Tolik vám stát zaplatí, když zůstanete doma. Tohle musíte udělat
Ošetřovné je součástí nemocenského pojištění. Zatímco do konce roku 2024 na něj měli nárok pouze zaměstnanci, od 1. ledna 2025 jej mohou využít i OSVČ a pracující na dohodu o provedení práce (tzv. dohodáři).
Nemocenské pojištění má kompenzovat finanční ztrátu, pokud musí pracující zůstat doma, a to nejen z důvodu nemoci (viz níže). Platit si jej přitom musí všichni zaměstnanci, zatímco OSVČ jej platí pouze dobrovolně. Právě osoby samostatně výdělečně činné mají nově možnost čerpat peníze nejen v době nemoci, ale také při péči o druhou osobu (tzv. ošetřovné). Na následujících řádcích se dozvíte vše potřebné, co se týká nemocenského pojištění, ale získáte také informace o tom, na koho se vztahuje ošetřovné, kolik vám stát zaplatí a co pro to musíte udělat.
Co je nemocenské pojištění?
Jak už jsme naznačili výše, nemocenské pojištění vás nekryje jen v případě, že onemocníte. Pole jeho působnosti je daleko širší. Co všechno se z něho tedy platí?
- Nemocenská – peněžité zabezpečení v období pracovní neschopnosti vlivem nemoci.
- Mateřská – finanční pomoc během mateřství.
- Otcovská – dávka otcovské poporodní péče.
- Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství – dávka pro ženy, které byly převedeny na jinou práci, čímž došlo k poklesu jejich započitatelného příjmu.
- Ošetřovné – péče o druhou osobu, a to především o příbuzného v přímé linii.
- Dlouhodobé ošetřovné – dávka, kterou lze čerpat při delší době ošetřování.
Ošetřovné – vymezení a doba čerpání
Ošetřovné se vztahuje na péči o příbuzné v přímé linii (děti a vnuky, rodiče a prarodiče, manžele a manželky nebo registrované partnery). Mělo by ovšem stačit i to, že daná osoba sdílí s ošetřovaným jednu domácnost. Jak dlouho je možné ošetřovné čerpat? Devět dní s tou výjimkou, že u rodičů-samoživitelů tato lhůta činí 16 dní, mají-li v péči dítě mladší 16 let, které ještě absolvuje povinnou školní docházku. Výše jsme ovšem naznačili, že existuje i dlouhodobé ošetřovné, které je placeno po dobu maximálně 90 dnů.

Kolik vám stát zaplatí?
Výpočet ošetřovného není nijak složitý, neboť se vypočítává z denního vyměřovacího základu (DVZ). Jedná se vlastně o průměrný denní hrubý příjem za posledních 12 měsíců u ošetřující osoby. Ten se ovšem redukuje. Jak to celé funguje?
- Z prvních 1 552 Kč se započítá 90 %.
- Z peněz od 1 553 do 2 328 Kč se započítá 60 %.
- Z peněz od 2 329 a 4 656 Kč se započítá 30 %.
Z těchto cifer je patrné, že se redukce DVZ nad 4 656 Kč nezohledňuje. Musíme ovšem především doplnit, že z redukovaného denního vyměřovacího základu se vypočítá 60 %. Výsledná částka přitom představuje denní dávku ošetřovného.

Postup u zaměstnanců
Do konce roku 2024 lékař rozhodl o potřebě ošetřování a následně vyplnil příslušný papírový dokument. V novém roce nicméně v rámci digitalizace lékař odešle rozhodnutí správě sociálního zabezpečení elektronicky. Následně vám bude předáno vygenerované číslo elektronického potvrzení. Průběh zpracování dávky je přitom možné sledovat přímo na ePortálu ČSSZ. Poté je nutné informovat zaměstnavatele, že musíte zůstat na „ošetřovačce“ a sdělíte mu rovněž identifikátor.
Po skončení ošetřování je nutné zaměstnavateli sdělit počet dní, po které ošetřování probíhalo, dále údaje o ošetřované osobě, informace o společné domácnosti, informace o pobírání dávek, které mají vliv na nárok na ošetřovné (např. mateřská), případně informace o uzavřeném školském/dětském zařízení. Zaměstnavatel následně vše pošle dál na správu sociálního zabezpečení.
Upozorňujeme: na dohodáře se ošetřovné vztahuje pouze v případě, platí-li sociální pojištění.
Postup u OSVČ
Nově si mohou o ošetřovné zažádat i osoby samostatně výdělečně činné. Má-li daná OSVČ datovou schránku zpřístupněnou ze zákona, musí podat takovou žádost elektronicky, a to na ePortálu ČSSZ. Pokud datovou schránku nemá, existují dvě možnosti. V prvním případě lze vyplnit žádost na ePortálu ČSSZ a následně ji odeslat na e-podatelnu podepsanou uznávaným elektronickým podpisem. Ve druhém případě je možné klasické doručení v papírové podobě na správu sociálního zabezpečení.
Zdroje: Peníze, ČSSZ, Ministerstvo práce a sociálních věcí