností a EU i USA koordinovaly a obnovily několik kol sankčních balíčků, jejichž cílem bylo ovlivnit ruskou ekonomiku a nepřímo pomoci Ukrajincům v jejich válečném úsilí.

Rusko přišlo připravené

Jak Spojené státy, tak Evropská unie již tehdy uvalily na Rusko diplomatické, ekonomické a finanční sankce. Moskva brala tato varování vážně a věděla, že rozsáhlá invaze by znamenala další, přísnější opatření. Rusko proto připravilo svou ekonomiku na přechod na válečnou ekonomiku. Pokračovala v konsolidaci svých finančních a energetických trhů a obracela se na východní spojence, jako je Čína, například s plynovodem ESPO.

Pokud je Rusko skutečně izolováno od takzvaného Západu, má jinde mnoho mocných spojenců, s nimiž udržuje dobré vztahy – jako je většina jeho přímých sousedů, kteří bývali součástí Sovětského svazu. Díky takovým partnerům je obchodování s Evropou stále možné, i když s určitými úpravami.

Uplatnění sankcí pro Rusko trvalo 12 měsíců, než vstoupila v platnost opatření EU zakazující ruskou ropu – což poskytlo čas na nějakou další přípravu.

Ropa drží ruskou ekonomiku nad vodou

Navzdory sankcím zůstává Rusko jedním z největších světových vývozců ropy a těží z loňského rozhodnutí Saúdské Arábie omezit vývoz ropy. Do té doby bylo království prvním světovým vývozcem.

Při současné ceně něco málo přes 80 dolarů za ropu Brent, rozpočet vydělává dostatek peněz z ropných daní na financování jak vojenského průmyslového komplexu, tak sociálních výdajů a dalších položek.

Celkově spokojená populace

Ruský stát, jehož systém vládnutí je v zemi po desetiletí pevně ukotven a umožňuje určitou stabilitu, vkládá obrovské množství peněz. Existuje podpora rodin statisíců narukovaných Rusů, včetně těch, kteří se z Ukrajiny nikdy nevrátili. Vojenská mobilizace je jedním z faktorů, které vedly k současnému nedostatku pracovních sil, což znamená, že se práce snadno hledají a udržují.

Mzdy za poslední rok prudce vzrostly, přičemž většině, včetně těch s nejnižšími příjmy, se navýšily o 20 % – díky penězům, které vložil stát. Vyrovnává dopady inflace, která zůstává nad cílem a v únoru dosáhla 7,7 %. To pohání celkový pocit stability a důvěry. Oznámení, že nebude žádné nové kolo mobilizace, mnohé uklidnilo. Ve zbytku zůstávají protesty zakázány a hlas disidentů je umlčen, což není nic nového.

Vydrží současná situace?

V blízké budoucnosti ano. Vývoj na trhu s ropou by však mohl výrazně zatížit příjmy Ruska, ať už pocházejí z nižších objemů exportu nebo z poklesu cen barelů. Větší problém se projeví před rokem 2030, a tím je demografický pokles Ruska. Stejně jako jinde v zemi ubývá populace a tím pádem i její pracovní síla. Přestože byla tato záležitost identifikována, byla prozatím zametena pod koberec, protože vládu zaměstnávaly naléhavější záležitosti, jako je příprava a udržování její ekonomiky při invazi do sousední země.

Zdroj: Euronews